Snaga metala porasla je bez obzira na nemire na Bliskom istoku
Potražnja za metalima koji bi bili utočišta podigla je cijene zlata na više od 2000 dolara za uncu i pomogla je da plemeniti metal nadmaši indeks dionica S&P 500 do sada u 2023., izvijestio je MarketWatch ovog tjedna. Zlato je poraslo otprilike 10% od iznenadnog napada palestinske oružane skupine Hamas na Izrael 07. listopada. Stručnjaci i trgovci predviđaju da će geopolitičke napetosti i neizvjesnost na Bliskom istoku nastaviti povećavati cijene zlata.
Ulagači se tradicionalno okreću zlatu u vrijeme tržišne nesigurnosti kako bi se zaštitili od rizika i kao pohrana vrijednosti. Kroz povijest se na poluge gledalo kao na utočište tijekom razdoblja ekonomske nestabilnosti, burzovnih kriza, vojnih sukoba i Covid-19.
”Brutalni Hamasov napad na Izrael izazvao je šok valove diljem svijeta i doveo do skoka cijene zlata”, napisao je Brien Lundin, urednik Gold Newslettera u mjesečnom pregledu, prema MarketWatchu.
S&P 500, indeks koji prati učinak 500 najvećih kompanija uvrštenih na američke burze, dobio je oko 8% od 01. siječnja, dok su terminske cijene zlata u prvom mjesecu porasle 9,2% tijekom istog razdoblja, prema izvješću , pozivajući se na tržišne podatke Dow Jonesa. Terminske cijene zlata za isporuku u listopadu, trenutni ugovor za prvi mjesec, popele su se u petak iznad 2000 dolara za uncu, što je najveća vrijednost namire od 16. svibnja. Cijena je porasla više od 7,5% od početka ovog mjeseca. U međuvremenu, S&P 500 ide prema trećem uzastopnom mjesecu pada, piše MarketWatch, napominjući da će, ako indeks završi listopad u minusu, to biti prvi put da indeks velikih kapitalizacija pada tri uzastopna mjeseca od ožujka 2020.
Svasta je autor nadrobio samo nije rekao najvaznije, da su pred par dana Kina i Rusija sluzbeno proglasile da dolar vise nije njihova rezervna valuta nego vrijednost rijetkih metala u koje spada na prvom mjestu zlato. I gle slucajnosti, zlato taj dan skocilo na 1900€/ unci.
U krizi vrijednost uvijek raste.
“Prošle godine prvi put nakon gotovo 170 godina u Švedskoj nije zabilježena nijedna pljačka banke… švedske banke nema smisla pljačkati zato što u poslovnicama i trezorima više nema gotovine. U nedavnom istraživanju koje je provela švedska središnja banka pokazalo se da je samo 8% građana platilo kovanicama ili novčanicama svoju posljednju kupnju. Taj je postotak prije samo desetak godina iznosio čak 40 posto. Osim pravnih prijepora, postoje i neki ozbiljniji argumenti za zadržavanje gotovine u optjecaju… u kakvim se problemima digitalizirano društvo može naći kad jednom iznenada nestane struje i interneta. …važno je zadržati gotovinski sustav kao rezervno rješenje. Inače ćemo imati društvo koje ne funkcionira” KOMENTARI: “Ljudi koji prose osuđeni su n smrt i propast,a samim tim populacija se smanjiva a to paše zna se kome. Dakle,ako ne igraš po pravilima npr dat ću banalan primjer,nisi se cijepio? Nema problema,block na karticu,nema keša moš se hebat dakle potpuna kontrola… Čitaj više »
Nastavak. “Kako ćemo plaćati mito u pravosuđu, majstora u fušu, prostitutke, reket poreznog nadzora ? Ne valjda u hebenom bitcoinu? ODGOVO Pršutom… “…centralne banke apsolutno svih znacajnih drzava svijeta gomilaju sve vece kolicine fizickog zlata? Kod plaćanja karticom uvijek jedan postotak ide banci ili kartičnoj kući. Ovdje se govori isključivo o dodatnom bogaćenju banaka. Kod plaćanja kešom, 50 eura će svaki put biti 50 eura CBDC uskoro cijela europa prelazi na digitalni programirani token euro. *ogranicenog vijeka trajanja *mogu ogrnicit daljinu u kojoj se moze potrosit npr u krugu 2 km * oguce ogranicavanje sta smjete kupiti npr odlucili su da proizviodite preveliki karbonski otisak i za vas nema mesa,goriva itd *u slucaju da ne odgovarate vodecima mogu bez objasnjenja terminirati ili suspendirati racun(ako slucajno otkucate nekog hdz/sdp za nelegalne radnje početkom 11.mj počinje pripremna faza uvođenja digitalnog eura tako da nešto slično uskoro možemo očekivati i kod nas. Dok… Čitaj više »
Ne razumijem zašto je ovom portalu toliko stalo da reklamira zlato ? Evo jednog primjera koji jasno govori da zlato nije nikako dobro utočište za bijeg iz gotovine (definitivno, najbolje investicije do sada su bile investicije u građevinsko zemljište i male stanove) Cijena zlata na burzi: 03.08.2020. jedna unca je koštala 1725,45 € 05.10.2023 …………………………….1725,10 29.10.2023 …………………………….1899,10 Dakle 3 godine se cijena zlata bitno nije mijenjala a redovna godišnja inflacija je do prije tri godine bila relativno niska pa je i poskupljivanje zlata uspijevalo očuvati njegovu početnu vrijednost. No od 2020. trend se (sa koronom) poremetio pa je 2021.završila sa 6%, 22. sa 16% da bi nakon rusko-ukrajinske krize do sada inflacija bila blizu 30 % u odnosu na vrijednosti iz 2020. … Ako bi ovih dana prodao zlato koje si kupio u 2020. prinos bi iznosio 10% a to znači da je tvoje zlato izgubilo 20% vrijednosti (!) Međutim… Čitaj više »
Bitcoin je u zadnjih tjedan dana narastao 30%.
Sto ga vise vrijedjaju hash rate je jaci i raste potraznja. Gurnite jos malo, navalite s lazima i svima dobro. Neki jacaju ego, neki vrijednost imovine. Svakom svoje.