Rusija započinje izgradnju najvećeg i najmoćnijeg nuklearnog ledolomca na svijetu za plovidbu arktičkim morem

Novi model ledolomca
22 komentara

Rusko brodogradilište Zvijezda započelo je izgradnju prvog nuklearnog ledolomca klase Leader prema Rosatomovoj podružnici Rosatomflot. Brod će biti nazvan „Rusija“.

“To će postati najmoćniji brod za probijanje leda u istoriji globalne brodogradnje”, rekla je kompanija i dodala da “nema parca u svijetu.” Takođe je rečeno da će „projekat Leader postati osnova ruske flote ledolomaca nove generacije“.

„Leader“, odnosno novi Projekat 10510 za ledolomce, dobio je zeleno svjetlo u aprilu, kada su Zvijezda i Rosatomflot potpisali ugovor za njegovu izgradnju. Očekuje se da će ledolomac početi s radom 2027. godine.

“Jedinstveni ledolomac ima izuzetne karakteristike za rad tokom cijele godine na istoku Arktika”, rekao je izvršni direktor Rosatomflot Mustafa Kashka.

Zamišljen u 2016. godini, ledolomac klase Leader zasjenjuje bilo koji postojeći ledolomac s nuklearnim pogonom, uključujući i najsnažniji ruski ledolomac Projekat 22220, koji je trenutno u izradi. Prvo plovilo tog projekta “Arktika“ trenutno prolazi kroz svoja posljednja ispitivanja i očekuje se da će se floti pridružiti kasnije ove godine, dok će dva druga broda ovog tipa biti lansirana u naredne dvije godine.

Dok je Arktika sposobna da probije led debljine tri metra, novi ledolomci klase Leader moći će da probiju ledenu ploču debljine 4,3 metra, kao i da ostanu na moru osam mjeseci bez ulaska u luku. Novi ledolomci imat će dvostruko više udaraca, pojačani 120-MWattnom elektranom, u odnosu na 60-MWattnu snagu Arktike.

Dimenzije ledolomca klase Leader takođe su impresivne: brod će biti dugačak preko 210 metara, nešto manje od dva fudbalska igrališta, i visok 47 metara, što je jednako 13-spratnoj stambenoj zgradi.

Obje porodice plovila će imati zadatak da provedu slabije brodove na Ruskom putu kroz led Sjevernog mora. Oni će pratiti brodove koji nose fosilna goriva koji se iz ruskih arktičkih ležišta kreću ka Azijskom Pacifiku.

Rusija je jedina zemlja na svijetu koja ima veliku flotu nuklearnih ledolomaca. Takva plovila su značajno veća i snažnija od svojih kolega sa konvencionalnim pogonom, tako da mogu da djeluju u debelim ledenim pločama Arktika. Nuklearni motori omogućavaju plovilima da rade autonomno tokom dužih perioda bez potrebe za čestim punjenjem gorivom.

Arktikledolomacrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
22 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Emiliano Zapata
4 godine prije

Sta ce im ledolomac kad se sve topi zbog globalnog zagrevanja, zar ne?

Iza_horizonta
4 godine prije

Amerikanci imaju bolji sistem za probijanje puteva kroz Arktik. Pošalju Al Gora čamcem i sve se otopi 😁

laurusri
4 godine prije

Baš me zanima kako će ga lansirati i kakve to udarce zadaje ledolomac.

Sonja
4 godine prije

Australija je kao razvijeni svijet a pijani rusi koji pojma nemaju o nicem svako malo prave tehnoloska iznenadjenja. Kako to,kako to ?

zxv
4 godine prije

Imala bi Rusija i jos vise uspjeha i veci zivotni standard da im anglo-saxi ne podmecu nogu vec dobrih 100 godina.

Tomi
4 godine prije

Ne znam koji jim je smiso gradnje ovog cuda , bolje da sacekaju 10godina pa da priroda odradi svoje pa cemo na Arktik moc i sa pedolinom da se suncamo

nekoime
4 godine prije

Nećete vi američki led lomiti.

alex
4 godine prije

Dok Rusi sagrade te brodove, led će se otopit…globalna temperatura raste i do 1 °C godišnje u nekim djelovima Arktika.

miki
4 godine prije

cestitke ruskim trudbenicima i gosp.Putinu, ane mogu niti zamilslitu srecu na licima tovarisa lenjina istaljina, steta sto u njihovo vreme nije bilo moguce kloniranje, odusevljenje da vriskas dva dana, nadam se samo da sevastopoljski mornari nece popiti alkohol iz mjernih instrumenata i staviti komadice leda umesto alkohola.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI