TikTok na rubu zabrane: Hoće li Elon Musk postati njegov “spasitelj”?

Elon Musk - TikTok
0
0

Kineski dužnosnici navodno razmatraju visokorizični dogovor koji bi mogao omogućiti Elonu Musku da preuzme američke operacije TikToka, iznimno popularne aplikacije za kratke videozapise, ako tvrtka ne uspije spriječiti kontroverznu zabranu.

Prema izvorima upoznatim s materijom, dužnosnici u Pekingu aktivno raspravljaju o planovima za hitne slučajeve, pri čemu Musk izranja kao potencijalni ključni igrač. Kineska vlada snažno preferira da TikTok ostane u vlasništvu svoje matične tvrtke, ByteDance Ltd., ali tvrtka se trenutno bori protiv nadolazeće zabrane žalbom Vrhovnom sudu SAD-a.

Međutim, suci su tijekom nedavnih rasprava dali do znanja da će vjerojatno podržati zabranu, što je potaknulo kineske dužnosnike da istraže alternativne scenarije.

Jedan od razmatranih planova uključuje Muskov X, ranije poznat kao Twitter, koji bi preuzeo kontrolu nad američkim operacijama TikToka. Ovaj scenarij posebno je privlačan za kinesku vladu s obzirom na Muskove bliske veze s Trumpovom administracijom. Musk, koji je potrošio više od 250 milijuna dolara podržavajući Trumpov reizbor, dobio je istaknutu ulogu u poboljšanju učinkovitosti vlade pod novom administracijom. (Povezano: TikTok podnosi tužbu protiv Bidenove administracije zbog zakona koji prisiljava na prodaju aplikacije.)

Potencijalni dogovor mogao bi se smatrati strateškim potezom za navigaciju složenim odnosima između Kine i Sjedinjenih Država. Dok čelnici ByteDancea ostaju predani borbi protiv zabrane pravnim sredstvima, kineski dužnosnici prepoznaju potrebu za pregovorima s Trumpovom administracijom o carinama, kontroli izvoza i drugim pitanjima. Pregovori o TikToku smatraju se potencijalnim područjem za pomirenje.

Međutim, rasprave su još uvijek preliminarne i kineski dužnosnici još nisu postigli čvrst konsenzus. Nije jasno koliko je ByteDance svjestan ovih razgovora, niti jesu li Musk, TikTok i ByteDance sudjelovali u bilo kakvim raspravama o uvjetima potencijalnog dogovora.

Osim toga, Musk je u travnju izjavio da “TikTok ne bi trebao biti zabranjen u SAD-u, iako bi takva zabrana mogla koristiti platformi X,” prije nego što je dodao, “To bi bilo suprotno slobodi govora i izražavanja. To nije ono što Amerika zastupa.”

Američki zakonodavci sumnjaju da kineska vlada prikuplja podatke korisnika putem TikToka

U ožujku 2023. američki zakonodavci ispitivali su izvršnog direktora TikToka Shou Zi Chewa zbog sumnji da kineska vlada prikuplja podatke korisnika putem aplikacije.

Kasnije je donesen dvostranački zakon koji zahtijeva od ByteDancea da ili proda svoj udio u TikToku ili se suoči s efektivnom zabranom u zemlji, koja stupa na snagu 19. siječnja. ByteDance se još uvijek pokušava boriti protiv zabrane pravnim kanalima, a Vrhovni sud SAD-a nedavno je dao do znanja da bi mogao podržati zakon koji zahtijeva od ByteDancea da proda ili zatvori američke operacije.

Međutim, novoizabrani predsjednik Donald Trump, koji će preuzeti dužnost 20. siječnja, želi odgoditi zabranu kako bi se mogli voditi pregovori.

Pritisak za zabranu TikToka usredotočio se na dvije glavne brige: strah da bi kineska vlada mogla pristupiti podacima američkih korisnika i zabrinutost zbog potencijalnog nadzora nad Amerikancima. ByteDance je tvrdio da zakon krši prava na Prvi amandman njegovih 170 milijuna američkih korisnika. Američke operacije TikToka mogle bi biti procijenjene na oko 40 do 50 milijardi, prema analitičarima Bloomberg Intelligencea.

elon muskkinaSADTikTokZabrana
Pretplatiti se
Obavijesti o
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI