Varšava će uvesti jednostranu zabranu ako EU dopusti da ograničenja isteknu u rujnu, upozorio je ministar poljoprivrede
Poljska će jednostrano staviti embargo na ukrajinsko žito ako se u rujnu ukinu privremena ograničenja uvoza koja podupire EU, najavio je poljski ministar poljoprivrede. Tijekom brifinga za novinare u srijedu, Robert Telus rekao je da će Poljska braniti vlastite interese, a ne interese Ukrajine. “Želim razjasniti da nakon 15. rujna ukrajinsko žito još uvijek neće biti transportirano u Poljsku”, izjavio je Telus, kako ga citira poljska poljoprivredna internetska stranica farmer.pl. Ministar je mislio na zabranu EU-a na uvoz ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokretovog ulja u pet država članica, koja ističe 15. rujna.
Bruxelles je u svibnju uveo ‘privremena ograničenja’ kako bi zaštitio poljoprivrednike u Poljskoj, Mađarskoj, Slovačkoj, Rumunjskoj i Bugarskoj. Tržišta tih zemalja bila su preplavljena jeftinim ukrajinskim žitaricama nakon što je EU suspendirao carine u nastojanju da financijski pomogne Kijevu. Zabrana ne zabranjuje transport ukrajinskih žitarica u druge države.
Pet zemalja pozvalo je EU u srpnju da produži zabranu barem do kraja godine. Postoji zabrinutost da bi ukrajinski proizvodi ponovno mogli dospjeti na tržišta tih zemalja nakon isteka Crnomorske inicijative, dogovora između Ukrajine i Rusije uz posredovanje UN-a koji je omogućio transport ukrajinskog žita preko Crnog mora. Telus je rekao da je uvjeren da će se “neke” od drugih zemalja koje su pogođene krizom koja se odnosi na žitarice, pridružiti Poljskoj u nametanju jednostranih ograničenja. Prošlog mjeseca, premijer Mateusz Morawiecki također je obećao da će Poljska zadržati zabranu, s ili bez pristanka Europske komisije.
zašto se ne istakne tko je vlasnik “ukrainskoga” žita odnosno žitarica, i da se radi o US korporativnim firmama koje žele uništiti europsku poljoprivredu i nametnuti svoje GMO proizvode i diktirati EU politiku “gladi” i globalnu liberalističku politiku diktata ponašanja i kontrole…. vlasnici zemljišta (žitorodnog) u Ukraini su US nadnacionalni korporativni onglomerati, koji nameću kroz međunarodne mirovne sporazume ( sada u Saudijskoj Arabiji) zaštitu vlasništva nad zemljom i u slučaju da Rusija ovlada i integrira to zemljište u svoju pravnu ingerenciju, žele nametnuti presedan da je vlasništo zaštićeno i iznad prava “ratne pobjede”, Zato im i nije važna prisutnost Rusije u postizanju te globalističke agende… Za nadati se je da Kina,Indija i druge zemlje neće nasjesti na taj US_EU globalistički trik
I dalje nije jasno na temelju čega je unutar EU potrebno zabraniti izvoz žita iz Ukrajine, ako je ono namijenjeno siromašnim zemljama u razvoju…
P.S.
Rusija je spremna donirati žito afričkim zemljama, ali ne i europskim…
Rusi su spremni besplatno nahraniti Afrikance, ali ne žele Europljane!
Je li gladni Zimbabveanac, Kenijac, Tanzanijac ili Etiopljanin bolji od gladnog Britanca, Francuza, Nijemca ili Poljaka?
U svom perfomansu ogorčen je Josep Borrell…
Zaboli neka stvar Poljake za Ukraince, njih zanim zapadni dio Ukraine, a pošto su glavni vojni saveznik ÑATO-a u borbenim operacijama i povijesni protivnik Rusije u interesu im je što više naštetit Rusima, a po mogućnosti uvući u rat i NATO, jer ovi nesretni Ukri Rusima ne mogu baš ništa.
Poljaci zabise noz u ledja.
U tom sportu su najbolji.
Ako neće Poljska, hoće plenković…
Hrvatima će biti dobro pljesnivo, ozračeno i bojnim otrovima zatrovano žito….
Ha, ha, ha. Vlasnik 40% zita za izvoz je Kina koja je u Ukraini zakupila poljoprivredni prostor veličine Belgije. Sada im tih 12 miliona tona pšenice i kukuruza mora nadomjestiti Rusija po najnižoj cijeni. Najveselije bi bilo da takve brodove onda torpedira Ukraina dok budu plovili kroz Crno more.
Da izbjegne poljsku zabranu, Ukrajina je počela slati žito u omotnicama poštom…
nek salju krmku shvabi i kill biliju da uzivau u finim pecivima od ukrainskog zita