Singapurska obala prepuna brodova napunjenih naftom iz kineskih i južnokorejski rafinerija

Tankeri nafte - Singapur
17 komentara

Gotovo 60 tankera punih nafte ili naftnih derivata, uključujući benzin i kerozin, trenutno zauzimaju singapursku obalu jer, zbog pada potražnje za crnim zlatom i punjenjem kopnenih spremnika, brodovi se koriste za skladištenje nafte, tvrde zapadni mediji.

Obala Singapura trenutno je prepuna tankera prepunih naftom i čekaju da se svjetska potražnja vrati na uobičajenu razinu, jer brodovi, koji trebaju ploviti i služiti prijevozu nafte, zadržavaju višak i time pridonose još većoj gospodarskoj depresiji.

Oko 60 tankera se u ovom momentu nalazi na sidrištu uz obalu zemlje, dodatnih 30 do 40 brodova u usporedbi s uobičajenim, rekao je Rahul Kapoor, šef odjela za istraživanje tržišta i istraživanje u Markitu IHS , američke ekonomske informacijske tvrtka.

Kopneni spremnici su također puni. Svi čekaju nove fluktuacije i otvaranje tržišta čim se ukinu restriktivne mjere uvedene u kontekstu pandemije Covid-19. Kupci su razni. Od Azije do drugih zemalja u karanteni.

Plovila napunjena naftnim proizvodima – uključujući benzin i kerozin – dolaze iz velikih rafinerija poput onih u Južnoj Koreji i Kini, a sve zbog pada domaće potražnje i već prepunih domaćih zaliha u tim zemljama.

Brodovi trenutno moraju čekati oko dva tjedna da se iskrcaju, u usporedbi s uobičajenih 4-5 dana, prije koronakrize.

„Zemlje izvoznice nafte suočavaju se s poteškoćama u pronalaženju skladišta za svoj višak barela. U Singapuru su stope prerade sirove nafte pale na oko 60% kapaciteta, a mogle bi pasti i do 50% u drugom tromjesečju”, rekao je Sri Paravaikkarasu, direktor odjela za preradu nafte.

Neki pak smatraju da će veliki špekulanti profitirati odmah po izlasku iz krize. Jeftino kupljenu naftu će prodavati po skupljoj cijeni zbog nove potražnje koja će biti jaka proporcionalno njenom pad tijekom koronakrize. Zapadna gospodarstva odlično znaju kako svaku krizu pretvoriti u novac.

Singapur Naftni terminal
Singapur
Azijsko tržišteNaftaSingapurTankeri
Pretplatiti se
Obavijesti o
17 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
LZN
4 godine prije

“Neki pak smatraju da će veliki špekulanti profitirati odmah po izlasku iz krize. Jeftino kupljenu naftu će prodavati po skupljoj cijeni zbog nove potražnje……….”

Mda……….. pošto je skladištenje tolike količine besplatno………..vjerovatno če zaradit. Bit če oni sritni da se riješe toga i po nabavnoj cijeni. Sa svakim danom sve više i više gube. Ovi put su se mnogi zaigrali…….a i mi obični ljudi smo saznali, koliko to uistinu vrijedi i koliko nas čerupaju.
Zanimljivo je to, da ovi svit nikako ne može bez špekulanata, političara i ostalih prodavača magle i džabalebaroša. Moja država koja ne proizvodi gorivo me više očerupa za gorivo nego oni koji to gorivo proizvodi.

Kile
4 godine prije

Ima dobra satelitska snimka, mogli ste je i stavit da se vidi kak to izgleda

Bezuhov
4 godine prije

Sasvim logicno, porasla je cena hrane, sada ocekujem vesti o stanju u automobilskoj industriji da bi gore-dole zaokruzio pretstavu o dubini krize. U svakom slucaju ova ce biti najveca ekonomska kriza u istoriji.

mislim
4 godine prije

možda zbog ovog pada sad bude deflacija u cijelom svijetu. jeftina nafta, jeftini automobili, hrana i sve.
a plaće ostanu dobre i bolje, pa čak koji nerade dobiju osnovi dohodak.i svi počnemo živiti ko amerikanci sedamdesetih.i još bolje.
a jedino saudijski princ ,razni kraljevi ,demokrati ,diktatori i špekulanti i drugi loši ,malo im se smanji moč.
ako bude tako ,živio novi svijetski poredak!

Prvi od 7
4 godine prije

Ispravite u naslovu juznokorejskiH, prije negi burt dode.

Alex
4 godine prije

Mi smo na kraškom području…mogli bi sve špilje, škrape i vrtače napunit naftom…Slovenci Pistojnsku jamu, Pivka jamu…🤣😂🤣😂

Bosanac
4 godine prije

Sad dodje neko potopi sve te tankere i ode cijena nafte u nebo …..to ti je danasnje (sigurno) trziste 🙂

sila necista
4 godine prije

za pocetak ajmo reci samo 60 brodova, prema iskustvu tamo bude puno vise brodova i svi u tranzitu…..a na trajno sidrenje idu uvijek prazni brodovi, dok drugi ako cekaju onda cekaju blizu krajnje destinacije……nemogu si dozvoliti stajanje punih jer na samoj granici im uletavaju pirati

sila necista
4 godine prije

…a kud ide ovaj svet…Qatar narucio 20 LNG brodova u Kini od planiranih 120 brodova, posto kinezi mogu napravit 5 komada na godinu u svakom brodogradilistu, preostalih 100 brodova ce raditi u J.Koreji, navodno jer im se zuri,te imaju namjeru preuzeti kompletani transport LNG (dominirati) u svijetu.
…u svakom slucaju imaju novaca i pripremaju se za zavrsetak krize, da zajasu na belom konju i krenu sa uvjetovanjima i muslimanskom bracom

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI