Brisel je ranije tvrdio da je blok prevladao svoju ovisnost o opskrbi energijom od Rusije
Brojne zemlje EU-a, koje su prethodno inzistirale na potpunom odustajanju od kupnje ruskog plina, još uvijek dobivaju gorivo iz zemlje, rekao je izvršni direktor Gazproma Aleksey Miller u intervjuu za rusku državnu radioteleviziju.
Izvršna vlast nije dala nikakve pojedinosti o količinama ruskog plina koje zemlje EU primaju, rekavši da molekule plina koje prolaze kroz plinovod “nemaju nacionalnu boju”.
“No znamo da se ruski plin isporučuje mnogim zemljama koje su izjavile da ga odbijaju konzumirati”, rekao je Miller. Izvršni direktor nije imenovao koje od 27 zemalja bloka i dalje dobivaju prirodni plin iz Rusije unatoč tvrdnjama suprotno, ali je rekao da “Rusija trenutno transportira svoj prirodni plin preko Ukrajine do austrijskog čvorišta u Baumgartenu”, koje je jedno od najvećih u Europi.
“Ovo je vrlo veliko europsko čvorište koje opskrbljuje plinom druge zemlje diljem EU-a”, rekao je Miller.
Prema izvršnim riječima, prema postojećim ugovorima Rusija nastavlja isporučivati plin zemljama na jugu i jugoistoku Europe. ”Naravno da ruski plin i dalje teče na europsko tržište, a količine nisu male”, rekao je, ponovno istaknuvši da to gorivo ”troše čak i one države koje su izjavile da je njihovo tržište neovisno od ruske nafte”.
U 2022. opskrba ruskog plina na tržište EU počela je opadati zbog uništenja plinovoda Sjeverni tok i zbog toga što je niz država EU odbilo plaćati naftu u rubljama, uključujući Nizozemsku, Dansku, Bugarsku i Finsku. Kao odgovor na sankcije EU-a prošle godine, Moskva je zahtijevala da zemlje koje podržavaju kampanju međunarodnih ograničenja Rusiji plaćaju svoj ruski plin u rubljama umjesto u dolarima ili eurima. U kontekstu smanjenih opskrba iz Rusije, blok je morao povećati kupnju ukapljenog prirodnog plina (LNG). Na kraju 2022. EU je rangiran kao najveći svjetski kupac rashlađenog goriva, nadmašivši dugogodišnje lidere poput Kine, Japana i Južne Koreje.
U 2022. SAD je postao glavni izvoznik LNG-a na tržište EU, dok je Rusija povećala isporuke svog LNG-a za 20%. Ranije ove godine, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da je EU uspjela prevladati svoju ovisnost o ruskoj nafti i plinu, dodajući da je Moskva smanjila izvoz plina u blok za 80%. Slične tvrdnje iznio je i njemački kancelar Olaf Scholz. Prošle godine SAD je postao najveći izvoznik LNG-a na tržište EU, dok je Rusija povećala isporuke svog LNG-a za 20%.
Zašto bi EU kupovala gas od Rusa, kad ruski gas mogu kupiti od Amerikanaca. Brže, bolje, jeftinije i najvažnije, manje zagađuje…. 🙂
Nije vam potrebno puno filizofije ni dubokog razmišljanja, samo vam posljednje rečenice ovog članka govore o čemu se u stvari radi.
Jednom riječju rečeno, o prodanim i priglupim EU političarima koji su sami sebi pucali u nogu.
A to još nije kraj jer prijatelji preko bare su odlučili da Eu mora biti trečerazredna sila koja ne može i ne smije utjecati na bilo kakve odnose u globalnoj podjeli.
A Vlado to sve gleda i ne može vjerovati u što se nekad moćna EU ekonomija pretvara.
Lp
Mozda se ponovo pokaze pogubna logika Rusa za njih same. Zapadna gamad ponovo pokusava da kupi vrijeme a rusi gube priliku da ih bace na koljena prekidanjem bilo kakve saradnje sa pomenutom gamadi. Jasno da je to lako reci ali malo teze sprovesti, ali je i cinjenica da bi opet mogli nayebati kao mnogo puta do sada jer nisu nemani odsjekli glavu, kada su imali priliku…
Rusi su smanjili izvoz nafte zemljama G7 sa 70% na 50%.
Novac i interes je iznad svega sve ostalo je teatar.
Evropaaaa, staraaaaa kurva. Jedno radi, drugo prica, trece misli. Procitani od istocnih slavena, dok se zapadni slaveni utrkuju ko ce im veci sluga biti i guzicu lizati i prati.