Rusiji i Iranu ne treba SWIFT

SWIFT
19 komentara

Sankcionirane zemlje mogu obavljati izravne transakcije, objavio je zamjenik čelnika Središnje banke Irana

Iran i Rusija službeno su prešli sa zapadnog financijskog klirinškog sustava SWIFT na izravni međubankarski mehanizam prijenosa, rekao je zamjenik čelnika Središnje banke Irana (CBI).

Mohsen Karimi rekao je u nedjelju za iransku državnu televiziju da sustav omogućuje tvrtkama u obje zemlje da trguju u svojim nacionalnim valutama umjesto da koriste dolar ili euro, izvijestila je novinska agencija FARS.

“Povezali smo mreže financijske korespondencije dviju zemalja”, objasnio je.

“To znači da banke naše dvije zemlje više ne trebaju Švicarsku za međusobnu komunikaciju i komercijalne banke obiju zemalja mogu uspostavljati brokerske odnose jedna s drugom. [Iranski] izvoznik sada može naplaćivati rusku stranu u rijalima i primati novac od njih preko ruskih banaka u Iranu”, dodao je Karimi, napominjući da sustav također omogućuje plaćanja u ruskim rubljama.

SWIFT sa sjedištem u Belgiji visoko je siguran bankarski sustav za razmjenu poruka koji omogućuje financijske prijenose diljem svijeta. Dok brojne zemlje imaju vlastite sustave za razmjenu poruka, većina globalnih transakcija i dalje se obavlja putem SWIFT-a. Prošle su godine ključne ruske banke isključene s mreže u sklopu sankcija povezanih sa sukobom u Ukrajini.

Zapadna ograničenja prisilila su Rusiju da aktivno promiče svoj domaći sustav plaćanja, SPFS, prvi put uveden kada su SAD uvele sankcije protiv te zemlje 2014., kao alternativu SWIFT-u. Sustav, koji olakšava razmjenu financijskih poruka između banaka u zemlji i inozemstvu, u prvoj polovici prošle godine imao je 514 sudionika, uključujući 131 stranog subjekta iz 15 zemalja.

Iran i Rusija bili su na meti zapadnih sankcija. Zemlje su prvo najavile planove za izbacivanje zapadnih valuta iz međusobnih obračuna i korištenje alternativnih financijskih sustava u trgovini 2022. Tijekom sastanka između čelnika svojih središnjih banaka krajem prošlog mjeseca, Teheran i Moskva potpisali su sporazum koji je formalizirao ovu težnju.

iranrusijaSWIFT
Pretplatiti se
Obavijesti o
19 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
10 mjeseci prije

Ovo je proba sistema. Ako se pokaze uspjesna onda ce kinezi poceti prikljucivati druge zemlje na mrezu. Bitno je zakotrljati grudvu, a lavina onda ide sve brze i brze. Dovidjenja $.

Emiliano Zapata
10 mjeseci prije

Normalno da Rusiji ne treba. Oni su vec uveli digitalnu valutu CBDC i cekaju samo novu PLANdemiju da ukinu gotovinu i zapocnu lockdown u pametnim gradovima. Takodjer spricaju svoje iz zraka, postavili su 5G i medu prvima otvorili tvornice umjetnog, cancerogenog nazovi mesa iako su u pitanju tumori…

Max
10 mjeseci prije

Logično.

Tin
10 mjeseci prije

Kasnije ce se I drugi pridruziti. Ne moze nitko vladati svijetom.

Lego
10 mjeseci prije

Njemačka nudi Armeniji pomoć za proturuske korake

Njemačka je zainteresirana za brzo povlačenje ruskog pograničnog osoblja iz Armenije, a zauzvrat Erevanu nudi financijsku pomoć, izvijestio je u srijedu TASS pozivajući se na izvor upoznat s tim pitanjem.

Prema izvoru, “Njemačka nastoji uvući Armeniju u antirusku politiku Zapada. Zadatak Berlina je što je više moguće odvojiti Erevan od Moskve.”

Petar
10 mjeseci prije

Enciklopedija Ruwiki, ruska alternativa Wikipediji, izaći će iz beta testiranja 15. siječnja, dok se puna verzija platforme sa svim tehnološkim ažuriranjima očekuje da će biti potpuno operativna kasnije 2024. godine, izvijestila je tiskovna služba projekta Ruwiki za TASS putem izjava. Na kraju dana Amerika će uništiti Wikipediju zbog propagande.

Schwarze Hunderte
10 mjeseci prije

Zaprav … Time se daje primjer – ostalima ! Da se može a i evo , kako 😁 . Sustav , spojenih sudova , centralna bankarstva se time – okončava ! Suviše je to velika rupa na globusu i krajnje loš primjer da bi se ikako , mogao pokrpati 🤷 ….

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI