Rusija je službeno prestala opskrbljivati plinom EU preko Ukrajine od 8 sati po moskovskom vremenu 1. siječnja, nakon što su višemjesečni pregovori o produženju tranzitnog sporazuma s Kijevom propali. Evo kako je došlo do ovog razvoja događaja i što to znači za europsko tržište plina.
O čemu se radi?
Niz država EU nekada je primao ruski plin putem cjevovoda preko ukrajinske tranzitne mreže prema petogodišnjem ugovoru između ruskog energetskog giganta Gazproma i ukrajinske državne energetske tvrtke Naftogaz potpisanog 2019. godine. Sporazum je podrazumijevao da Gazprom tranzitira 65 milijardi kubičnih metara (bcm) plina kroz Ukrajinu u 2020. godini i 40 bcm godišnje od 2021. do 2024. godine. Istekao je 31. prosinca.
Zašto ga zaustaviti?
Ukrajina je više puta izjavila da se sporazum neće produžiti dok traje njezin sukob s Rusijom, unatoč zabrinutostima europskih država koje i dalje ovise o ruskoj energiji. Ukrajinski premijer Denis Šmigal ponovio je ranije ovog mjeseca da će, od 1. siječnja 2025., Kijev prestati transportirati ruski plin i koristiti svoj cjevovodni sustav samo za isporuku plina od alternativnih dobavljača. Ukrajinsko ministarstvo energetike reklo je da je protok ruskog plina kroz Ukrajinu “zaustavljen u interesu nacionalne sigurnosti.”
Kako je Rusija reagirala?
Gazprom je rano u srijedu objavio da je već zaustavio opskrbu preko Ukrajine, ističući da je “lišen tehničke i pravne mogućnosti” da održava protok plina “zbog ponovnog i jasnog odbijanja” Kijeva da produži tranzitni sporazum. Komentirajući skori završetak sporazuma prošlog tjedna, ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da Kijev “kažnjava” EU odbijajući ga produžiti, jer će ta odluka rezultirati višim cijenama energenata. Na svojoj godišnjoj press konferenciji 19. prosinca, Putin je izjavio da čak i ako tranzitni sporazum više ne postoji, ni Rusija ni Gazprom neće biti jako pogođeni.
Tko je najviše pogođen?
Ukrajinska tranzitna mreža povezana je s cjevovodnim sustavima Moldove, Rumunjske, Poljske, Mađarske i Slovačke, a zatim dalje na Austriju i Italiju. Slovačka će biti najteže pogođena zaustavljanjem protoka plina, jer se oslanja na ruske opskrbe preko Ukrajine kako bi pokrila oko 60% potražnje. Moldova, bivša sovjetska država i kandidat za članstvo u EU, također bi mogla biti ozbiljno pogođena završetkom tranzitnog sporazuma, jer većinu svoje električne energije proizvodi u elektrani na ruski plin.
Ide li sav ruski plin u Europu preko Ukrajine?
Rusija također izvozi plin u Europu morem, u obliku ukapljenog prirodnog plina (LNG), kao i preko cjevovoda TurkStream. Ruta ide od Rusije do Turske preko Crnog mora, a zatim se nastavlja do granice s članicom EU Grčkom. Ima dvije linije, jednu za tursko domaće tržište i drugu koja opskrbljuje srednjoeuropske kupce, uključujući Mađarsku i Srbiju.
Koje druge alternative opskrbe ima EU?
Nakon eskalacije sukoba u Ukrajini u veljači 2022., EU je postavila kao glavni prioritet smanjenje svoje ovisnosti o ruskoj energiji. Blok je povećao uvoz cjevovodnog plina iz Norveške i pronašao alternativne izvore u LNG-u iz Katara i SAD-a. Međutim, uvoz LNG-a mnogo je skuplji od ruskog cjevovodnog plina. Također, opskrba bloka LNG-om trenutno je ugrožena zbog zabrinutosti oko nedavne prijetnje američkog predsjednika Donalda Trumpa o carinama na opskrbu bloku i prijetnje Katara da će zaustaviti isporuke zbog novog zakonodavstva EU o emisijama ugljika.
Kako će to utjecati na cijene plina u EU?
Mnogi stručnjaci upozorili su da bi gubitak tranzita plina kroz Ukrajinu mogao dovesti do novog skoka cijena energenata u cijelom bloku. Pozivajući se na analizu glavnog dobavljača i trgovca plinom u Slovačkoj, SPP-a, slovački premijer Robert Fico upozorio je prošli tjedan da, iako opskrba plinom preko Ukrajine čini samo 3,5% potrošnje EU, svako zaustavljanje poremetit će cijelo tržište. Istaknuo je da bi to moglo povećati cijene plina u cijelom bloku za oko 30%, što bi značilo dodatni godišnji trošak od 40-50 milijardi eura za europska kućanstva i infrastrukturu.
Postoji li način da se situacija popravi?
Rusija je više puta signalizirala spremnost da produži tranzitni sporazum i nastavi isporuku plina preko Ukrajine nakon 2024. godine, ali Kijev je bio nepokolebljiv u svom odbijanju. Njemački medij Handelsblatt ranije je izvijestio da je EU razmatrala potpisivanje ugovora između Gazprom Exporta i europske energetske tvrtke koja bi mogla kupiti plin na granici Rusije i Ukrajine, poslati ga u EU i platiti ukrajinskom operateru plinskog transportnog sustava za tranzit, kako bi se eliminirala potreba za izravnim ugovorima između Moskve i Kijeva. Međutim, nije bilo nikakve potvrde o izvješću od službenih osoba, niti izvješća o postizanju ikakvog napretka.
Nije propali o trnzitnom sporazumu propali već su zapadni kriminalci naredil Ukrajincima da tako urade.
brrrr.
proučiti:
peč raketa, kavitacijsko grijanje i impulsne radijatore. ovo zadnje proizvodi neka ruska firma iz volgograda, “bect sistem”? ili tako nešta.
Još jedan dokaz da u Brussellesu sjede jedni od najvećih budala,kretena i idiota koje je majka rodila .Kada oni dozvoljavaju da im jedan drogirani kepec kroji vanjsku i ekonomsku politiku ,htio bi i unutarnju(slanje eu mladića u ukrajinsku klaonicu) onda su stvarno za ništa ! Pa u biti i jesu ništarije !!
BRAVO ZOKI – KEPEC JE PROČITAN @@!!
Plinovod koji je donašao ruski plin preko Ukrajine u Europu od jučer više ne radi. Rusko-njemački podmorski plinovod Sjeverni tok 1 (koji je radio od 2011. godine) i odmah uz njega položeni plinovod Sjeverni Tok 2 (koji je završen u jesen 2020., ali nikada nije počeo komercijalno raditi) rastureni u istom danu u više eksplozija u jesen 2022. godine. Naredbodavac i izvršitelj se znaju, ali Scholz se još boji reći, premda je Biden javno najavio na medijskoj presici da će riješiti taj problem. Plinovod Jamal koji je donašao ruski plin preko Bjelorusije u Europu isto je zatvoren. Rusija je 2018. godine izvezla 201 milijardu kubičnih metara plina Europi, a 2023. godine izvoz je pao na svega 15 milijardi. Posljedica svega je da Europa sada kupuje plin po duplo većoj cijeni nego prije rata u Ukrajini, što za posljedicu ima i puno veću cijenu struje. Ostatak svijeta ima puno manje cijene… Čitaj više »
….samo puzzla u slici plana “zelene transformacije”, kojim globalisti žele dovesti emisiju co2 na nulu….”nećete imati ništa, i bit ćete sretni” – klaus schwab….eto i WHO preporučuje da unutarnja temperatura u domu po zimi bude 18 stupnjeva C, sa ćime se u potpunosti slažu eu komisija i ursula von der leyen….
Usrulja von den Layer vodi EU u propast. I ne može joj nitko ništa.
Mnoštvo ugovora ističe nekako u ovo vreme…ugovori oko energenata, naoružavanja itd. Sve mi je jasniji tajming SVO
Ovo su predstave za “potrošače”…plin, već poodavno, “teče” alternativnim putevima…ako ga i bude manje, novca će za sudionike u proizvodnji i trgovini, svakako, bit više. 😁
Zbog bijede.
Rusi sad imaju priliku da geranjima polupaju plinovode po Banderstanu i ostave ga bez grijanja.
Ali mislim da to nece raditi, da ce sacekati americkog investitora da ih kupi skupa sa ST 1i 2.
Odgovornost za zaustavljanje opskrbe ruskim plinom kroz Ukrajinu u potpunosti leži na Sjedinjenim Državama, kijevskom režimu i vlastima EU-a. To je izjavila službena predstavnica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova.
Unatoč činjenici da Gazprom u potpunosti ispunjava svoje ugovorne obveze za opskrbu plinom, Kijev je odlučio zaustaviti tranzit, podsjetila je Zakharova.
Istovremeno, prestanak opskrbe ne samo da negativno utječe na gospodarski potencijal Europe, već će izravno utjecati i na životni standard europskih građana.
Prva žrtva američke agresivne strategije već je postala najveće gospodarstvo EU – Njemačka. Nakon eksplozije Sjevernog toka, Njemačka je prisiljena kupovati prirodni plin po znatno višim cijenama, istaknuo je predstavnik ruskog ministarstva vanjskih poslova.
Ma grijat će ih “freedom fart”, rusofobija…
Mogao se iz Mađarske plinovod prema Austriji i Slovačkoj produžiti. Čak je i jedna od četiri cijevi Sjevernog toka 2 i dalje operabilna, ali budući su Nijemci debilni, ništa od toga.
Kad EU retardima dođe iz smrznute guzice u blesavu glavu možda stvari i krenu nabolje.