SAD žele da Kina i Indija plaćaju manje Rusiji za naftu

Nafta
24 komentara

Američki State Department vjeruje da bi Kina i Indija, dva trenutna najveća kupca ruske nafte, trebalo da budu dio predloženog mehanizma za ograničavanje cijena nafte, rekla je u srijedu pomoćnica državnog sekretara Biroa za evropska i evroazijska pitanja Molly Montgomery.

“Kina i Indija su uvoznici ruske nafte i mogu reći da radimo vrlo aktivno s partnerima i saveznicima kako bismo pomogli u razvoju prijedloga [za ograničavanje cijene ruske nafte]”, rekla je Montgomery tokom brifinga za novinare.

„Ovo [ograničenje cijena] vidimo kao priliku za zemlje da urade nešto u međunarodnom interesu, da manje plaćaju za uvoz energije i stabilizuju globalno tržište nafte, tako da zemlje treba da budu zainteresirane“, dodala je.

Prema riječima zamjenika pomoćnika američkog sekretara za ekonomska i poslovna pitanja Erika Woodhousea, učešće Kine i Indije u sporazumu moglo bi uvjeriti druge zemlje da se pridruže.

“Očigledno je da su Kina i Indija važni kupci ruske nafte. Mogu reći da smo [razgovarali] najintenzivnije s partnerima i saveznicima kako bismo pomogli u osmišljavanju prijedloga… Možda ovo može uspjeti, kao i doprijeti do zemalja za koje bismo željeli da sudjeluju ili na neki drugi način podržavaju ograničenje cijena“, Woodhouse rekao je.

U intervjuu za Wall Street Journal objavljenom ranije u srijedu, ministarka finansija Janet Yellen rekla je da SAD planiraju postaviti gornju granicu cijene ruske nafte koja bi bila dovoljno isplativa da zemlja nastavi proizvodnju. Ona nije precizirala tačne brojke, ali je objasnila da će mehanizam zahtijevati da svaki tanker koji prevozi rusku naftu dobije finansiranje i osiguranje od institucija SAD, Velike Britanije i EU samo ako je prodajna cijena nafte ispod gornje granice.

Također u srijedu, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan napomenuo je da će uvođenje mehanizma ograničenja cijena potrajati neko vrijeme zbog broja detalja koji se moraju riješiti. Dodao je, međutim, da je Washington već razgovarao o toj mjeri s nizom ključnih zemalja potrošača nafte, uključujući Kinu i Indiju.

Kinesko ministarstvo trgovine potvrdilo je u četvrtak da su o pitanju ograničenja cijene ruske nafte razgovarali između Janet Yellen i kineskog potpredsjednika Liu Hea ranije ovog mjeseca. Kako se navodi u saopštenju ministarstva, pitanje gornje granice je kompleksno i trebalo bi da se riješi na osnovu želje uključenih strana da smanje tenzije u Ukrajini.

Cijene NafteIndijakinaNaftarusijaSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
24 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jednostavno receno
2 godine prije

Ja ne znam kakvi su ovo sad ekonomisti i političari, al izgleda da ni narod nije ništa bolji pa vjeruje u ove nebuloze. Od kada je to kupac mogao diktirati cijenu artikla? Zar cijenu ne diktira potražnja i ponuda? Pa ako rusija zavrne pipu indiji i kini tek ću vas onda pitati kolika će cijena nafte biti. Nema nafte iz irana, venecuele, libije, sirije…. zar misle da će moći samo saudiska a. i amerika sve opslužiti s naftom? Neka krenu upravo te dvije države proizvoditi enormne količine i problem riješen. Al ne treba muda pod bubrege prodavati.

Max
2 godine prije

Puste želje. p

Dokurčilomi
2 godine prije

I ja želim biti astrofizičar ali me ne hebu ni 0,00000000001%. Međutim na traženje amera ima i odgovor a što mi imamo od toga i što nam nudite? Mislim nakon toga pitanja kako je diskusija završena. Trebali bi sve zemlje tražiti nešto zauzvrat bar ono što gube s sankcijama i ameri bi se povukli s idejama vi patite a mi zarađujemo. Plati pa se klati.

Siniša
2 godine prije

Kina je jedan od glavnih “krivaca” za propast SSSRa, USA je onomad napravila dil sa Kinom da prekinu kupovati od Sovjeta što je možda bilo presudno.
Sumnjam da se to može ponoviti, osim toga oni od Rusa već kupuju najmanje 30% jeftinije nego oni.

tuf
2 godine prije

Američko državno uplitanje u sve pore financija, ekonomije, gospodarstva te utjecanje na osnovne postavke zakona tržišta na globalnoj razini sve više počinje ličiti na kakvo socijalističko centralizirano upravljanje a sve manje na kapitalistički i demokratski ekosustav kakav smo poznavali donedavno. Od bacanja helikopterskog novca, ograničavanja gospodarskih djelatnosti pod izlikom epidemije, sve do umjetnog (političkog) ograničavanja konkurencije i evo sada političkog određivanja cijena kao i ukidanja ‘svetosti’ privatne imovine.

Fatty
2 godine prije

Roditelji Janet Yellen su Poljski Zhidovi. I ona bi krala od zaostalih I siromasnih Rusa. Ona je cijeli zivot podrzavala izraelsku pljacku arapske zemlje

San Antonio
2 godine prije

Koja arogancija, USrani radu Kini o glavi pa trazu podrsku od Kine protiv Rusije

Milan
2 godine prije

Pa,nek onda plaćaju drugima skuplje!Umjesto da iskoriste što sad drugi plaćaju skuplje a oni jeftinije,pa su konkurentniji na Svjetskom tržištu ostalih proizvoda!Ako su kukavice ili budale,onda neka izvole!

Tupko Glupko
2 godine prije

Ovi izuzetni su stvarno prolupali 🙂
Dajte sankcije Kini i Indiji (oni zajedno čine 35% svjetskog stanovništva) što uvoz rusku naftu , i završite ovu farsu.
Kada se želite separirati od 82% svjetskog stanovništva, učinite to više!
Ne budite tumor drugima.

Mali Boro
2 godine prije

Sada ćemo vidjeti dali su Kineski i Indijski političari tako glupi kao Evropski da nasjednu na Američku igru protiv Rusije . Osobno mi bi bilo drago da nasjednu pa da Rusi prestanu izvoziti naftu i plin par mjeseci i da cijena nafte ode u nebesa onak kak i predviđaju na 380 dolara jer tek bi to probudilo moje Hrvate da se pobune protiv vlasti – ne bi mogli kupiti gorivo, zugi ne voze ili kasne po tjedan dana, a pešice im se baš ne hodi.

Samo U Prolazu
2 godine prije

A ja zelim da i EU moze kupovati naftu po istoj toj cijeni!
(I iskreno nije me briga od koga!!!)

tri p
2 godine prije

Ahahaha pa ovo je divno. Mi kao SAD smo jako dobri i svima želimo Mir i Dobro (pogotovo Kini i Indiji) pa da ne plaćate previše, evo mi imamo max cijenu, ali samo ako osiguravate vaše brodove kod nas. I oni se nadaju da ovo može proći, koliko su samouvjereni i bahati.

Lucija, prva
2 godine prije

Dosadno. Već smo imali diskusije ovdje. Bitna trgovina robovima usmjerena je na Jug USA – pamuk i Karibe, šećerna trska. Uloga Židovskih trgovaca nije bila ni izražena ni dominantna. Ne zaboravite da brodovi moraju biti osigurani. I da postoje kojekakve vrste evidencija o brodovima. I teretu. “The participants in the Atlantic slave system included Arabs, Berbers, scores of African ethnic groups, Italians, Portuguese, Spaniards, Dutch, Jews, Germans, Swedes, French, English, Danes, white Americans, Native Americans, and even thousands of New World blacks who had been emancipated or were descended from freed slaves but who then became slaveholding farmers or planters themselves. Davis went on to note that in the American South in 1830 there were “120 Jews among the 45,000 slaveholders owning twenty or more slaves and only twenty Jews among the 12,000 slaveholders owning fifty or more slaves.”” Tamo otkud je ovo imate navedene radove koji se bave ovim… Čitaj više »

Lucija, prva
2 godine prije

Trgovci iz cijele Sjeverne Amerike sudjelovali su sa 4 ili 5% trgovine robljem. U 18. st. ‘ALO. “In the first three quarters of the eighteenth century, GREAT BRITAIN was the leading slave trading country in the world. By the 1770s, each year, on average, British merchants from Liverpool, Bristol, London, and smaller ports sent ships to the coast of West Africa, purchased more than 45,000 captives, and transported them across the Atlantic Ocean, mostly to British possessions in the Caribbean, such as Jamaica and Barbados The merchants of what would become the United States played a comparatively SMALL ROLE in the African slave trade. From 1501 to 1860, mainland North American colonial and, later, United States merchants carried an estimated 305,000 slaves across the Atlantic, and outfitted about two and a half percent of the slaving voyages.[3]  In the twenty-five-year period from 1751 to 1775, however, North American ships accounted… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI