Rusija kupuje cijevi u vrijednosti od 1,5 milijardi dolara za razvoj arktičkih projekata

Cijevi za Gazprom
19 komentara

Ruski energetski gigant Gazprom objavio je rekordni tender za kupovinu cijevi za gotovo 100 milijardi rubalja (1,5 milijardi dolara) za svoje projekte prirodnog gasa, uključujući mega-gasovod Snaga Sibira.

Očekuje se da će isporuke početi ove godine i nastaviti do kraja 2022. godine, prema podacima objavljenim na državnim trgovačkim platformama. Nadgledaće ih Gazprom Invest, kompanija zadužena za najveće investicione projekte.

Oko 1,3 miliona tona cijevi trebalo bi da se koristi za domaće rute za gas i snabdijevanje ruskih trgovinskih partnera.

Prema ruskim medijima, neke isporuke namijenjene su gasovodu Snaga Sibira, najvećem sistemu za prenos gasa na ruskom istoku. Iako projekat, koji treba da isporuči 38 milijardi kubnih metara gasa u Kinu, funkcioniše od kraja prošle godine, Gasprom planira da do kraja 2022. godine priključi još jedno gasno polje na gasovod.

Nije jasno koliki dio nabavke je namijenjen rusko-kineskom projektu, ali dio isporuka ići će na gasovod Ukhta – Torzhok i gasovod Bovanenkovo – Ukhta. Dvije linije su povezane, a posljednja dovodi gas sa sibirskog poluostrva Jamal u ruski Jedinstveni sistem za snabdijevanje gasom. Iz Torzhoka se gas isporučuje na sjeverozapad Rusije da bi se pokrila domaća potražnja i dalje u Evropu.

Tender, sa početnom cijenom od 98,4 milijarde rubalja, trebalo bi da bude završen 16. juna. Prema Interfaksu, cjevovod je više nego dvostruko veći od prethodnih takvih kupovina Gazproma. Prethodni najveći posao, vrijedan 41 milijardu rubalja, zaključen je u 2018. godini.

cijevigaskinarusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
19 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
geopolitika-news
4 godine prije

Bílo ví pametnije rusima dá se pobrinu o 20 miliona gladnih i siromasnih u Rusiji.

Promatrač
4 godine prije

U prevodu : ova investicija otvara nova radna mesta. Osim toga,to im je ulaganje u budučnost. Sve države,koje raspolažu sa naftom i gasom uradile bi isto. Neke ulažu u škriljce i time nepovratno uništavaju prirodu. Još malo (prirodne) nafte i gasa na tržištu zaostriče konkurenciju i time doprinosi potencialno sniženju cena. Možda i mi time uštedimo koji euro. Osim toga,koliko vidim,jedan deo namenjen je domačem tržištu . Znači i Rusi time dobijaju. Gledao sam neki dokumentarac o Sibiriji,gas je kod njih jako jako jeftin. Na gas im ide skoro sve a ne zamrzava u Sibirskim zimama. Ostalo je logički,za izvoz. Ne treba biti rusofil,samo pragmatik. Mogu ja kupovati i Američki gas ( kao Poljska ) ako bude jeftiniji od Ruskog a ne puno skuplji. Ne znam da li postoji u svetu jeftiniji ponudnik gasa od Ruskoga. Može me neko ispraviti ako sam slabo informisan. Investirali su i u poljoprivredu .… Čitaj više »

Ad astra
4 godine prije

Pa zar tako velika država kao Rusija ne može sama napraviti cijevi. A kad smo već kod plinovoda, kad će proraditi Južni tok?

Promatrač
4 godine prije

120$ za Bjelorusiju i 68$ za Njemačku…??? Izvor ?? Rottchild investira u Gazprom? Ne vjerujem baš ali ako je istina onda je Gazprom skleda puna meda. Kako Rusi nemaju korist od prirodnih bogatstava,pa one čine večinu državnog proračuna. Jedan deo opljačkaju oligarhi,znam. Moraju još puno radit na tome ali stvari, bar neke idu na bolje. Da se približe Norveškoj,trebače još godina.

Za Ad astra
To i mene zanima i nigdje ne nađem taj podatak. Možda i jesu kupili u Rusiji te cijevi,pa prave ih. Cijena je u Rubljima i dolarima onda znaj… Južni tok? Proradio bi on več,da nisu Bugari stopirali na pritisak SAD pre koju godinu. Po nekim planovima trebao bi jedan krak da ide i preko Hrvatske i Slovenije,ali ništa od toga. Pritisak… Tako nam ode nekoliko stotina milojuna € godišnje. (provizije od transporta,održavanje,rafinerije…) Eh,što ti je politika i kapital te zona uticaja…

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI