Evropska centralna banka (ECB) razmatra prednosti i nedostatke uvođenja digitalnog eura.
Evropljani su gubitak privatnosti naveli kao svoju najveću zabrinutost zbog prelaska na digitalnu valutu, pokazalo je novo istraživanje građana Eurozone koje je sprovela Evropska centralna banka. Oni koji žive na kontinentu očekuju da će digitalni euro, koji ECB priprema, biti privatan, siguran i jeftin, pokazalo je istraživanje.
Potpuno digitalna valuta mogla bi se pokazati manje privatnom od jednostavnih elektronskih plaćanja pomoću eura, jer bi vjerovatno bila više integrisana u ECB, koja bi imala pristup podacima o plaćanju ljudi. U narednim mjesecima ECB planira da odluči da li će pokrenuti dvogodišnju analizu digitalnog euro projekta za suzbijanje konkurencije kripto valuta kao što su Bitcoin, Tether i Facebookov Diem.
„Potrudit ćemo se da digitalni euro ispuni očekivanja građana“, rekao je član Izvršnog odbora ECB Fabio Panetta. Ispitanici su dali prioritet upotrebljivosti u eurozoni (11 procenata), bez dodatnih troškova (9 procenata) i oflajn upotrebi (8 procenata) kao glavnim stvarima koje žele od digitalnog eura, dok je 18 procenata reklo da je za valutu. Centralne banke u drugim zemljama takođe razmatraju ideju o primjeni digitalne varijante svojih valuta, u čemu Kina predvodi – već polako uvodi digitalni juan kako bi u budućnosti zamijenio novčanice i kovanice.
Zamjenik guvernera Narodne banke Kine Fan Yifei ranije se založio za zadržavanje određenog stepena anonimnosti „u dometu koji se može kontrolisati“ kako bi se pomoglo u finansijskoj sigurnosti. Isplate bi do neke mjere bile anonimne, ali alati za analizu podataka mogli bi pomoći centralnoj banci da preduzme mjere protiv pranja novca i drugih kriminalnih aktivnosti. Idemo dalje.
Pogrešno: “Potpuno digitalna valuta mogla bi se pokazati manje privatnom od jednostavnih elektronskih plaćanja pomoću eura” Jednom izbačen podatak na net – zauvek na netu.
Bankarska elita nastavlja preduzimati korake ka porobljavanju i apsolutnoj kontroli ljudi. Obavezno cijepljenje, cipiranje ljudi, digatalna valuta znace robovlasnicki sustav nevidjen u povjesti. Elektronski koncetracioni logor ce savrseno da funkcionira.
“Zamjenik guvernera Narodne banke Kine Fan Yifei ranije se založio za zadržavanje određenog stepena anonimnosti „u dometu koji se može kontrolisati“
Pa to i nije loše , kontrovezni biznismeni , dileri droge , šverceri , diktatori , gazde koji neće da plate radnike……..itd propadaju !!! Tačno je da se gubi na privatnosti ali se daleko više dobija na sigurnosti i kvalitetu života !!!
Ovaj dio da će uvođenje digitalne valute pomoći centralnoj banci (čitaj državi) u borbi protiv pranja novaca i kriminalnih aktivnosti je biser samo takav. Očekuju da će krimosi svih boja i fela stajati skrštenih ruku (sigurno već sad imaju spremnu alternativu) i da će konačno svanuti svijet bez sive ekonomije, prostitucije, šverca, lakih i manje lakih droga, korupcije, mita…. Tim potezom će i pošteni građani biti prisiljeni da posjeduju barem nešto ilegalne valute, kakva god ona bila, da bi mogli funkcionirati. Primjer: rikne mi plinski bojler a serviser mi ljubazno obeća da će najkasnije za tri tjedna doći popraviti kvar. Jasno kao dan da ću zvati majstora Štefa, lokalnog fušera, i da će on doći isto popodne i da ću mu ja morati solarno platiti, sigurno ne karticom. Svatko ima pravo maštati i probati rješenja koja mu se čine boljima i efikasnijim. Država, banke ali isto vrijedi i za nas… Čitaj više »
Propali fiat prebacimo u kripto , i idemo dalje.. Ali ………
Ljudima se opet pusta magla pred oci. Privatnost u ovom slucaju nije najbitnija, nje ionako nema kada je bilo koje placanje putem bankarskog racuna u pitanju. Na kraju krajeva, sto znaci privatnost danas? Zastita osobnih podataka? Nesmije se objaviti jedinstveni broj gradjana, ali porezni broj i broj zdravstvenog osiguranja su javni! Problem nije u “privatnosti”. Problem je u apsolutnoj kontroli racuna! Ako i kada netko odluci blokirati racun iz bilo kojeg razloga, a ne postoji gotovina, covjek je u problemima. Velikim! Primjer… Negdje 2000. god. radio sam na terenu, a kao sef bio sam zaduzen i za placanja. Za tu svrhu imao sam sluzbenu American karticu. Kako je radiliste bilo udaljeno cca 300 km od Zagreba putovali smo svaki vikend kuci, a ponedjeljkom nazad. Jednog petka navecer oko pola deset, kada smo zavrsili posao, krenuli smo na benzinsku pumpu natociti gorivo, Ja sam prvi stigao, natankao i platio karticom. U… Čitaj više »
Kripto valute nisu konkurencija euru jer je euro zaionsko sredstvo plaćanja i za Bitcoin se ništa osim dolara, eura i ostalih fiat valuta nemože kupiti.
Pa ti prodaj janje ili 100kg krumpira
Ne samo da planiraju digitalnu valutu, nego i to da će takva valuta imati ROK TRAJANJA, pa ako je ne iskoristiš do isteka roka…adio baraka!
China’s Digital Yuan Comes With An Expiration Date: https://www.zerohedge.com/crypto/chinas-digital-yuan-comes-expiration-date
Mislim da oni koje uvode ovo ne mare za brige evropljana o privatnosti. Da ih je briga, ne bi to uvodili u ovakvim vremenima.
Ukinuti monetarni sustav,jedini nacin da se oslobodimo parazita. Jos jedan pokusaj da nas se prevede zedne preko vode.
Pljuc!!
Treba ih sve zatvoriti u kavez i dati im samo lovu da jedu,mater im pohlepnu bemje!
youtube.com/watch?v=b_6k8bqGdJ8