Dvije će zemlje u trgovini prijeći na nacionalne valute, najavio je venezuelanski ministar vanjskih poslova
Moskva i Caracas napreduju prema dedolarizaciji i nadaju se skorom prelasku na nacionalne valute u trgovini, objavio je u četvrtak venezuelanski ministar vanjskih poslova Yvan Gil Pinto.
Pinto, koji boravi u trodnevnom službenom posjetu Rusiji, govorio je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s ruskim kolegom Sergejem Lavrovom.
Prema Pintu, središnje banke u Moskvi i Caracasu rade na tehničkoj i tehnološkoj strani planiranog prijelaza. Oba partnera moći će se odmaknuti od američkog dolara i početi koristiti lokalne valute u prekograničnim transakcijama “vrlo brzo”, dodao je.
Ministar vanjskih poslova također je istaknuo da vodeće zemlje u razvoju, posebice zemlje BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika), provode politiku dedolarizacije kako bi smanjile utjecaj američkog dolara.
Globalni trend prema korištenju nacionalnih valuta u trgovini umjesto američkog dolara počeo je dobivati na zamahu prošle godine nakon što su sankcije povezane s Ukrajinom dovele do toga da je Rusija odsječena od zapadnog financijskog sustava, a njene devizne rezerve zamrznute.
Venezuela je također bila predmet sankcija od strane SAD-a i EU-a posljednjih godina. Prema riječima ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, Moskva i Caracas rade na proširenju međusobne trgovine i ulaganja kako bi svoja gospodarstva učinili održivijima u odnosu na pritisak Zapada.
To je dobra vijest, zar oni koje Amerika tlaci se ne mogu jace povezati?
Uh ! To neće ič lako , prije no Venezuela ne stabilizira , vlastitu valutu , kako – tako ili ne prijeđe na što drugo u tom smislu … Sve bi riješilo neka vrst BRICS novčane jedinice , makar u elektronsku obliku , poput nekoć ECU ( European Currency Unit ) iz koga je na koncu izrastao , papirnati Euro ! Zašto to ne čine – nemam valjana odgovora a puno bi olakšalo svima ! Ovak će uvijek netko bit u podrijeđenu položaju što na duži rok pravi otklon kod onih koji gube …
Očekivano.
To je pola price – vazniji dio je da ce rusi povecati izvoz venecuelanske nafte. Ulozice rusi poprilicno para u naftni sektor Venecuele kako bi podigli proizvodnju.
Sad cekamo da se oglasi “predsjednik Venecuele” Gvido sa Floride.
Zelenski je prosle sedmice naredio ofanzivu na Gorilovku. Juce je ofanziva zavrsena. Ukropi su uspjeli zauzeti smetljiste pored sela u sivoj zoni, a donbasovci su zauzeli selo i sad kokaju ove sto se kriju na smetljistu. Zamislite koji je to mozak – Gorilovku nisu mogli zauzeti ni 2014. kad ju je branila sacica rudara. Sad kad mu se raspada front na tri mjesta on naredjuje juris na Gorilovku – grad koji je najvise bombardovan u Evropi u ovom vijeku. Genije prvo potrosi pola NATO trupa pripremanih za ofanzivu na odbranu Bahmuta. Zakasni sa tvz. kontraofanzivom davsi vremena rusima da dovrse linije i da proizvedu dovoljno srestava za elektronsku borbu. A onda razdijeli tupe – pola posalje na jug, a pola na Bahmut. Zato nije imao dovoljno snaga da probije front ni na jednom mjestu. Ali nije to sve: rusi na hersonskom pravcu ostave malo trupa i najsmotanijeg ofcira, jer znaju… Čitaj više »
Svijetska digitalna valuta je spremna događaji moraju biti što realniji da ljudi prihvate promjene
Rusija je ove godine dobila oko 400.000 dobrovoljaca. Moskva je prosle sedmice ispunila predvidjenu kvotu i racuna da ce do kraja godine nagurati na 120%.
U cemu je kavaka?
Prvo plate su dobre, beneficije su dobre, posao je lak, a rizik se smanjio na minimalan. Postojao je dobar odziv i proljetos dok je zapad najavljivao kontraofanzivu u kojoj ce trupe obucene po NATO standardima samljeti rusku vojsku. Sad kad su rusi vidjeli da je NATO k… od ovce daju otkaz na poslu i prijavljuju se u vojsku pod ugovorom. Rusija je vec digla broj armija sa 12 na 14, a na proljece dici ce na 16. Sad pred zimu povecan je priliv dobrovoljaca, a kad prodje zima bice pravi bum.
Превозници у Словачкој блокирали су границу са Украјином. Они су против либерализације правила ЕУ за украјинске возаче камиона.
Од почетка рата Русија је од продаје нафте и гаса зарадила 550 милијарди евра.
Такве податке објавио је Центар за истраживање енергије и чистог ваздуха.
ЕУ остаје највећи увозник руских енергената. Главни купци су Немачка (28 милијарди евра), Холандија (18 милијарди евра) и Италија (17 милијарди евра).
Након ЕУ на листи највећих купаца је Кина, која је потрошила више од 143 милијарде евра. Осим тога, Руска Федерација извози енергенте у Индију, Турску и Јужну Кореју.
Одбрана од хиперсоничног оружја захтева нову шему одбране. Због тога је планирано стварање јединственог свемирског система од 550 сателита који ће решавати питања праћења хиперсоничног наоружања.
Kad droga pojede mozak:
Украјина је спремна да инвестира у афричке земље после победе над Русијом.
Зеленски на састанку са представницима афричких медија.
Što više takvih primjera, pre če propasti precenjeni američki dolar. S tim če propasti i američka okupacija stranih država.
Kuča se gradi ciglu po ciglu…..