Otkup tehnološke tvrtke iz San Josea u Kaliforniji omogućio bi AMD-u osnaživanje konkurentnosti u odnosu na drugog proizvođača računalnih procesora, s tvrtkom Intel te bi tako mogao i povećati svoju prisutnost u telekomunikacijama i obrani.
Tvrtka AMD započela je pregovore o kupnji proizvođača čipova Xilinx Inc, glasi u izvješćima od petka koji su objavljeni u Wall Street Journalu.
Dvije bi tvrtke potencijalno mogle sklopiti posao sljedeći tjedan; taj posao mogao bi ”težiti” 30 milijardi dolara, što znači da bi to bio najunosniji posao u grani proizvodnje procesora i poluvodiča.
Vijest dolazi nakon što je AMD procijenjen na 100 milijardi dolara, što je uzrokovano naglim porastom vrijednosti dionica; dionice AMD-a skočile su u vrijednosti za 89 posto zbog koronavirusa. Sama je tvrtka zabilježila ogromnu potražnju za procesorima i grafičkim karticama otkako je kriza uzrokovana koronavirusom počela.
Konkurentska tvrtka koja se također bavi proizvodnjom procesora, Xilinx trenutno vrijedi 26 milijardi dolara. Njoj su dionice ove godine porasle za 9 posto.
No, dionice Xilinxa nesigurne su zbog napetosti u tekućem američkom trgovinskom ratu s Kinom, tijekom kojeg je Washington nametnuo trgovinska ograničenja na Huawei Technologies, blokirajući toj tvrtki pristup američkim firmama koje se bave proizvodnjom poluvodiča i softvera.
Prema analitičarima, prodaja od strane Xilinxa čini do 8 posto prihoda Huaweija, navodi se u izvješću.
Tvrtkini programabilni nizovi (FPGA) mogu se reprogramirati u post-produkciji za nove tehnologije kao što su 5G mreže, vojni i radarski sustavi, između ostalog.
Dogovor između AMD-a i Xilinxa usprkos sve žešćem trgovinskom prijeporu između SAD-a i Kine
Vijest o potencijalnom dogovoru nastala je u vrijeme neizvjesnosti o pitanju ugovora između američke tehnološke tvrtke NVIDIA i britanskog dizajnera čipova ARM, vrijednog 40 milijardi dolara, u vezi s kojim su kineski dužnosnici izrazili zabrinutost da bi takav otkup mogao dovesti do daljnje kontrole oko izvoza poluvodiča.
Ugovor, jedan od najvećih u industriji, trebale bi odobriti Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Države i Kina, s tim da bi potonja mogla blokirati prodaju zbog sve žešćeg trgovinskog prijepora s Washingtonom, tvrdi bivši, glavni inženjer tvrtke Lenovo.
Američko Ministarstvo trgovine također je na popis sankcioniranih tvrtki uvrstilo i Semiconductor Manufacturing International Corp iz Šangaja, najvećeg kineskog proizvođača čipova, s Huaweijem, ZTE-om i više od 70 kineskih tehnoloških tvrtki.
Kina bi mogla pokrenuti mjere u vezi s nekoliko ključnih poslova, uključujući i one koji se odnose na prisilnu kupnju vlasnika TikToka, ByteDancea od strane SAD-a, koju je naredio američki predsjednik Donald Trump, kao i nagodbu s NVIDIA-om. Daljnja istraga protiv američkog tehnološkog diva Googlea, zbog njegove uloge u blokiranju pristupa ključnim tehnologijama za Huaweijeve uređaje, mogla bi se održati sljedeći mjesec.
Sjedinjene Države optužile su kineske tvrtke za zloupotrebu američke tehnologije, koja se koristi u cilju špijuna korisnika za potrebe Pekinga, točnije Komunističke partije Kine, dok kineski dužnosnici i izvršni službenici kineskih tvrtki oštro negiraju i kritiziraju takve tvrdnje.
Tehnologija se vraća kući, žuće idu u kameno doba.
Kinezi nisu bedasti. Očekivali su da će im Ameri zabiti kajlu, kad-tad… Vjerojatno u tajnosti rade na supstituciji svih uvoznih komponenti,ali za to treba još vremena.
Dobar Tekst.
Nimalo me ne raduje to preuzimanje ARM-a od NVidia-je. U prošlom desetljeću, kompanija Tilera je proizvodila TILE čipove. Oni su bili posebni po tome što su imali puno jezgri (cores). To je ustvari bila mreža procesora koji su radili zajedno i time obećavajuća tehnologija. Tileru je kupila kompanija EZchip, nju Mellanox a Mellanox je onda kupila Nvidia. S Mellanox-om se ideja Tilere već razvodnila, iz Tilere su uzeli intelektualno vlasništvo (čitaj tehnologiju) a čipove lagano pustili niz vodu. Prije dvije godine prestala je linux podrška za te čipove. Sa ARM-om se vjerojatno neće dogoditi isto ali ARM više neće biti isti. Osim ako ovo preuzimanje nema čisto geo-političku pozadini.
To su price za malu djecu.Racunalna tehnologija koja se razvija od pocetka 2.sv.rata. Kina je uspjela od 80-ih nekom brzinom proizvesti.To je sve zapadna tehnologija koja je prebacena u Kinu. Isto kao sto je Anttony C. Sutton opisao u knjizi Wall street and Bolshevik revolution, gdje je zapadna tehnologija namjerno prebacena u SSSR kako bi zapad imao strasilo i na taj nacin odrzavao rat. A također se moze povuci crta sa Njemackom u 1sv ratu, namjerno napumpavanje Njemačke kako bi se pripremila velika igranka kako je to rekao Cecil Rhodes. Kako da ne, slucajno zapad propada a istok se uzdize, to je sve prebaceno kapital u Kinu kako i se stvorila tz. Tukididova zamka i pripremio teren za rat.
AMD je neki dan izbacio najbrže stolne procesore a hvali se i nekom hebačkom grafičkom.