Rusija je zainteresirana investirati u irački naftni sektor. Ruske naftne i plinske kompanije tamo su već uložile 10 milijardi dolara i navodno su spremne uložiti dodatnih 20 milijardi dolara.
Velike ruske energetske kompanije mogle bi uložiti do 20 milijardi dolara na naftne projekte u Iraku, rekao je za ruski medij Juri Fjodorov, zamjenik predsjednika Odbora za ekonomsku politiku pri Vijeću Ruske Federacije.
„Danas naše glavne naftne i plinske kompanije kao što su Lukoil, Bashneft, Gazprom Neft aktivno rade u vašoj zemlji. Ukupna investicija premašila je 10 milijardi dolara”, rekao je tijekom obraćanja iračkom veleposlaniku u Rusiji Abdul-Rahmanu Al-Husseinija 5. veljače u Moskvi na konferenciji.
Lukoil iskopava drugu bušotinu Qurma od 2014. godine, u regiji Basra, nedaleko od iranske granice, a pored Exxon Mobila, koji koristi prvu tranšu. Gazprom Neft, podružnica Gazproma, koristi nekoliko ležišta i provodi kampanje za istraživanje plina u Iračkom Kurdistanu. Što se tiče Bashnefta, tvrtke sa sjedištem u ruskoj Republici Tatarstan, već rade na dva ležišta južno od Bagdada, osobito u Nadjafu.
Lukoil, Rosneft, Bashneft i Gazprom Neft već su dobro implementirani u Iraku
Pored toga, Rosneft je vlasnik 60% plinovoda Kurdistan, što je glavna operativna izvozna linija u Iraku. A u proljeće 2018. Rosneft je također najavio potpisivanje sporazuma s iračkim Ministarstvom prirodnih resursa o razvoju njegove naftne i plinske infrastrukture, uključujući novi plinovod koji bi trebao imati izvozni kapacitet do 30 milijardi kumičnih metara.
U Moskvi je, tijekom sastanka s iračkim veleposlanikom, predstavnik gornjeg doma ruskog parlamenta rekao da bi za Irak bile zainteresirane i druge kompanije, poput Zarubežnjeft, Tatneft i Rosneftegaz.
„Proučavamo mogućnost diverzifikacije aktivnosti ruskih operatora, posebice povezivanjem s plinskim sektorom. Prema preliminarnim prognozama, to bi moglo utrostručiti ulaganja naših tvrtki “, dodao je Juri Fjodorov.
Rusija i Irak su 2019. nastavili suradnju u energetskoj infrastrukturi, a posebno u elektroenergetskom sektoru. Neke ruske tvrtke mogle bi pomoći Bagdadu u obnovi i razvoju električnih instalacija.
U toku su i pregovori za izgradnju termoelektrana uz pomoć ruskih tvrtki. Iračke dokazane rezerve nafte su više od 145 milijardi barela, dok rezerve plina prelaze 3,700 milijardi kubičnih metara.
Pametni potezi rusa. Za pretpostaviti je da i Rosoboronexport radi poslove tamo, da amerima ne padnu gluposti na pamet, pa proglase sebe čuvarima svih naftnih polja, u interesu demokracije.