Prema ECB-u, svjetska ekonomija može se podijeliti na dva tabora

ECB
9 komentara

Fragmentacija će imati ozbiljne posljedice za globalnu trgovinu i financijsku stabilnost, upozorava Christine Lagarde

Rastuće geopolitičke napetosti mogle bi ubrzati proces de-globalizacije svjetskog gospodarstva, čije bi posljedice mogle biti dalekosežne za sve, upozorila je u petak predsjednica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde. Europa je sada na kritičnoj raskrižju, prema Lagarde i suočava se s nizom zajedničkih izazova, uključujući de-globalizaciju, demografiju i de-karbonizaciju.

”Postoji sve više znakova da se globalno gospodarstvo fragmentira u konkurentske blokove”, rekla je Lagarde na Europskom bankovnom kongresu. Fokusirajući se na Europu, čelnica ECB-a ukazala je na kontinuirani pad radno sposobnog stanovništva, koji bi trebao početi već 2025. godine.

”Kako se pojavljuju nove trgovinske prepreke, morat ćemo ponovno procijeniti opskrbne lance i ulagati u nove koji su sigurniji, učinkovitiji i bliži kući. Kako naša društva budu starjela, morat ćemo primijeniti nove tehnologije kako bismo mogli proizvoditi veću proizvodnju s manje radnika”, rekla je.

Prema Lagarde, vlade imaju najviše razine duga od Drugog svjetskog rata, a financiranje europskog oporavka završit će 2026. ”Banke će imati središnju ulogu, ali ne možemo očekivati da će preuzeti toliki rizik u svojim bilancama”, izjavila je ona.

Upozorenje Lagarde slijedi ranija izvješća ECB-a o globalnom gospodarstvu koje prolazi kroz razdoblje “velike promjene”. Prema ECB-u, fragmentirani svijet značio bi više inflacijsko okruženje i dodatnu financijsku nesigurnost.

Christine LagardeFragmentacijaGlobalna trgovinaMMF
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
1 godina prije

Naravno da ce se podijeliti na dva tabora. U jednom bice 5 ociju, a u drugom sav svijet. Posto prvi nista ne proizvode bavice se gusarstvom.

Buničar
1 godina prije

Drugim rijecima kada se bikovi bodu najvise strada trava. Politicarima nece padati place (cak dapace), nece im se smanjiti privilegije, nece oni osjetiti teret krize. Krizu ce osjetiti “siroke nerodne mase” sto je i pravedno jer te iste “siroke narodne mase” i biraju svoje “jahace”….

Alen
1 godina prije

S obzirom da im je bankrot realnost o kakva dva tabora priča iva vještica ?
Nemaju oni ništa ni na vidiku da bi bili tabor..Treća liga vještice , to ti je sudbina..

DDT
1 godina prije

Stara dama Europa sva je na nekakvim DE-pa nastavak tako nešto i u konačnici će završiti na DE.pizdaciji evropejaca i mi Rvati skupa snjima. Bravo!!

tihobl
1 godina prije

Други покушај слања ракете SpaceX Starship Super Heavy у свемир је пропао, као и први, који се завршио експлозијом у ваздуху 20. априла.

Први степен ракете је експлодирао у ваздуху након раздвајања, а комуникација са бродом је изгубљена након 10-ак минута лета.

Ne ide amerima nikako da sustignu Rusiju, Kinu i Indiju.

user
1 godina prije

de-globalizacija, demografija i de-karbonizacija
debilizacija

Lucija, prva
1 godina prije

“Rusija je reagovala na današnju vest Fajnenšl tajmsa (FT) koji je preneo, pozivajući se na tri anonimna izvora, da će Danska u sklopu novih planova Evropske unije imati zadatak da nadzire i eventualno blokira prolaz tankera sa ruskom naftom kroz Baltičko more.

Evropska komisija (EK) je predložila zabranu uvoza dijamanata i tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije i pooštravanje kontrole ograničenja cene ruske nafte, saopštile su danas diplomate EU, prenosi Rojters.

Ove mere će biti deo novog paketa sankcija protiv Moskve o kome će 27 zemalja EU diskutovati u petak.”
Reagirala Zaharova.

Lucija, prva
1 godina prije

Detaljnije o onom plinskom polju ispred Gaze: više ljudi smatra da to nije uzrok sadašnjeg sukoba. Izvadci iz većeg teksta na webtribune: “Gaza Marine“ je polje prirodnog gasa koje se nalazi 36 kilometara (22 milje) od obale pojasa Gaze na dubini od 610 metara. Procenjuje se da sadrži 32 milijarde kubnih metara prirodnog gasa, i dopunjeno je manjim poljem koje sadrži otprilike tri milijarde kubnih metara gasa, u blizini palestinskih i izraelskih teritorijalnih voda. Polje je otkrio „British Gas“ 1999. godine, nakon što je energetski konzorcijum Palestinske vlasti dao 25-godišnju licencu za pomorsku teritoriju Gaze… Zaustavljeni pregovori sa izraelskom vladom, preuzimanje Pojasa Gaze od strane „Hamasa“ i rat u Gazi 2008., doveli su do toga da „British Gas“ zatvori svoju kancelariju u Tel Avivu. „British Gas“ je nastavio da drži svoj udeo u istraživanju polja, ali nije iskazao veliko interesovanje za to… Nekoliko godina kasnije, 2015., palestinska vlada je nastavila… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI