Rast fjučersa na zlato zbog trgovinskih tenzija

indeks berza zlato
10 komentara

U vrijeme neizvjesnih očekivanja kretanja na tržištu preovladava ulaganje u plemeniti metal koji prema mnogim ekonomistima ne mijenja svoju vrijednost kroz istoriju. Naravno radi se o zlatu koje predstavlja jedini trenutno poznati metal koji se neograničeno puta može pretapati a da ne gubi ništa na svojoj čistoći.

Fjučersi na zlato dodatno su porasli na merkantilnoj berzi u New Yorku kao odraz tenzija između Sjedinjenih Država i Kine.

Najaktivniji ugovor za decembar porastao je za 7,70 američkih dolara, ili za 0,52 procenta, a trgovina je zatvorena na 1 484.20 dolara za uncu.

Trgovinske tenzije su eskalirale otkako je američki predsjednik Donald Trump prošle sedmice zaprijetio da će nametnuti carine na praktično sav kineski izvoz u Sjedinjene Države. Investitori su shodno očekivanjima pohrlili u investicije u sigurnu imovinu, što je rezultovalo porastom cijena zlata.

Američke akcije su svoj najgori dan u godini oživjele u ponedeljak, kada su referentni indeksi pali za gotovo 3 procentna poena usred masovne prodaje.

U utorak su američke berze povratile neke od prethodnih gubitaka i tako ograničile porast cijene zlata. U međuvremenu, U.S: dollar indeks, koji prestavlja mjeru za povraćaj novca u odnosu na druge glavne valute je porastao 0,08 procenata, odnosno zara iznosi 97,60.

Kada dolar ojača, izvršiće pritisak na fjučerse na zlato, jer zlato izraženo u dolaru postaće skuplje za investitore koji novac drže u drugim valutama.

Što se tiče ostalih plemenitih metala, srebro je za septembarsku isporuku poskupjelo za 5,2 centa ili 0,32 odsto, na blizu 16,445 dolara za uncu.

Platina je za oktobarsku isporuku pala za 4,70 dolara ili 0,55 procenata, da bi se stabilizovala na 853,20 dolara za uncu.

berzaZlato
Pretplatiti se
Obavijesti o
10 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Moreno
5 godine prije

Vrijednost zlata ne raste nego vrijednost valuta pada. Sve valute su u utrci za njihovom stvarnom vrojednošću, a to je vrijednost karte i piture sa kojom je ta karta oštampana.

Točno je da se trenutno odvija trgovinski rat između Amerike i Kine, ali se stalno vodi i valutni rat. Borba je i za održavanje casina na životu također manipuliranjem dolara odnosno snižavanjem kamata . . . realna ekonomija isporava . . . čarobni trenutak je sve bliže i bliže . . .

octopus
5 godine prije

Jučer sam vidio dva fjučersa kako se mitinguju na korneru. Nisu izgledali kao da su narasli……

nessy
5 godine prije

Jos da autor objasni sto su fjucersi.

nessy
5 godine prije

” Fjucersi” (sto god to bilo), su u pubertetu, pa zato naglo rastu.
Pa, napraviti clanak o necemu, sto razumije, mozda 5% citateljstva, bez ikakvog obrazlozenja znacenja glavne imenice u tekstu, cemu to sluzi? Da je ovo clanak na portalu “Novac i dionice”, ja bih razumio, ali ovdje…
“Američke akcije su svoj najgori dan u godini oživjele u ponedeljak, kada su referentni indeksi pali za gotovo 3 procentna poena usred masovne prodaje”.
Ja mozda nisam pametan, ali znam da nisam ni glup. Ova recenica meni ne znaci, doslovno nista, a kladim se da je tako sa vecinom citatelja.
Ovo je clanak tipa “trla baba lan, da joj prodje dan”. Drugim rijecima, jako lose preveden clanak o vrlo specijaliziranoj temi, bez ikakvog obrazlozenja terminologije. Bilo bi bolje da je ‘autor’, odspavao pola sata, bilo bi korisnije.

Ivkopivko
5 godine prije

Mozda je mislio na “fjičerse”

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI