Takav bi potez mogao utjecati na opskrbu ostatka svijeta niklom, titanom i uranom
Rusija bi mogla uvesti ograničenja na opskrbu globalnog tržišta određenim strateški važnim sirovinama, izjavio je u srijedu predsjednik Vladimir Putin. Rekao je da bi izvoz nuklearnog goriva, metala i minerala mogao biti pogođen.
Taj bi potez bio odgovor na pokušaje Zapada da Rusiji blokiraju pristup određenoj inozemnoj robi, rekao je Putin. Dok sankcije povezane s Ukrajinom ograničavaju pristup Rusije stranim tržištima i njezinu sposobnost plaćanja robe proizvedene u inozemstvu, zapadna upozorenja o daljnjim sekundarnim sankcijama sugeriraju da bi ruski pristup robi dvojne namjene, koja ima i civilnu i vojnu primjenu, također mogao biti blokiran.
Na sastanku vlade u srijedu, Putin je rekao da unatoč zapadnim ograničenjima, Rusija nastavlja isporučivati neke vrste robe na svjetsko tržište “u velikim količinama”, au nekim slučajevima kupci rado gomilaju ruske proizvode.
“Rusija je lider u pogledu rezervi niza strateških vrsta sirovina… Ipak, ograničeni smo u opskrbi nizom dobara – možda bismo trebali razmisliti i o određenim ograničenjima”, rekao je predsjednik. Sugerirao je da bi predložena ograničenja mogla uključivati izvoz urana, titana i nikla iz zemlje, kao i “određenu drugu robu”.
“Nema potrebe da činimo bilo što što bi nam naštetilo… Ne kažem da to trebamo učiniti sutra. No, općenito, ako nam to neće naštetiti, mogli bismo razmisliti o određenim ograničenjima opskrbe inozemnim tržištima”, predložio je Putin, napominjući da bi značaj potencijalnog poteza bilo teško podcijeniti s obzirom na “važnost ruskih sirovina. ”
Procjenjuje se da je ruski udio na tržištu obogaćenog urana oko 40%. Gorivo je kritično i za proizvodnju civilne nuklearne energije i za vojno nuklearno oružje. Zemlja je također najveći svjetski proizvođač titana, koji je važan za zrakoplovnu industriju. Prema portalu Mining Technology sa sjedištem u Velikoj Britaniji, Rusija je među deset najvećih proizvođača nikla, ključne komponente u proizvodnji čiste energije.
Dok su SAD već zabranile uvoz ruskog nikla, uvele su izuzeće za ruski uran, dopuštajući kupnju zbog problema s opskrbom do 2028.
Ni SAD ni EU do sada nisu sankcionirale ruski titan. Prema ranijem izvješću Washington Posta, i američke i europske tvrtke i dalje se uvelike oslanjaju na Rusiju u opskrbi. SAD je do sada ograničio svoje mjere usmjerene na metal ili stavljanje izvozne kontrole na glavnog ruskog proizvođača titana, VSMPO-Avisma. Trenutačna ograničenja zabranjuju američki izvoz ruskoj tvrtki, ali dopuštaju njezin titan u SAD.
Ukratko: Uvediomo im sankcije, ali pazite da to ne budu bumernag sankcije.
Naucio se na EU kako ne treba praviti greske.
Kako mulja i laže
Što se tiče urana i obogaćenog urana, treba iznijeti bitne činjenice. Drugi najveći dobavljač urana za EU je Niger, odakle je domicilno stanovništvo najurilo Francuze i Amere, prekinulo sve veze sa Francuskom, te su tamo došli Rusi. Prije mjesec i pol prekinuli su odnose i sa Ukrajinom. Kina kontrolira većinu rezervi u zemlji s petim najvećim svjetskim rezervama urana, Namibiji. Kina i Rusija već obećavaju jedna drugoj koncesije za uran koji je do sada putovao Europom. Rusija pod sankcijama također zadržava vlasničke udjele u kazahstanskim rudnicima, a SAD planira zabraniti uvoz ruskog urana ove godine nakon uspješnog glasovanja u donjem domu parlamenta prošlog prosinca. Međutim, sam uran se ne stavlja u nukelarne elektrane, treba ga prvo obogatiti, a Rusija kontrolira polovicu svjetskih kapaciteta za obogaćivanje urana. Državni Rosatom opskrbljuje više od petine obogaćenog urana koji pokreće reaktore u SAD-u i Europi. Prošlog su prosinca SAD, UK, Japan, Francuska i Kanada… Čitaj više »
Sto je do sada cekao???
“Ovdje je važno napomenuti još jednu stvar: ranije je koncern Urenco – naš glavni konkurent – dobijao uranijum iz Nigera besplatno. Sada nas Niger snabdeva uranijumom. Međutim, nije šteta ni za Urenco – ali 10 puta skuplji.” … Izgleda da je Zapad ionako prestao da ga kupuje od nas titanijum. — Zapad je to najavio i uveo sankcije. A ne isključujem ni mogućnost da od nas više ne kupuju ingote titanijuma. Ali kupuju proizvode od ruskog titanijuma, koji se ponovo proizvode u Rusiji. Ovo je za nas mnogo isplativije. Čak je i američki Washington Post napisao eksponirajući članak o tome. Prodajemo gotove dijelove za avione za Airbus i Boeing (koji se sastoji od 30% našeg metala). Svojevremeno su naša Avisma i Boeing Corporation osnovali zajedničko preduzeće u Rusiji za proizvodnju metalnih konstrukcija za avione. A sada jednostavno ne postoji drugo preduzeće na svijetu za proizvodnju ovih dijelova. Noseća greda oko… Čitaj više »
Malo pomalo će zapadni svijet uvidjeti za svoje friško naštampane dolare i eure nitko im ne želi prodavati svoju sirovinu. Zlatno doba štamparije bez pokrića ide sigurno ka svome kraju
Najavio je to.
Tek sada?
Prohibicija je američki izum. Uvedeš zabranu i cvjeta šverc. Raj za Hercegovce. To je njihova sredina, vrhunska izobrazba za šverc od duhana do svemirskih brodova. U Mostaru možeš nabaviti sve. Cijena . Sitnica. Rusima kad nestane love uvedu sankcije Zapadu. I sada umjesto 200 dolara za 1000kubika plina, plaćaju 500. Sada će za dolar plaćati sto. Puno ljudi se treba ugraditi. Raj za Hercegovce.