U studenom je predsjednik Trump potpisao izvršnu naredbu kojom se mnogim kineskim tvrtkama zabranjujekorištenje američkog tržišta kapitala, optužujući ih da sredstva koriste za modernizaciju kineske vojne i sigurnosne opreme. Peking je minirao taj potez, rekavši da su se SAD odvojile od načela poštene konkurencije na slobodnom tržištu.
Njujorška burza, najveće tržište dionica na svijetu s tržišnom kapitalizacijom od preko 25 bilijuna dolara, započela je postupak uklanjanja s tri kineske telekomunikacijske tvrtke, u skladu s nedavnom izvršnom naredbom Donalda Trumpa, prenosi FT.
China Mobile Ltd, China Telecom Corp Ltd i China Unicom Hong Kong Ltd, tri glavna igrača u mobilnim i fiksnim telekomunikacijskim mrežama u kontinentalnoj Kini i Hong Kongu, bit će obustavljeni iz trgovanja počevši od 07. do 11. siječnja, dok je uklanjanje već u tijeku.
Postupak slijedi ranije korake drugih glavnih dionica, uključujući S&P Dow Jones Indices i Nasdaq, kako bi se kineske tvrtke izbrisale iz njihovih redova u skladu sa zahtjevima Bijele kuće, a koji se odnose na zabranu američkog ulaganja u vrijednosne papire “bilo koje kineske komunističke vojne tvrtke od strane bilo koje osobe iz Sjedinjenih Država”.
U utorak, nakon što je američka riznica objavila “smjernice” o opsegu novih ograničenja, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova napalo je Washington zbog njegovih pokušaja ocrnjivanja pekinške “strategije vojno-civilne integracije” i optužilo Trumpovu administraciju za kršenje vrijednosti slobodnog tržišnog natjecanja.
“Politiziranjem gospodarstva i trgovine, zlouporabom moći države, rastezanjem koncepta nacionalne sigurnosti, takvi postupci protive se načelima tržišnog natjecanja i međunarodne trgovine kojima su se Sjedinjene Države uvijek ponosile”, rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova za Reuters.
Pogođene telekomunikacijske tvrtke imale su relativno “malu” prisutnost na NYSE-u, prema Bloombergu, s najvećim vlasnicima hedge fondova Renaissance Technologies LLC, DimensionsFundAdvisors LP i TwoSigmaInvestments LP. Bloomberg nije precizirao točan iznos imovine u dolarima. Nijedna tvrtka nema značajnih tokova prihoda u SAD-u, a uklanjanje s popisa opisano je u velikoj mjeri kao “simbolički udarac”.
Peking je zaprijetio da će odgovoriti na Trumpovu izvršnu naredbu, vjerojatno nametanjem protu-sankcija glavnim američkim tvrtkama koje posluju u Kini.
Do uklanjanja s popisa dolazi u trenutku kada kinesko-američke napetosti ponovo jačaju nakon kratkog slabljenja, do kojeg je došlo u siječnju 2020. potpisivanjem trgovinskog sporazuma “prve faze”, čiji je cilj bio zaustaviti 18-mjesečni trgovinski rat koji je utjecao na stotine milijardi dolara trgovineobje zemlje. Kako je 2020. odmicala, kinesko-američki gospodarski sukob se nastavio. Dodatno su ga pogoršale međusobne optužbe i tvrdnje o podrijetlu i širenju koronavirusa te navodno miješanje SAD-a u kineske poslove u Hong Kongu, Xinjiangu i spornim morskim područjima u Južnom kineskom moru.
U svibnju je američka Savezna komisija za komunikacije zabranila China Mobileu rad u SAD-u. Prošlog je mjeseca agencija naložila američkim pružateljima usluga telekomunikacija neka uklone opremu koju je stvorila Huawei Technologies. Prošlog tjedna Ministarstvo trgovine imenovalo je 103 velike kineske i ruske tvrtke kao “entitete s vojnim vezama”, ograničavajući ih u kupnji američkih proizvoda visoke vrijednosti u područjima, uključujući civilno zrakoplovstvo, precizne strojeve, metalurgiju i instrumenata za inženjering.
U posljednje dvije godine velike kineske tvrtke, koje su prije imale svoje primarne kotacije na američkim burzama, uključujući Alibaba Group i JD.Com, postavile su rezervne kotacije u Hong Kongu, kako bi se zaštitile od mogućeg pritiska američke vlade. Spomenute tri telekomunikacijske tvrtke već imaju svoje glavne liste u Hong Kongu.
Kinezi će, u napadu očaja, morati kupiti Njujorkšku burzu i preimenovati je u Do-lar-pal.
Ranije sam stavio ovaj post greskom na krivi clanak, sorry. ———————————————————————————- Chine Mobile, jedna od delistiranih kompanija s njujorske burze ima dugu povijest u Americi. Ona je usla na americku burzu NYSE godine 1992. U zadnjih 20 dana dionice nisu isle niti gore niti dolje, uz malu variaciju. Tako izgleda za sada, da to nece pogoditi ovu kompaniju. Istina je da ova kompanija radi isto za kinesku vojsku i za americke vojne narudzbe kao sto i Boeing ili Microsoft radu za americku vojsku. Americki investitori i investitori iz cijelog svijeta ce biti gubitasi ako dodje do pada ili stagnacije ovih dionica. Novac i investment nemaju vise internacionalno obiljezje. Amerika je lider u mnogim stvarima tako da ce se nametnuti cijelom svijetu da se internacionalizam zamjeni s nacionalnim. Tu ce Amerika izgubiti. Prvo pravilo u geopolitici u zadnjih 200 godina je: Nemoj nikad napasti Rusiju i jos neku super silu zajedno.… Čitaj više »
Cionista Trump lažno optužuje Kineze za raspad američke ekonomije dok FED i monetarni sustav koji je zapravo pravi krivac raspada američke ekonomije nikada nije doveo u pitanje.
“…
“Politiziranjem gospodarstva i trgovine, zlouporabom moći države, rastezanjem koncepta nacionalne sigurnosti, takvi postupci protive se načelima tržišnog natjecanja i međunarodne trgovine kojima su se Sjedinjene Države uvijek ponosile”,
rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova za Reuters.
…”
Odlicno!
Svaki klip u tockovima globalistickih satanistickih svinja – jeste zasigurno dobar za covjecanstvo…
Gade mi se ovi “kineski glasnogovornici” – kao i oni evropski “demokratski politicari” – koji samo slusaju naredbe cionistickog-satanistickog kulta.
Trumpov odlican potez.
Bez dvojbe…