Ruska rublja ovog je tjedna pala na novu najnižu razinu u 16 mjeseci u odnosu na dolar
Deprecijacija ruske rublje posljednjih tjedana svrstala ju je među tri najlošije valute tržišta u nastajanju, uz tursku liru i argentinski pezo, izvijestio je Bloomberg u četvrtak, pozivajući se na izračune temeljene na podacima o trgovanju. Ruska valuta slabi u odnosu na američki dolar od početka lipnja, kada je jedan dolar vrijedio oko 80-81 rublju. Ranije ovog tjedna rubalj je pao na novu najnižu razinu u 16 mjeseci na 98 rubalja za dolar, što je najslabija razina od kraja ožujka 2022., prvog mjeseca nakon početka ruske vojne operacije u Ukrajini. Sve u svemu, rublja je oslabila za oko 24% u odnosu na dolar do sada ove godine.
Ruska središnja banka prošlog je tjedna objasnila da je slabljenje rublje posljedica promjene vanjskotrgovinske bilance i niske količine prodaje deviznih prihoda od strane izvoznika. Dok je uvoz zemlje bio u porastu, zapadne sankcije potaknule su pad izvoza, koji je glavni izvor strane valute za zemlju. U kombinaciji s naporima Rusije da prebaci trgovinu sa stranim partnerima na rublje i druge nacionalne valute, priljev dolara i eura u Rusiju počeo je opadati.
Prihodi od prodaje deviznih zarada ruskih izvoznika također su znatno niži ove godine nego 2022. Na primjer, u srpnju su iznosili 6,9 milijardi dolara u odnosu na 16,8 milijardi dolara u istom mjesecu prošle godine. Bloombergov ekonomist Alexander Isakov je u međuvremenu sugerirao da se deprecijacija rublje također “svodi na odljev kapitala”. Napomenuo je da rastući rashodi vlade potiču potražnju za uvozom u vrijeme kada izvoz pada, dok kućanstva sve više prenose novac u strane banke jer kamatne stope u rublji nisu ispunile očekivanja inflacije.
Međutim, Isakov je predvidio da bi rublja mogla pronaći veću potporu u kratkom roku, ako središnja banka podigne ključnu stopu na 9,5 posto, a vlasti smanje potrošnju.
Svi se otimaju za dolar. Tko će ga dalje baciti.
jesnostavno CBDC
Svakodnevni život svih građana Srbije čvrsto je vezan za Europu, a ne za Rusiju. Dvije trećine (oko 61 posto) trgovine Srbije je s gospodarstvima EU, s Rusijom samo oko 5 posto. Od svih stranih ulaganja u Srbiju, koja su daleko najveća u regiji, gotovo 70 posto dolazi iz EU, a manje od 10 posto iz Rusije.Uz domaće kompanije, zapadni investitori su daleko najveći poslodavci u Srbiji, u čijim kompanijama rade stotine tisuća ljudi. Čega će se srpsko gospodarstvo odreći kada (a ne ako) uvede ekonomske sankcije Rusiji – nešto manje od milijarde dolara izvoza, uglavnom prehrambenih i industrijskih proizvoda (naravno, prije ruske agresije na Ukrajinu)? To je manje nego što Srbija izvozi u susjednu Bosnu i Hercegovinu (1,35 milijardi dolara) ili gotovo koliko izvozi na Kosovo, koje niti ne priznaje kao državu. U iščekivanju promjene srbijanske politike prema Rusiji umjesna je analogija s 1948., kada je vođa tadašnje Jugoslavije Tito prekinuo veze sa SSSR-om… Čitaj više »
“Jačina” valute, po meni, ne bi trebala bitno utjecati na život u zemlji, jer njeno jačanje ili slabljenje ima odraz, uglavnom, na konkurentnost robe i proizvoda koji se prodaju i kupuju na vanjskom tržištu pa se ta fluktuacija vrijednosti koristi za poticanje izvoza ili uvoza kako bi se uspostavila unutarnja tržišna ravnoteža.
Suverene države države imaju i tu mogućnost da promjenom vrijednosti svoje valute ostvaruju ekonomsku korist a time i (ili) stabilnost sustava (to redovno čini i Amerika)
Padom vrijednosti svoje valute Rusija sada stimulira izvoz….
Raspad rusije se vidi na svim poljima, najviše moralno a onda vojno i financijski
Nedovoljno je Putin oborio rublju – porast ruskih turista na Tajlandu je 1000%.
Blumberg neka i dalje kuka kako je rusima tesko, on je ko i Hiber – sto je babi milo to joj se snilo.
Kako je naglasio glavni analitičar PSB-a, Denis Popov, pad spoljnotrgovinskog suficita Rusije – stabilan pad izvoza, uz visok uvoz – osnovni je faktor slabljenja rublje.
Što majmuni seru, cijeli zapad se urotio protiv Rusa dok se oni sami bore s tim prolupalim pokvarenim svinjama. Rusi oderite već jednom tu stoku..
Dolar vise nije mjerilo
Nema brige, Rusima ne treba valuta u izmišljenom novcu, oni posjeduju resurse koji pokreću svijet! Oni su gazde!
Inflacija u Rusiji prošli mjesec 4,3%.
U EU je pretprošli mjesec bila 5,5%.
Centralna banka Rusije procjenjuje godišnju inflaciju na 5% do 6,5%.
Ako Rusi mogu u rubljima kupiti istu količinu proizvoda/usluga za svoje plaće ili da im ista padne za navedenu inflaciju, to neće biti problem običnom narodu.
Rusija ima mogućnost prodavati energente, žitarice, umjetna gnojiva svom narodu po cijeni koju ona odredi jer spadaju među najveće svjetske izvoznike istoga.
Europa ne – cijene istoga im određuju zemlje OPEC+, Schwab, zelena agenda, rat u Ukrajini, sankcije Rusiji i posljedično SAD.
Čitam da je to djelo Siluanova i Nabuline jer to odgovara izvozu
Tekst odgovara cimbenicima … U odnosu na ” tvrde valute ” Rublja jest oslabila za 30 i nest posto ! No , cjene osnovnih proizvoda , hrane posebice se – drze ! Na istoj razini kao i nekoc … Ono sto je uistinu k nebu otislo su cjene , inozemnih proizvoda – i vidi ludila !!!??? Bas to se i utrkuju kupovati ???!!! Ta …. Ovaj svijet je postao brod ludjaka bez kormilara i ikakove logike ! Gdje ono prodaju karte za Mars ?! Zna li tko ?! Kupujem.u jednom.pravcu – za cjenu ne pitam .
Ljudi moji živimo već dugo u ,,dogovornoj ekonomiji,, , a najučinkovitije tvornice su tiskare novca. Međutim, ni one nemaju papirušine dovoljno u jedinici vremena. Namjerno se izazivaju požari tako da nestaju sirovinski resursi za papirušine. A ,, spas ,, je onda u digitalnoj moneti. Hoće li biti bolje ? Malo morgen ! Cilj je DIGITALNI Bog novca kojeg neće imati svaka ovca .
Kako jedan politicki moron moze upropastiti tako veliku i bogatu zemlju i baciti u siromastvo cijelu naciju. A zbog cega ? Zbog vlastite bolesne ambicije da “vrati Rusko carstvo”.