Ruski rudari ugljena mogli bi pojačati izvoz u Kinu, prvog svjetskog potrošača energije, nakon što je Peking nametnuo carine na australski uvoz, usred sve većih trgovinskih problema.
Kineske vlasti potpuno su zaustavile isporuke ugljena iz Australije krajem 2020., nakon što je Canberra izrazila potporu međunarodnoj istrazi kineskog rješavanja krize s koronavirusom.
No, s obzirom na to da se kineski apetit za uvozom energije neprestano povećava, Rusija nastoji popuniti prazninu jačajući izvoz ugljena svom susjedu.
“Kako se očekuje da će uvoz ugljena iz Australije u Kinu opadati, Rusija ima priliku uskočiti na mjesto Australije vlastitim ugljenom“, rekla je analitičarka TS Lombarda Madina Khrustaleva, kako navodi SCMP.
Stručnjakinja je napomenula da Rusija ima nekoliko velikih ležišta ugljena spremnih za početak opskrbe Kine, a jedina prepreka je transport.
Međusobna trgovina između Rusije i Kine raste od 2014. godine, a Kina je od tada postala najveći ruski trgovinski partner.
“Rusija ima mogućnost biti zemlja izvoznica ugljena umjesto Australije. Porast cijena nafte također pomaže Rusiji, tako da sve u svemu postoje stvarne mogućnosti za Rusiju“, rekla je medijima Alicia García-Herrero, glavna ekonomistica azijsko-pacifičkog poduzeća Natixis.
Tijekom prošle godine politički se razdor između Kine i Australije prelio u ekonomski svijet. Kineske su vlasti primijenile uvozne carine na širok raspon australskih proizvoda, uključujući vino, jastog, meso, ječam, drvnu građu i ugljen. Canberra je uzvratila carinama na kineski aluminij, papir i čelik.
Prošli je tjedan ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao na povećanje izvoza ugljena u Aziju za najmanje 30 posto tijekom sljedeće tri godine. Putin je također odobrio financiranje proširenja željezničkih ruta te zemlje za transport ugljena na kontinent iz regije Kuzbas, ključnog ruskog rudarskog područja.
Prema Khrustalevi, Rusija je uložila u modernizaciju bajkalsko-amurske i transsibirske željezničke mreže, ključne državne željezničke rute u zemlji. Stručnjakinja je također rekla da ruske tvrtke za ugljen razvijaju zajednička ulaganja s kineskim tvrtkama, kako bi pojačale trgovinu ugljenom.
U prosincu je Elgaugol, tvrtka koja stoji iza projekta ugljena Elga na ruskom Dalekom istoku, dogovorila pokretanje zajedničkog ulaganja s kineskom Fujian Guohang Ocean Shipping Group, koja će izvoziti metalurški ugljen u Kinu. Projektom Elga želi otpremiti 30 milijuna tona ugljena u Kinu 2023. godine, čime će gotovo udvostručiti ukupan izvoz ruskog ugljena u Kinu, koji je 2019. iznosio oko 33 milijuna tona.
Zalosno da Rusi ne izvoze gotove proizvode. Osim Agrar i Oružja je premalo industrijskih gotovih proizvoda.. Zaboravio sam Atomske Reaktore.
Mnogi kažu “Kad su Rusi i Kinezi u tako dobrim odnosima što ne eliminišu trgovinu sa neprijateljima u oblastima gde međusobno podmiruju potrebe?”
Na prvi pogled ovo je sasvim logično pitanje – kada se sve svodi na ekonomiju. Ali pogledajte kakva je poluga pritiska na Australiju kada Kina prestane da kupuje njihove rude… to je ozbiljan udarac njihovoj ekonomiji zbog koga će mnogi u Australiji da budu ljuti na svoju vladu jer je svima jasno da je ona prva počela.
rijetko sam tu i kad čitam komentare(jedne te isti)24/7 pišu tu stručnjaci za sve ,nema tema u koju oni nisu upućeni,pa nije mi jasno takvi VRHUNSKI stručnjaci da gube vrijeme tu,koji ste vi svi zajedno maškuri i kamo vam vrijeme prolazi,bolest
Rusija će pomoći svom tradicionalnom savezniku KIni..