Novi korak u svemirskoj utrci: Kina lansirala revolucionarnu raketu na metan

Kineska svemirska letjelica
9 komentara

Kineska privatna svemirska tvrtka lansirala je prvu svjetsku raketu na metan i tekući kisik u orbitu, nadmašivši globalnu konkurenciju, uključujući SpaceX Elona Muska.

Raketa, koju je kreirala tvrtka LandSpace sa sjedištem u Pekingu, poletjela je sa Svemirskog centra Jiuquan u kineskoj provinciji Gansu u srijedu i uspješno donijela testni teret u svemir, prema državnim medijima.

Let je trajao 750 sekundi, stavljajući nosačku raketu Zhuque-2 u orbitu oko 500 kilometara iznad Zemlje. Skraćeno nazvan ZQ-2, sustav je sposoban nositi maksimalni teret od šest tona u nisku Zemljinu orbitu i koristi motor na metan i tekući kisik Tianque-12, koji su sigurniji, jeftiniji i učinkovitiji od drugih krutih ili tekućih goriva.

ZQ-2 također je ekološki prihvatljiviji, što ga čini dobrom opcijom za višekratnu upotrebu, budući da se vrijeme potrebno za pripremu i ponovno punjenje rakete značajno smanjuje.

Uspješni test slijedi nakon neuspjelog pokušaja tvrtke LandSpace krajem 2022. godine, kada je tehnički problem s drugim stupnjem rakete spriječio lansiranje.

Tvrtke Relativity Space i SpaceX sa sjedištem u SAD-u također rade na razvoju sustava pogona na metan. Test koji je Muskova tvrtka provela u travnju završio je neuspjehom, jer je vozilo Starship eksplodiralo samo nekoliko minuta nakon uzlijetanja.

Zhang Changwu, osnivač i izvršni direktor tvrtke LandSpace, izjavio je da je lansiranje “Kini donijelo vodeće mjesto u globalnoj svemirskoj utrci za rakete na bazi metana”, dodavši da njegova tvrtka sada priprema još jedan test. Izvršni direktor je rekao da će LandSpace također pokrenuti program za višekratnu upotrebu raketa temeljen na Tianque-12 i da ciljaju lansiranje 2025. godine.

Peking je u posljednjim godinama ostvario značajan napredak u svojim javnim i privatnim svemirskim programima. Kineska agencija za posade u svemiru (CMSA) lansirala je prvi modul svemirske postaje Tiangong u orbitu 2021. godine i planira nekoliko misija do 2024. godine. Agencija također planira poslati astronaute na Mjesec do 2030. godine, prema Zhang Hailianu, inženjeru CMSA. On je rekao da će misija koristiti tekući kerozin kao gorivo, a raketa Long March 10, koja je još uvijek u razvoju, očekuje se da će pružiti slične prednosti kao sustav na metan stvoren od strane tvrtke LandSpace.

elon muskkinaMetanRaketaSvemir
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
SCM
1 godina prije

Avioni, rakete i ko zna sta jos zderu razna goriva ali zato mi moramo da pobijemo sve krave, ovce, goze jer eto one zagadjuju planetu. Hoce da nas ubede da je bolje da jedemo plasticno modifikovano meso i da su automobili na litijum baterije zelena agenda dobre.

Umpah Pah
1 godina prije

Ne letiš,

al si sretan

dok ne gori

kada prdiš

metan ?

tatamata
1 godina prije

ameri popidjeli ,,imali tehnologiju da se spuste na mjesec a danas ne mogu nit poletjeti a da se ne raspadnu … neki chicha zagubio papire i gle sad problema ,,, svi lete u svemir a oni jedva meteroloske balone pogode

Мргуд
1 godina prije

Ето! Кинези нашли начин да спасе наше краве! Добро је. Одахнуо сам.

Max
1 godina prije

Eto dobro dođu krave.

Ivan Bgd
1 godina prije

Eto koristi od kravljeg prdeza!

hogar strašni
1 godina prije

zar nije metan staklenički plin zbog kojeg se ubijaju krave

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI