Više od 50 posto kapaciteta malog i srednjeg poduzetništva (MSP-a), koje posluje u pet najboljih europskih gospodarskih snaga navodno će morati staviti ključ u bravu u idućih 12 mjeseci, jer se bore za ostanak na površini usred krize s koronavirusom.
Koronavirus je navodno doveo do smanjivanje prihoda kod više od 70 posto europskih tvrtki, pokazuju rezultati Mc Kinseyovog istraživanja, koje je uključilo više od o 2.200 malih i srednjih poduzeća u pet europskih zemalja: Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Španjolskoj i Velikoj Britaniji.
Covid-19 najviše je pogodio tvrtke u Italiji i Španjolskoj, gdje je 30, odnosno 33 posto malih i srednjih poduzeća izvijestilo da su im prihodi “jako pali”. Uz to, gotovo polovica anketiranih u dvije zemlje, koje su doživjele jednu od najstrožih blokada, rekla je da su im prihodi “donekle” smanjeni.
Anketa je provedena u kolovozu, prije nego što se Europa suočila s drugim valom zaraza i prije nego što su vlade počele ponovno nametati neka ograničenja. Već tada je velika većina tvrtki svoje ekonomsko stanje opisala kao ”jako slabo.”
Prema trenutnoj putanji, očekuje se da će svako deseto MSP (ili 11 posto) podnijeti zahtjev za bankrot u roku od pola godine. Razina bi mogla biti gotovo dvostruko veća među najvećim francuskim tvrtkama, koje zapošljavaju između 50 i 249 ljudi. Među industrijskim sektorima, logistika ima daleko najveći broj očekivanih bankrota, a slijede ga poljoprivreda, pružatelji ugostiteljskih usluga i prehrambene usluge, kao i maloprodaja i veleprodaja.
Ako ova anketa odražava poslovni osjećaj svih europskih MSP-a, to bi značilo da bi gotovo trećina radnih mjesta mogla bi biti izložena riziku u roku od godine dana, jer oni čine više od dvije trećine cjelokupne radne snage u regiji. Europski ekonomski oporavak također bi mogao biti ometen masovnim zatvaranjem, a mala i srednja poduzeća generirala bi više od polovice ekonomske dodane vrijednosti, navodi se u izvješću.
Koronavirus je doveo do povijesnih kontrakcija i u EU i u eurozoni, s BDP-om koji je u drugom tromjesečju pao za 11,4 posto, odnosno 11,8 posto. To su bili daleko najoštriji padovi zabilježeni od početka bilježenja statistike 1995. godine. Prema preliminarnoj prognozi, ekonomija EU-a trebala bi se, kao rezultat krize, smanjiti za 8,3 posto u 2020. godini.
I onda će korporacije preuzeti jos veci teritorij. I evo nam korporativnog fašizma
Sve će bankrotirati osim onih koji ovo sve rade, pokrast će prevaraonom čitav planet punuditi “rješenje” u vidu oprosta duga njima a oni će zauzvrat dobiti sve što zemljani posjeduju crno na bijelo. Jamčit će dohodak zajamčeni a onda će ga kroz koju godinu ukinuti i zemljani će ostati bez ičega da se sa njima igraju igra gladi. Tako su isto uradili kad du instalirali pojam “država” koja se eto kao brine o nama a u stvari se uvijek brinula o njima a sad će ukinuti i tu bajku i ponuditi novu.
Lakse je ukinut ovih 1-2% sto vladaju, nego im pustit da nas sjebu, samo ovi ostali trebaju progledat bar malo i pocet aktivnije da nastupaju u zastiti svoje slobode.
Kako nešto može propasti od nečega što ne postoji? Ovaj sajt me je uvjerio da je porina jedna velika laž.