Veliki pad vrijednosti Bitcoina, koji je zabilježen u srijedu, pokazao je gubitak na cijelom tržištu kriptovaluta za gotovo trećinu svoje sveukupne vrijednosti. Točnije, tržište kriptovaluta zabilježilo je gubitke u iznosima oko jednog bilijuna dolara, nakon vrhunca kojeg je doživjelo u travnju.
Na najnižoj točki, cijena najpopularnijeg svjetskog digitalnog sredstva pala je za 12.000 USD, ili gotovo 30 %, s time da se malo kasnije vrijednost povećala na nešto iznad 30.000 USD. Ether, druga po veličini kriptovaluta, izgubila je oko 40 % svoje vrijednosti, dok je šaljiva valuta dogecoin izgubila čak 50 % od svoje vrijednosti.
Od 13:58 GMT, Bitcoin je pao za više od 50 %, u odnosu na rekordnu cijenu od gotovo 65.000 američkih dolara, koja je postavljenu u travnju.
Nagli pad uslijedio je nedugo nakon što je Narodna banka Kine objavila da se digitalne kovanice ne mogu koristiti kao oblik plaćanja. Regulator je rekao da virtualne valute nisu stvarne, tvrdeći da se “ne smiju i ne mogu koristiti kao platežna valuta na tržištu.” Također se osvrnulo na nedavna nagađanja o skoku kriptovaluta.
“Dio razloga jest taj što Kina posjeduje svoj vlastiti digitalni renminbi, dio razloga odnosi se na nedostatak kontrole u pogledu odljeva novca, dok se dio odnosi napokušavanje osiguravanja sigurnosti korisnika,”rekao je Paul Haswell, partner u odvjetničkom uredu Pinsent Masons u Hong Kongu, za FT, komentirajući nedavne kineske stavove u vezi s kriptovalutama.
Najava je pokrenula prodaju, koja je započela prije tjedan dana nakon što je izvršni direktor Tesle Elon Musk rekao da je proizvođač automobila odbacio ideju prihvaćanja Bitcoina kao plaćanja za vozila. Bitcoin je također naglo pao za 10 % nakon što su se proširile glasine da je Tesla možda prodao ili da razmišlja o prodaji svoje vrijednosti od 1,5 milijardi dolara u kriptovalutama. Bitcoin se malo oporavio nakon što je Musk demantirao glasine.
“Iskreno rečeno, ovo nije prvi put da su stavovi i objave, koje Elon Musk objavljuje na Twitteru nestalni i pogrešni”, rekao je Ulrik Lykke, izvršni direktor kripto hedge fonda ARK36, a citirao ga je Bloomberg.
“Kripto tržišta izuzetno su emocionalno vođena i njihovi su sudionici skloni pretjeranom reagiranju na događaje, koje oni doživljavaju kao negativne.”
onda se ne bi smio koristiti ni papirnati novac, jer za ni jedan nema pokrća.
https://www.sott.net/article/452956-China-bans-financial-institutions-from-cryptocurrency-highlights-risks-of-manipulation
neka Elona Muska lansiraju i postave u orbitu to je njegovo maslo ,ne priznajem ni kartice a kamoli holograme iz hologramskih rudnika lova mora šuškat i to u pravom tonalitetu
KukuLelice. Kako ce sad komšo Meho Lamborginija da kupi ima TAS da tera dalje
Oni bi svi skupa stegnuli obruc i stavili Bitcoin pod kontrolu. Sto ce se i desiti. Blockchain ce biti jedan od alata globalista u buducnosti, zato i je ovdje.
Klasicne valute nestaju, a naslovnica Economista vec je predstavila nadolazeci “GovCoin” – https://pbs.twimg.com/media/E0uneyeX0AQMW37.jpg
Svevidece oko je tu 🙂 a vidimo da je “in God we trust” sada prikladno pretvoreno u “in tech we trust”.
Jedina nada su privacy coinovi, ali i oni vode i vodit ce razne bitke.
Pa to je (bitcoin) prevara, kako vidimo planetarnih razmjera! Svi koji su nasjeli na ovu budalaštinu su ispustili iz vida-ili nisu znali, da JEDINO DRŽAVA može da emituje novac. Princip emisije novca je vrlo jednostavan, Država putem javnog sektora i budžetskih korisnika, ili čak “helikopterskim novcem” pušta novac u opticaj, korisnici tim novcem kupuju robe i plaćaju usluge realnom sektoru, oni plaćaju svoje radnike, koji takođe plaćaju robe i usluge, a na sve to se plaća porez koji se sliva u budžet i tako “Jovo ponovo”. Kakav qurac-palac i bitcoin!
Dopuna mom prethodnom komentaru:
Tehnički je moguće da pojedinac emituje nešto, ali to još uvijek nije novac. Npr. kockar koji izgubi za kockarskim stolom svu gotovinu može napisati priznanicu kojom garantuje svojom imovinom da će povjeriocu te priznanice isplatiti zapisani iznos ili neku robu/nekretninu u toj vrijednosti. Ali treba postojati neko ko će tu priznanicu prihvatiti (na neviđeno-samo na datu riječ). Dakle, ta je obligacija SAMO između njih dvojice. Samo na taj način bi se mogao prihvatiti bitcoin, tj. da onaj ko kupi bitcoin može u svakom trenutku od emitera tražiti povrat novca u zamjenu za bitcoin.
Odavno sam ovdje pisao da sam u početku naletio na reklamu u kojoj se bitcoin prodaje za 100kn,znatiželja me povukla i kupio sam nešto bitcoina.Isto tako sam rekao da mi je danas lijepo i samo se smijem svim ovim stvarima koje se događaju vezano uz bitcoin.ZAŠTO?Zamislite da netko izmisli tekučinu čija temp.ne prelazi ispod 5 stupnjeva a vi mu u tome pomognete i kupite nešto dionica da bi on mogao razvijati proizvodnju i prodaju….
道*********************