Rusija je u nedelju isporučila Kini rekordnu dnevnu količinu gasa gasovodom Snaga Sibira, saopštio je energetski gigant Gazprom.
Zalihe su isporučene u skladu s dugoročnim ugovorom između Gazproma i kineske kompanije CNPC, naveo je energetski gigant u izjavi na svom Telegram kanalu u ponedjeljak.
Ranije ovog mjeseca ruska kompanija je izvijestila da je izvoz plinovodnog gasa u Kinu porastao za preko 60% u prvih šest mjeseci ove godine. Snaga Sibira dio je istočne gasne rute od Sibira do Kine. Glavni kupac ruske energije, Kina takođe uvozi tečni prirodni gas iz zemlje.
Povećanje prema Kini uslijedilo je nakon ogromnog smanjenja protoka gasa u Evropu preko plinovoda Sjeverni tok 1 prošlog mjeseca. Gazprom je za to okrivio tehničko pitanje koje je rezultat međunarodnih sankcija koje su uvedene Rusiji. Moskva je više puta ponavljala da ostaje pouzdan dobavljač prirodnog gasa i da će se pridržavati ugovornih obaveza prema svojim kupcima.
I Njemačkoj su isporučivali rekordne količine pa Švabo sada čupa kose. Međutim, nisu Kinezi budale kao i Indijci i sl. Znaju da je rasprodaja Rusije počela. Kad Putler propadne. Hop, eto ih u Vladivostoku. Ionako su im to Rusi oteli dok su bili na “Zapadu.” u opijumskim ratovima.
Amerikanci su vrlo uspješni u uništavanju – Evrope.
Rusija? Močnija i bogatija.
———————
Bivši pukovnik američke vojske Mekgregor: Bajden gubi u bici za Ukrajinu
Problem za NATO je što ekonomske teškoće izazvane američkim sankcijama Moskvi prete Evropi ekonomskim armagedonom. Jedina stvar koja pada brže od Bajdenovog rejtinga su američka i evropska ekonomija, rekao je penzionisani pukovnik američke vojske Daglas Mekgregor. (B92)
———————
I što sad? Europske kupce plina zamijenili Kinezi. Plin zbog europskih sankcija Rusiji na tržištu pet puta skuplji nego prije dvije godine. A von Leyenova i njezinih 27 političkih patuljaka još uvijek misle da će Rusiju sankcije više pogoditi nego Europu. Ovo je jedan od glavnih razloga zašto je Putin čekao sa napadom na Ukrajinu. Čim mu je Zapad dao sankcije 2014. godine, Putin je sa Kinezima potpisao 30-godišnji ugovor o isporuci plina, iste godine počela je izgradnja plinovoda Snaga Sibira, i bio je ekspresno završen u roku od svega pet godina, a dug je skoro 4.000 kilometara. Kapacitet mu je 38 milijardi m3 plina. Za usporedbu, i Sjeverni Tok 1 i Sjeverni Tok 2 imaju kapacitet svaki od 55 milijardi m3 plina. Rusi su sa Kinezima dogovorili novi plinovod Snaga Sibira 2 koji bi preko Mongolije došao do pekinškog područja deficitarnog sa energijom, već je potpisan novi ugovor sa… Čitaj više »
Kako su ono neki govorili nemaju rusi gdje s plinom osim u eu, isto kao i što turbina treba iz kanade za normalan rad s. toka. Izgleda da su rusi brže našli kupca za plin već eu drugog dobavljača.
Europa bi se sada trebala osjećati glupo ..
Ali EU raspolaže sa stotine dužnosnika, povjerenika, tajnika, pametnjakovića koji su skupo plaćeni da vas ubjede u ono što želite čuti.
(osim za logičare)
Očekivano.
Obzirom da je već u izgradnji Snaga Sibira 2 koja će preko Mongolije također opskrbljivati i Kinu sa 50 milijardi kubičnih metara godišnje – tu se već približavaju na više od 2/3 isporuka Europi. Ostatak će sigurno bez problema progutati Indija koja također bilježi nagli razvoj. Obzirom da su energenti osnova konkurentnosti proizvodnje, što mislite, kako će u cijeloj kalkulaciji na kraju proći Europa koja većinski planira dopremati 2-3x skuplji ukapljeni plin u nedovoljnim količinama?