Povjerenje potrošača u SAD-u dostiže dno

Potrošač
8 komentara

Univerzitet u Michiganu otkrio je da je mjerač potrošačkog raspoloženja u petak pao na rekordnih 50,2 poena. Brojka je bila skoro 10 poena ispod predviđanja koje su ekonomski stručnjaci dali Wall Street Journalu i predstavlja pad od 8,2 poena u toku prošlog mjeseca.

Pregledi o trenutnim uslovima pali su na 55,4 u junu sa 63,3 u prethodnom mjesecu, a mjera „barometra očekivanja“ dodatno je pala, sa 55,2 na 46,8 među potrošačima koji su bili upitani za izvještaj .

Niti je raspoloženje potrošača jedina ekonomska metrika koja je izgledala mračno u SAD-u. Odgovori su ukazali da su očekivanja inflacije u narednoj godini porasla na 5,4% u junu sa 3,3% u maju, dok su očekivanja o inflaciji u narednih pet godina porasla sa 3% na 3,3%. Amerikanci će vjerovatnije nego bilo kada od 2008. godine očekivati ​​inflaciju, smatra strateg Charlesa Schwaba Kathy Jones.

Tako nisko povjerenje potrošača podsjeća na recesiju iz 1980. godine, sugerirao je univerzitet , pozivajući se na posljednji put kada su vidjeli tako tužne brojke. Činilo se da su ekonomisti Contingent Macro-a došli do sličnog zaključka, ističući da je udio potrošača koji navode inflaciju kao primarni uzrok svojih negativnih ekonomskih izgleda bio visok kao što je bio od 1981. godine.

Brzi rast cijena koji se uočava u cijeloj ekonomiji potaknut je masovnim štampanjem novca koje su poduzele Federalne rezerve tokom pandemije Covid-19, tokom kojeg su gašenja vlade izazvala poremećaje u lancu snabdijevanja od kojih se svjetska ekonomija tek treba oporaviti. Ključne robe poput goriva i hrane najbrže su skočile u cijenu, barem dijelom zbog zapadnih sankcija uvedenih Rusiji zbog tekućeg sukoba u Ukrajini.

Cijene goriva su posljednjih sedmica skočile jedan za drugim u cijelom SAD-u, gutajući veći dio budžeta potrošača. Za domaćinstva sa nižim prihodima, potrošnja na benzin dostigla je skoro 10% svih troškova na kreditne i debitne kartice u poslednjoj sedmici maja, navodi institut u ovosedmičnom izveštaju. To je u odnosu na oko 7,5% u februaru, prema istraživanju Instituta Bank of America.

Više američkih finansijskih institucija, uključujući BoA i JP Morgan, predvidjele su teška ekonomska vremena za zemlju zbog pogoršanja inflacije, kao i povećanja stope Federalnih rezervi s ciljem obuzdavanja te inflacije. Potrošačke cijene su u maju skočile za 8,6% u odnosu na 12 mjeseci ranije, brže od rasta u aprilu od 8,3% u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci američkog Ministarstva rada u petak.

Pad povjerenjaPotrošačiSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
8 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Dokurčilomi
2 godine prije

Nadam se što skorije još jednom građanskom ratu u Americi jer ćemo zbog njih svi naježiti.

Emiliano Zapata
2 godine prije

Upozorenje Luciji i njenoj ekipi alkoholicara da ovo ne citaju!
“Satanisti postali humanisti pa umjesto da vrse depopulaciju giljotinama odlucili se na umor gladu …”

nekoime
2 godine prije

Dinar bil, dolar bu.

Max
2 godine prije

To ne čudi.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI