Teroristi su gotovo poraženi u Siriji. Lokalni poljoprivrednici planiraju oživjeti izvoz maslinovog ulja i obećavaju povoljne cijene za ruske kupce.
Rat u Siriji koji je izbio u 2011. godine potaknuo je lokalne seljake da obustave proizvodnju i izvoz mnogih relativno visokokvalitetnih proizvoda, uključujući maslinovo ulje. Danas se proizvođači pripremaju za ponovno pokretanje ovog procesa kako bi uskoro počeli izvoz maslinovog ulja u Rusiju, piše ruski televizijski kanal Zvezda.
Prema Kamelu, vlasniku jednog od sirijskih maslinika, kojeg je kontaktirao televizijski kanal Zvezda, tijekom sezone ubrano je skoro 400 tona masline, a unatoč štetama koje je pretrpio tijekom rata. Džihadisti nekoliko puta rezali i palili stabla masline čineći veliku štetu.
Za Kamela su masline jedini izvor prihoda i one hrane njegovu obitelj. Nakon završetka berbe poljoprivrednici šalju masline u malu lokalnu uljaru, čiji vlasnik Muhamed obećava da će jednog dana Sirijci moći isporučiti svoje ulje Rusiji “po vrlo atraktivnim cijenama”.
Svake sezone Muhamedova tvornica obrađuje do tisuću tona maslina. Kako se plantaže maslina iznova vraćaju u život u Siriji, sve je vjerojatno da će se sirijsko maslinovo ulje na kraju vratiti na međunarodno tržište, zaključuje vlasnik uljare.
Maslina je uvijek znacila i blagostanje ,neka im bude sretno i bericetno.
Kod nas ima samo maslinovo ulje iz Itlije, Grcke i Spanije, nisam video da ima iz Hrvatske, a Sirija je daleko.
Gradonacelnik Zagreba je pokazao dobru volju za saradnju sa Srbijom.
Direktor Aerodroma na Bracu trazio je od Ministra trgovine i turizma Srbije da se uvede sezonska linija Beograd-Brac.
Nadamo se onda da ce se povecati i trgovinska razmena.
Za Novu Godinu mnogi iz regiona dolaze u Beograd i ima sve vise.
“As far as I can recall, the US coat of arms depicts an eagle, holding 13 arrows in one talon, and an olive branch, a symbol of peace-loving policy, with 13 olives, in the other. Question: Did your eagle eat all the olives, leaving only arrows?” Putin asked.
Klapa Amerika sa pjesmom”Maslina je neobrana”,napokon ispala sa top liste Bliskog istoka!
“Sada sa okusom Wagnera!”
Bar se neće trovati sa evropskim otpadom i kemikalijama kao Hrvati.
Rusija je tokom najvecih pritiska zapada i najvecih razaranja kojem su se radovali EU i USA siroko otvorila vrata sirijskoj (poljo)privredi i tako drzala gospodarstvo sirije u nekom pogonu. Unatoc cinjenici da je ruska poljoprivreda nakon sankcija 2014 dosta ojacala, oni su podrzali siriju i odkupili sve sto je moguce.
Mi možemo čakreći da je ovo vijest bez veze, ali za proizvođače mandarina u dolini Neretve nije, jer je Rusija već sklopila ugovor da sve agrume za izvoz kupuje od Sirije, nema neprodanog, iako Sirija ne može zadovoljiti rusko tržište, a prošle godine je u nas bilo skoro 100 000 tona mandarina da su ih zaoravali u polja, jer zbog sankcija nisu prodane.
Kad sam išao na jug Italije i vidio one nasade maslina, bio sam zapanjen s onim koliko ih je i kako su sve obrađene. Onda sam vidio i Andaluziju, stotine kilometara nasada maslina. Sve obrađene, mnoge s navodnjavanjem. Prijatelj je bio u Argentini i kaže Da vidiš tamo što su masline.. Uglavnom, Talijani kupuju španjolsko ulje na cisterne i prodaju pod svoje, ali sad zapakirane u lijepe boce. Euro na cijeni ulja, euro na pakiranju i prolaze dobro. Ne znam kakvi su sirijski maslinici, ali ulje može biti samo vrhunsko jer su uvjeti za masline idealni. Problem za sve maslinare na Mediteranu je potrošnja ulja, kontinentalci niti cijene maslinovo ulje, niti ga koriste. Posljedično i ne razlikuju prava ulja od patvorenih.Zato im i može Konzum, Lidl prodavati bilo što pod etiketom maslinovog ulja. Sirijcima želim svu sreću u proizvodnji i prodaji ulja. Više ulja znači istovremeno i više područja koje… Čitaj više »
Maslina neka bude ta koja će ukinuti bezumne sankcije zapadnih pljačkaša koji stoljećima guraju kontinentalnu Europu u rat s Rusijom i Bliskim Istokom. Moramo i dužni smo radi naše djece biti pametniji od takvog ishoda.
Ako bi imao priliku, volio bih kušati sirijsko ulje, jer se nadam da masline ne prerađuju na talijanskim mlinovima-prešama. Nakon što smo postali dio “naprednog” svijeta, ne možeš više u Istri dobiti pravo maslinovo ulje. Doduše. (koliko ja znam) jedino u Brtonigli (iza crkve), ima jedna uljara koja se othrvala modernim zabludama o maslinovom ulju i zadržala tradicionalni način prerade maslina, tako da ja svake godine kupim 500-600 kg (potpuno zrelih) maslina (najčešće mješavinu domaćih sorti) i nosim ih tamo na preradu. U našoj se obitelji, još od mojih predaka koristilo maslinovo ulje u prehrani i nikada ta ulja nisu bila gorka ili pikantna. Gorčinu i pikantnost u ulju smatram manom a ona je neizbježna kada se masline ubiru prije njihove fenolne zrelosti i prerađuju u čeličnim mlinovima velikog kapaciteta prerade (industrijska prerada) (pretpostavljam da se sa mnom neće složiti svi oni koji su maslinovo ulje počeli koristiti tek nedavno… Čitaj više »