Proizvodnja nafte u Rusiji najniža u deceniji

Proizvodnja nafte u Rusiji
9 komentara

Proizvodnja nafte i kondenzata u Rusiji pala je prvi put u 12 godina i dostigla devetogodišnje najniže vrijednosti 2020. godine, pošto je jedan od najvećih globalnih izvoznika nafte podržao istorijski sporazum OPEC + za jačanje pandemijom pogođenog energetskog tržišta.

Prošle godine Rusija je pumpala 512,68 miliona tona sirove nafte i kondenzata, što znači da se obim proizvodnje smanjio za 8,6 odsto u odnosu na 2019. godinu, navodi TASS, pozivajući se na podatke statističke jedinice Ministarstva energetike zemlje, CDU-TEK. Prošlogodišnja proizvodnja nafte skoro je dostigla nivo iz 2010. godine, kada je iznosila 512,3 miliona tona.

Pad je uslijedio nakon rekordnog nivoa proizvodnje 2019. godine, kada je nacionalna proizvodnja dostigla 568 miliona tona, i označio prvi pad od 2008. godine.

Gotovo sve velike ruske naftne kompanije smanjile su proizvodnju nafte i kondenzata u posljednjem mjesecu godine i u 2020. godini u cjelini. Smanjenje za tu godinu kretalo se u rasponu od šest do 12 procenata. Najveći ruski proizvođač u privatnom vlasništvu, Novatek, bio je jedini izuzetak u decembru: povećao je proizvodnju za oko tri procenta u poređenju sa godinu dana prije, ali je i dalje proizvodnja opala za 0,5 procenata na godišnjem nivou.

Pandemija je donijela nepredviđena previranja na energetskim tržištima, a cijene nafte pretrpjele su neviđeni pad, jer je zastoj u putovanjima i proizvodnji osakatio globalnu potražnju za robom. Osim razornog uticaja pandemije, krah prethodnog sporazuma OPEC + postao je još jedan šok za tržište prošle godine.

Da bi stabilizovali situaciju, Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznički proizvođači nafte na čelu sa Rusijom, zajedno poznatiji kao OPEC +, potpisali su u aprilu novi naftni sporazum. Strane su se složile o istorijskim rezovima od 9,7 miliona barela dnevno (bpd), koji su stupili na snagu u maju, a zatim su ublaženi na 7,7 miliona bpd.

Nova povećanja proizvodnje stupaju na snagu ove godine, sa dodatnih 500.000 bpd koji na tržište stižu u januaru. OPEC + treba da održi sastanak u nedjelju kako bi donio odluku da li bi trenutni rez od 7,2 miliona bpd mogao dodatno da se ublaži za dodatnih 500.000 bpd. Rusija je ranije rekla da će podržati jačanje izvoza.

Naftapadrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Tatanka Yotanka
4 godine prije

Manja proizvodnja nafte i plina a još usto niža cijena nafte na svjetskom tržištu ozbiljno pogađa Rusiju i sve civilne i vojne projekte, koje je pripremila Putinova vladajuća garnitura. Rusi su imali i vrlo ambiciozne planove za realizaciju nekih važnih projekata iz oblasti naoružanja, među kojima je bio i izgradnja super nosača aviona, deplasmana od 100 tis. tona koji bi imao posadu od 5.000 ljudi a nosio bi naj modernije ruske avione Su 57 i nešto aviona MiG 35. Brod bi bio dužine od 330 metara i širine 80 metara. Na ilustraciji(crtežu) nosača aviona se još uvjek na pramcu broda nalazi ona karakteristična skakaonica i nije poznato, dali je možda predviđena ugradnja katapulta za uzlijetanje aviona. Ali kažem, izvori financiranja se smanjuju i to će se vjerovatno odraziti i na vojni proračun, koji je već bio prilično smanjen i već sada je bio malo manji od proračuna Saud. Arabije. Piše… Čitaj više »

4 godine prije zadnji put uredio Tatanka Yotanka
Nomen
4 godine prije

Svi prešli na vodonik i nafta je postala nepotrebna.

djodjo
4 godine prije

manje nafte veca cena , bila 2019 god. 15 do 25 dol. a danas 53 dol.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI