Nedostatak opskrbe izazvan sukobom Ukrajine i Rusije, zajedno s nizom već postojećih čimbenika, doveli su cijene gnojiva na rekordne visine.
Cijene sirovina koje čine tržište gnojiva — amonijaka, dušika, nitrata, fosfata, potaša (kalijev karbonat) i sulfata — porasle su za 30 % od početka godine i sada premašuju one za vrijeme krize hrane i energije 2008., prema britanskom commodityu savjetovanje CRU.
Rusija i Ukrajina su među najvažnijim proizvođačima poljoprivrednih proizvoda u svijetu, s izvoznim zalihama na globalnim tržištima hrane i gnojiva koncentriranim u malom broju zemalja.
U 2021. godini Rusija je bila najveći svjetski izvoznik dušičnih gnojiva i drugi po veličini dobavljač i kalijevih i fosfornih gnojiva, prema Organizaciji UN-a za hranu i poljoprivredu.
Trgovina između Rusije i ostatka svijeta nije prestala, ali je ozbiljno poremećena jer su se uvoznici i unajmljivači plovila klonili zemlje u svjetlu invazije na Ukrajinu, izjavio je u utorak šef odjela za gnojiva CRU Chris Lawson.
Rusija, koja čini oko 14 % globalnog izvoza gnojiva, privremeno je obustavila odlaznu trgovinu, za koju se očekuje da će imati snažan učinak na globalna tržišta hrane.
„Štoviše, plin je ključni input za proizvodnju gnojiva. Visoke cijene plina dovele su do smanjenja proizvodnje u regijama kao što je Europa, dodatno sužavajući ionako tijesno tržište”, rekao je Lawson.
U međuvremenu, sankcije protiv Bjelorusije, saveznice Rusije, imaju značajne implikacije na tržište potaše, pri čemu Rusija i Bjelorusija zajedno doprinose 40 % godišnjeg prometa.
“Od početka 2020. cijene dušičnih gnojiva porasle su četiri puta, dok su cijene fosfata i potaše preko tri puta”, objasnio je Lawson.
“Dok su poljoprivrednici na razvijenim tržištima imali koristi od visokih cijena poljoprivrednih proizvoda, pomažući djelomično nadoknaditi visoke cijene inputa, uništenje potražnje je sve vjerojatnije zbog visokih cijena i manjka ponude.”
Gospodarstva diljem svijeta već se suočavaju s povijesno visokom inflacijom potaknutom uglavnom rastućim cijenama hrane i energije. Indeks hrane i poljoprivrede UN-a pokazuje da su cijene hrane na vrhuncu svih vremena, a Lawson je sugerirao da će produljeno razdoblje nestašice gnojiva utjecati na dugoročne prinose u poljoprivredi.
“S obzirom na ionako ograničeno tržište žitarica i uljarica, te važnost i Rusije i Ukrajine na tim tržištima, inflacija cijena hrane sve je izraženiji rizik”, dodao je.
Prije prijetnje smanjenom opskrbom iz Rusije i Bjelorusije, cijene gnojiva već su bile suočene s pritiskom zbog poremećaja globalnog opskrbnog lanca, kineske zabrane izvoza i štrajka kanadskih željeznica.
Dok je najvećim dijelom fokusa rasprava oko skoka cijena nakon ruske invazije na Ukrajinu dominirala energija, očekuje se da će šok opskrbe gnojivom, pšenicom i drugim žitaricama pogoršati problem.
U istraživačkoj bilješci ranije ovog mjeseca, glavni britanski ekonomist Barclaysa i viši europski ekonomist Fabrice Montagné i voditelj ekonomskih istraživanja Christian Keller sugerirali su da bi „širina i intenzitet ovog šoka ponude mogli imati teže posljedice od prethodnih skokova cijena robe, širenjem inflatornog pritiska .”
„Proizvodnja hrane i gnojiva imaju visok energetski sadržaj zahvaljujući mehanizaciji, industrijalizaciji i transportu, ali se također natječu s drugim industrijama za sirove inpute: proizvodnja biogoriva, na primjer, odvraća usjeve od poljoprivredno-prehrambenog, dok proizvodnja litija- ionske baterije zahtijevaju kemikalije koje se koriste u proizvodnji P-gnojiva”, rekli su.
“Konačno, obnovljene poteškoće u transportu i transportu i, što je još važnije, utjecaj ruskih sankcija na globalnu opskrbu još više će proširiti globalna tržišta, slično globalnoj prehrambenoj krizi 2008.
Globalne cijene hrane naglo su porasle 2007. i u prvom tromjesečju 2008., pokrećući ekonomsku i političku nestabilnost i socijalne nemire u svim zemljama, kako u razvijenim, tako i u zemljama u razvoju.
Utjecaj će, sugerirao je Barclays, biti “izuzetno asimetričan” s većinom tržišnih gospodarstava u nastajanju nerazmjerno pogođenih rizicima opskrbe hranom i gnojivima.
Međutim, to ne znači da razvijena gospodarstva i investitori neće biti pogođeni, a kaznene ruske i zapadne ekonomske sankcije neizbježno smanjuju zalihe energije, žitarica i gnojiva.
U bilješci u petak, šef odjela za globalnu realnu imovinu Wells Fargo John LaForge i globalni strateg Gary Schlossberg rekli su s obzirom na težinu ruske ponude da će druge zemlje moći samo “djelomično” popuniti praznine u globalnoj opskrbi.
Wells Fargo očekuje da će se utjecaj hrane osjetiti na globalnoj razini, što će postati posebno problematično za odabrane nove korisnike
“Sve u svemu, vjerujemo da će trenutni robni ratovi dovesti do veće i trajnije inflacije u cijelom svijetu, uključujući i SAD”, rekli su.
“Međutim, mislimo da je recesija SAD-a malo vjerojatna jer bi nizak obujam trgovine s Rusijom trebao ostaviti SAD u relativno jačem gospodarskom položaju.”
IZVOR: cnbc.com
Donosi krizu i glad.
Rusija je pod sankcijama trečine sveta, doka sa ostale dvije trečine posluje više nego zadovoljavajuče. Zapadne trgove če zamjeniti sa azijskim, arapskim, afričkim i južnoameričkim trgovima.
Kupaca koliko hočeš…..I zato treba imati što više rublji, da se ojača ruski bankovni sistem, ojača rublja i stvori neovisno poslovanje od dolara i eura.
Za sad to Rusiji dobro polazi za rukom. Mi to ne razumjemo, jer smo sluge zapadnog imperializma i kao takvi ne znamo šta je to neovisnost.
Kad se rodiš i odrasteš u kavezu, bojiš se otiči u slobodu i zamrziš svakog koji to učini.
Da ne pišem ponovo, nanosi se na sve.
Njemački stručnjaci procenjuju, da če zapad obogatiti Rusiju 2022 za 200-300 milijardi dolara. Bloomberg je čak precizniji, 321 milijardu.
Drugo, zbog sankcija, Rusija UVOZI 50% manje sa zapada.
Treče, zbog strahovitih viškova, prijateljske zemlje dobijajo ogromne diskonte u nabavkama!
Kina se baše kao hrčak… Znate več, 2/3 svoje težine može spremiti samo u usta….
Šuška se da je gotovo sigurno da će krajem travnja Rusiji neprijateljske zemlje morati plaćati rubljama i za kupnju nafte, ugljena, pšenice, paladija, nikla i urana…
Da li u tome ima istine biti će jasno u narednim danima.
Kruže glasine i da Rusija razmatra opciju o isporuci pšenice prijateljskim zemljama u Africi i na Bliskom istoku, s popustom od 50%.
Ako se ovo potvrdi, slijede daljnji šokovi na globalnoj sceni.
Ovo je postalo tako depresivno citati, pogotovo komentare,da mi se vise nista i ne cita. Ljudi ide proljece,toplije i ljepse vrijeme,ohladite malo sa time. Jebite im mater,nek se rokaju. Zivite zivot. Opustite se. Niti hocete niti mozete “krive drine”ispravljati. Ja sve oko ovoga sve manje citam,a komentiram manje pogotovo. Zivota ce biti i sa Rusijom i bez,i sa Zapoadom i bez,i sa kapitalizmom i bez. Zivot je kretanje i krecite se u svakom smislu te rijeci. Sretno vam!
Dolar!?
Dolar je uzrok skoku cena, nestašici, ……
Dolar!
Ne Korona, Kina, SSSR, nekakvi “lanci i katanci”, …..
Dolar, i onaj uređaj koji, u tri smene, godinama, bez pokrića, na celulozi otštampa ONE DOLLAR!
Ima svega i za svakog!
Prvenstveno DeDolarizacija!?
A to ne ide bez rata i ratova?!
Brisel: gladi nece biti. Nastampacemo eura koliko treba, nakupovati hrane po bilo kojoj cijeni i dovesti u Evropu. Manjak hrane osjetice Afrika koja ne moze da nastampa pare. Otecemo afrikancima zalogaj iz usta i dovesti ga u EU.
Ali ne kazu da ce tim planom dodatno dici cijene hrane, niti kazu kako ce evropljani placati preskupu hranu. Ocekuju da ce narod dizati kredite i stavljati imovinu pod hipoteku.
Ali onda Putin izadje sa izjavom da ce hranu prodavati za rublju i prijateljske valute. A rublju ne mogu nastampati.
Sad tek vide koliko su pogrijesili sto su okrenuli Crnu Goru da bude neprijatelj Rusiji – da je CG ostala prijatelj ostala bi i njena valuta prijateljska.
Danke EU na visokim cijenama djubriva…Da Bog da se u to i pretvorili !
Конашенков: Оборена још два хеликоптера послата у Мариупољ по главешине „Азова“
Ruske snage zarobile američkog generala; Trenutno kruže brojni izvještaji u kojima se navodi da su ruske snage zarobile general-bojnika američke vojske Rogera L. Cloutiera u Mariupolu u Ukrajini, gdje izvješća kažu da je pomagao bataljunu AZOV, koji je službena ukrajinska nacistička ruka. Prema Wikipediji, general bojnik Roger L. Cloutier: Roger L. Cloutier, Jr. je general-pukovnik u vojsci Sjedinjenih Država koji služi kao zapovjednik Savezničkog kopnenog zapovjedništva. Prethodno je služio kao zapovjednik američke vojske u Africi. Savezničko kopneno zapovjedništvo (LANDCOM) nekadašnje Savezničke kopnene snage jugoistočne Europe (LANDSOUTHEAST) stalno je sjedište kopnenih snaga NATO-a, koje se po potrebi može dodijeliti. Zapovjednik LANDCOM-a glavni je savjetnik Saveza za kopneno ratovanje. Kad ga vodi vrhovni zapovjednik savezničkih snaga za Europu, on osigurava jezgru stožera odgovornog za kopnene operacije. Zapovjedništvo ima sjedište u Širinju (Buka), Izmiru u Turskoj. Na pismo poslano Pentagonu prije nekoliko sati ostalo je bez odgovora, što je s medijskog stajališta vrlo neobično. Da je ovo izvješće… Čitaj više »
Kao što znamo, u pozadini naglog rasta cijena plina u Europi, stanovnici niza zemalja EU nisu mogli plaćati svoje račune za grijanje, a Nijemci su počeli masovno opskrbljivati drva za ogrjev. Kinesko izdanje Guancha piše o problemima Europljana, a čitatelji u komentarima iznose svoje dojmove. U članku se također navodi da potražnja za pećima na drva u Njemačkoj sada daleko nadmašuje ponudu. Njemačke vlasti samo najavljuju smanjenje stope skladištenja prirodnog plina na 25% i pozivaju tvrtke i javnost da “štede plin što je više moguće”. Materijal je izazvao aktivan odgovor čitatelja koji su kritizirali postupke Berlina.“Nama (Kinezima – cca. RV) je u početku bilo zabranjeno koristiti drvene štapiće, a sada palite drvo!”, ogorčen je jedan od komentatora. “Nakon desetljeća teškog rada, odjednom ste se vratili u stanje koje je bilo nakon rata”, napisao je drugi. “Nakon što su Zeleni došli na vlast (misli se na novi sastav Bundestaga, tzv. semaforsku koaliciju),… Čitaj više »