Teksaška naftna tvrtka širi prisutnost u Rusiji

Nafta
9 komentara

SLB je ranije izjavio da ne planira napustiti zemlju unatoč zapadnim sankcijama

Američki div za servisiranje naftnih polja SLB (bivši Schlumberger) širi se u Rusiji unatoč tome što su se njegovi glavni rivali povukli iz zemlje nakon početka sukoba u Ukrajini 2022., izvijestio je Financial Times, pozivajući se na carinske podneske i popise radnih mjesta.

Tvrtke za servisiranje nafte proizvode, popravljaju i održavaju opremu koja se koristi za vađenje i transport sirove nafte.

SLB je nastavio isporučivati ​​opremu u Rusiji, kao i registrirati nove robne marke, potpisivati ​​nove ugovore i tražiti nove zaposlenike, piše FT u petak.

Dok je ruski izvoz nafte stavljen pod sankcije povezane s Ukrajinom, kreatori politike u Sjedinjenim Državama i Europskoj uniji nisu nametnuli sveobuhvatna ograničenja usluga naftnih polja u Rusiji zbog zabrinutosti da bi takve mjere ugušile globalnu opskrbu fosilnim gorivima i povećale cijene nafte , napomenuli su iz lokala.

SLB je između kolovoza i prosinca 2023. u Rusiju uvezao opremu u vrijednosti od 17,5 milijuna dolara, napisao je FT pozivajući se na podneske ruske carine.

Do isporuka je došlo unatoč obećanju tvrtke u srpnju iste godine da će zaustaviti isporuke proizvoda i tehnologije u zemlju.

Uvoz diva naftnih polja navodno je dolazio iz zemalja poput Kine i Indije. Među isporučenom robom su kablovi i kemikalije; te bi kategorije mogle biti podvrgnute kontroli ako se izvoze iz EU-a, napominje agencija.

Glavni servis za naftna polja također je objavio više od 1000 oglasa za posao od prosinca, za radna mjesta u rasponu od vozača do kemičara i geologa, tvrdi FT.

U 2023. ruske operacije generirale su 5% prihoda SLB-a od 33,1 milijardu dolara, istaknuo je list.

Dobit tvrtke u Rusiji porasla je četiri puta u 2023. u usporedbi s 2022., izvijestio je poslovni dnevnik Vedomosti u travnju, citirajući vlastitu analizu financijskih rezultata SLB-a.

Schlumbergerovi glavni konkurenti, poput teksaškog Halliburtona i Baker Hughesa sa sjedištem u Houstonu, obustavili su svoje operacije u Rusiji 2022. godine usred masovnog egzodusa zapadnih tvrtki iz zemlje. Tvrtka je također u to vrijeme rekla da je obustavila nova ulaganja i implementaciju tehnologije u Rusiji. Dodalo je, međutim, da nastavlja s dosadašnjom djelatnošću, u skladu s međunarodnim zakonima i sankcijama.

Izvršni direktor SLB-a Olivier Le Peche rekao je za FT u ožujku da kompanija još ne namjerava napustiti zemlju unatoč pritisku Zapada.

Nakon embarga SAD-a i EU-a na rusku naftu, Moskva je počela izvoziti gorivo u zemlje Azije i Afrike; Kina i Indija postale su njegovi najveći kupci.

NaftarusijaSankcijeSLB
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tatamata
4 mjeseci prije

imal Joe ili lovac akcije u toj kompaniji ?

BlueZg
4 mjeseci prije

Eh… To je kao Kina i Merika, dvije seke uboge. Ako Putin (uopće) krene na Berlin a ne potegne do Londona, smatrat ću ga još jednim britanskim špijunom i totalnim gubitkom vremena. Za sada još ima fore kod mene a do kada će, ne znamo. 🇵🇸🇧🇾🇷🇺

Zar ne
4 mjeseci prije

Licimuri ameri, a licimuri- pudlice rusi

Max
4 mjeseci prije

Duple igre.

krivA
4 mjeseci prije

…trojanski konj..??!!! …zivmb…

Dux
4 mjeseci prije

Znaju da će rat jednom prestat, a od el. automobila nema ništa….zauzimaju poziciju….

Bruno
4 mjeseci prije

Kako opljačkati male zemlje? Nametneš im da moraju uvesti sankcije Rusiji, Kini, Indiji, jednom riječju BRIKS-u, a onda im istu robu prodaješ po znatno višim cijenama, jer onaj ko brani šverca. Prohibicija u Americi na djelu. Ameriku drže pravi pravcati mafijaši. Naučili su zanat od svojih očeva. Ko se ne pridržava naredbi, bude ubijen ili dobije obojenu revoluciju, ili jednastavno kao u Venecueli i Ukrajini ne priznaju izabranu vlast. Zato se i Vučko prepap za svoju guzu, pa je dozvolio da Rio Tinto rudari litijum.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI