”Odlaganje radioaktivnih tekućina iz Fukushime u ocean nešto je neizbježno”, izjavljuje japanski premijer, dok se ribari protive toj odluci

Fukushima Daiichi
5 komentara

Japanski ribički savez tvrdi da se i dalje protivi ideji da se radioaktivna voda, nakupljena u nuklearnoj elektrani Fukushima, baci u ocean, s obzirom na to kako najviši vladini dužnosnici signaliziraju da će kontroverzni plan vjerojatno ići naprijed.

Japanski premijer Yoshihide Suga sastao se u srijedu sa šefom Nacionalnog saveza udruga za ribarstvo Hiroshijem Kishijem, razgovarajući o mogućnostima zbrinjavanja radioaktivnih voda, koje je vlada opisala kao “tretirane,” odnosno vode koje su se nakupile u skladištu spremnika oko nuklearne elektrane.

Sastanak naoko nije bio plodonosan. Šef Sindikata ribara nakon toga je rekao da se ribarske udruge i dalje protive bacanju zagađene vode u ocean, što bi se događalo tijekom daljnjih godina. Iako plan još uvijek nije službeno na snazi, ozbiljno ga se razmatra kao jednu od glavnih mogućnosti za rješavanje nagomilavanja otpadnih voda.

“Odlaganje pročišćene vode je neizbježno i stručnjaci su preporučili da je ispuštanje u more najrealnija metoda koja se može primijeniti. Na temelju tih podataka, želio bih odlučiti o vladinoj politici”, citiran je Kishi Sugu nakon sastanka. Ministar trgovine Hiroshi Kajiyama, međutim, rekao je da vlada više ne može odgađati svoju odluku o vodama Fukushime.

“Što učiniti s vodom pročišćenom od ALPS-a zadatak je kojeg vlada više ne može odgoditi bez postavljanja politike”, rekao je Kajiyama. ALPS se odnosi na „napredni sustav za obradu tekućina“ koji se koristi za „obradu“ zagađenih voda prije skladištenja.

Nuklearna elektrana Fukushima pretrpjela je katastrofu još 2011. godine, nakon velikog potresa magnitude 9,0 i naknadnog cunamija. U godinama od tada postrojenje je akumuliralo veliku količinu kontaminirane tekućine, koja uključuje rashladnu vodu, kao i podzemne vode i kišu koja svakodnevno prodire u postrojenje.

Trenutno oko 1,2 milijuna tona radioaktivne vode počiva u spremnicima oko prostora. Očekuje se da će operaterima elektrane ponestati prostora za skladištenje vode do 2022. godine.

Grupe zaštitnika okoliša više su puta kritizirale planove puštanja zagađenih voda u ocean, tvrdeći da bi to moglo dovesti do ekološke katastrofe bez presedana. Prošlog listopada Greenpeace je optužio Tokio za skrivanje istine, jer službeni Tokio zagađenu vodu javnosti predstavlja kao “pročišćenu.” Greenpeace tvrdi kako ta tekućina sadrži “opasne razine ugljika-14”, koje “mogu oštetiti ljudsku DNK.”

Krajem ožujka, Japan je zatražio pomoć od Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), tražeći od UN-ovog nuklearnog nadzornog tijela provođenje sigurnosnog pregleda planova. Tada je Kajiyama rekao da je bilo “sve važnije otkloniti zabrinutost u vezi sigurnosti vode, do koje je došlo u našoj kao i u susjednim zemljama.”

IAEA je zauzvrat signalizirala da je spremna podržati vladine planove za rješavanje problema s vodom Fukushime, izrazivši uvjerenje da Tokio ima dovoljno odlučnosti i tehnoloških kapaciteta za pravilno izvođenje odlaganja otpadne vode.

FukushimaRadijacija
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Malomorgen
3 godine prije

sta je tu je…… natovariti na tanker…. i potopiti ga na pacifiku na jedno 10 km……..?

weston
3 godine prije

E sad da Kina, Iran, Rusija…bacaju radioaktivnu vodu u more pojavili bi se Greenpeace, govorilo bi se u americkom kongresu, novine bi bile preplavljene s clancima da se te drzave demonizira.
Buduci da je Japan dio politickog bloka zapad od 1945, nakon americkog bacanja A pecurki i okupacije, prolazi nekaznjeno.

bzbljuvvv
3 godine prije

uzas od nacije, vec su potajno zagadili pola pacifika, kolju kitove ko muhe, uopce graditi nuklearke u tako trusnoj zoni je zlocin

Boba Lazarević
3 godine prije

Pa šta fali ideji? Ribe mutanti će narasti trostruko, više posla za ribare, svi pobjeđuju.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI