Moskva odbacuje ideju o zabrani kriptovaluta, nastojeći da ih integriše u ruski finansijski sistem.
Ruska vlada je usvojila okvir za zakone koji regulišu kriptovalute. Jedan od ciljeva nove politike je da integriše digitalne tokene u ruski finansijski sistem uz obezbjeđivanje prava privatnih investitora i sprječavanje korištenja digitalnih sredstava za finansiranje kriminala.
„Vlada je odredila budućnost digitalnih valuta u Rusiji. Promet takve finansijske imovine regulisat će država sa strogim obavezama za sve učesnike na profesionalnom tržištu sa naglaskom na zaštiti prava privatnih investitora“, saopštila je zvanična pres-služba Moskve u utorak.
Kada budu uspostavljeni svi regulatorni mehanizmi, kriptovalute će biti efikasno integrisane u postojeći finansijski sistem, nastavlja se u saopštenju. Pored podjele investitora na kategorije „kvalifikovani“ i „nekvalifikovani“, plan predviđa strogu regulaciju mehanizama i platformi razmjene kriptovaluta. Stoga je uredba postavljena tako da iskorijeni jednu od glavnih prednosti digitalnih valuta – anonimnost – jer će ljudi koji njima trguju po zakonu morati da se pravilno identifikuju.
Trgovanje stvarnim valutama za kriptovalute će biti dozvoljeno samo preko „organizatora sistema digitalne razmjene” – licenciranih banaka registrovanih u posebnom sistemu koji može da prati operacije kriptovaluta, identifikuje pojedince koji se njima bave, kao i da vode evidenciju transakcija pet godina. Između ostalog, mjere imaju za cilj da identifikuju ilegalne aktivnosti, uključujući korištenje kriptovaluta za finansiranje terorizma.
Stranim kripto berzama će biti dozvoljeno da rade u Rusiji pod uslovom da su licencirane u zemlji u kojoj su registrovane i da imaju predstavništvo u Rusiji. Takve platforme treba da budu „tehnički integrisane” sa bankama koje služe kao organizatori sistema digitalne razmjene. Oni koji su registrovani u poreskim rajevima će biti u potpunosti diskvalifikovani da rade u zemlji.
Dok je regulacija kriptovaluta već godinama predmet žestoke debate u Rusiji, digitalni tokeni su i dalje u sivoj zoni. Situacija oko tokena dodatno je zakomplikovana stavom Centralne banke zemlje, koja je navodno tražila potpunu zabranu kriptovaluta. Dok je šefica regulatora, Elvira Nabiulina, otvoreno izrazila svoj skepticizam u vezi sa tokenima, prestala je sa eksplicitnim pozivom da ih učini nezakonitim.
„Postoje veliki rizici za male investitore zbog velike volatilnosti, kriptovalute se često koriste za ilegalne operacije, kriminalne u svojoj suštini, koje nisu transparentne, tako da ne možemo pozdraviti ulaganja u takvu imovinu“, rekla je ona krajem decembra.
Sve velike sile rade na svojoj digitalnoj valuti (cbdc). Za mene jos jedan dokaz (pored ove plandemije) da su svi povezani ili pod kontrolom i da su sva ova prepucavanja samo igra za javnost.
Još jedan dokaz da nema Rusa, Kineza, EUropljana i Amerikanaca među “elitama” i da su svi njihovi šatro sukobi jednaki važnosti partije flipera dok se “mali” pale i ginu za njihove kripto račune.
Kako najava blokiranja svifta preokrene misljenje.
Pa ako je zakon da traders moraju sebe identificirati , kako su ga vec donijeli – tad vise nije crypto vec tranzakcija poput svake druge . Mogli su to jednostavnije rec – ZABRANJUJEMO ! Cemu ovo uopce ?!
Zberbanka je prva u svijetu najavaila izdavanje kripto valute
Ta banka je inače u srpnju prošle godine bila organizator vježbe “Cyber Poligon” u Moskvi. Pod pokroviteljstvom WEF-a i Klausa Schwaba. Na toj vježbi se vježbao prekid lanca snadbjevanja…
ovvo samo ponovo spominjem… da malo iživciram romantičae geopolitike koji žive u Trumanovom šouu
Puno komentatora na Logično ne prepoznaje razliku između digitalnih valuta centralnih banaka (CBDC) i bitcoina te im je to sve jedno te isto. Volim i ja teorije urote ali kad počnem čitat teorije o tome kako WEF kontrolira bitcoin i da je sve to urota globalista uhvati me tuga. Tuga jer su teorije urote nekim ljudima pretvorile mozak u kašu.