Većina tvrtki postiže uspjeh zahvaljujući njihovom besprijekornom ugledu. Ali ne uvijek. U ovom članku nećemo ulaziti u njihovu uspješnost, jer ove korporacije su doista uspješne što se tiče zarade. Zapravo, njihove radne prakse su se našle pod upitnikom. Upravo zbog njih su i došle na ovu ljestvicu.
Monsanto
Monsanto je jedan od najvećih svjetskih proizvođača pesticida i GMO sjemena. Poznat je po tome što je riječ o prvoj tvrtki koja je genetski modificirala sjeme i učinila ga otpornim na pesticide i herbicide. Monsantovi herbicidi optuženi su za ubojstvo milijuna hektara usjeva, dok su njegove kemikalije dodane crnoj listi proizvoda koji uzrokuju rak i mnoge druge zdravstvene probleme.
Apple
Apple je nekoć bio miljenik ljubitelja gadgeta koji mrze Microsoft. No Apple je nedavno optužen za zlostavljanje i nedovoljno plaćanje svojih zaposlenika, skrivanje novca na računima u inozemstvu i ne plaćanje poreza. Također je optužen za kršenje zdravstvenog ili okolišnog zakonodavstva, te zlouporabu položaja u kojem ima monopol na tržištu. I namjerno usporava starije iPhone uređaje i prekomjerno punjenje svojih proizvoda.
Nestle
Najveća svjetska tvrtka za proizvodnju hrane i pića Nestle kaže da je posvećena poboljšanju kvalitete života i doprinosi zdravijoj budućnosti. Međutim, suočeni su sa brojnim skandalima vezanim za robovski rad. Multinacionalna korporacije jedna je od najbojkotiranih korporacija u svijetu, jer su u njegovim tvornicama u različitim zemljama zabilježena kršenja radnih prava.
Philip Morris
Proizvodi američke multinacionalne tvrtke za proizvodnju cigareta i duhanskih proizvoda prodaju se u više od 180 zemalja izvan Sjedinjenih Država. Philip Morris posjeduje Marlboro, jedan od najvećih svjetskih brandova. Godine 1999. Philip Morris se udvarao dužnosnicima Češke Republike objašnjavajući kako će pušenje zapravo pomoći njihovoj ekonomiji, zbog smanjenih troškova zdravstvene skrbi od svojih građana koji umiru rano.
McDonald’sa
Američka tvrtka za brzu hranu, McDonald’s, osnovana je 1940. godine. Tvrtka svakodnevno opslužuje više kupaca nego što Velika Britanija ima stanovnika, ali ima dugu povijest užasne radne prakse. Neprekidno je pod vatrom zbog posluživanja nezdrave hrane, što pridonosi zdravstvenim problemima. Istraživači su čak otkrili da se McDonald’sovi hamburgeri ne mogu sami raspasti.
Da li je ko ostao?
Grafika “Iluzija izbora”…
https://i.imgur.com/k0pv0_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium
A Gazprom pazi na prirodu? LOLčina! Sa ovom rusofilijom pretjerujete, kao i mainstream Sorošijada sa rusofobijom…
Navedene tvrtke nisu sve od pičetka bile na zlu glasu.
Apple je dugo bio sinonim za to kako mali mogu uspjeti…a poslije i za ekskluzivu. Poznata priča o uspjehu iz garaže…
I podcjenjivanju tržišta…IBM nije mislio da bi pojedinci i domaćinstva mogli biti zainteresirani za računala…🍎
Mc’ Donalds je nekad bio pojam za higijenu i – obiteljski izlazak.
Inače posluje franšizno…
Braća McDonalds su kupli i usavršili ovaj način brze proizvodnje i prodaje hrane koji prije toga nije postojao…
Nije bilo mjesta gdje familija može otići i popiti Milk shake’ i pojesti hamburger. Bez alkohola.
I nekad su bili poznatipo kontroli hrane: znalo se i koliko stari smiju biti pečeni krumpirići itd.
Zapravo bi veličina i kvaliteta hamburgera trbala biti ista u svim zemljama.
Ali već devedesetih smo vidjeli da – nije tako.
A od tada, kao i mnogo toga drugog – nizbrdo.
Gdje je nestao moj komentar o Appleu?