Nastao je globalni lov na velike tehnološke tvrtke, ali sada je druga država preuzela kormilo, a to je Španjolska. Ona nastoji prisiliti tvrtke da plate više na tržištima na kojima djeluju.
Vršiteljica dužnosti ministra gospodarstva, Nadia Calvino, izjavila je za novinsku radijsku mrežu Cadena Ser da “vlada namjerava vratiti (porez) na stol čim se uspostavi vlada.”
Španjolski parlament glasovat će sljedećeg tjedna o nastojanju premijera Pedra Sancheza da formira novu vladu. Njegova Socijalistička stranka pobijedila je na prijevremenim općim izborima u travnju, ali bez apsolutne većine.
Prema Nadii Calvino, potrebno je “pronaći globalno rješenje” u pogledu visoke tehnologije “jer je to globalni problem.” “Moramo poduzeti akciju jer se benefit na naša gospodarstva ne može svesti na minimum”, kazala je.
Upitana o mogućnosti SAD-a da uvede sankcije Španjolskoj, ako nastavi s plaćanjem poreza, Calvino je kazala kako je “vrlo rizično” predvidjeti njezinu reakciju zbog “neuobičajenog ponašanja” Washingtona.
Ministrica je kazala kako vjeruje da američki ministar financija Steven Mnuchin “vidi potrebu za globalnim rješenjem, i vrlo je zainteresiran za pronalaženje formata za oporezivanje koji je pošten za velike internetske tvrtke”.
U siječnju je Madrid objavio nacrt zakona kojim bi se uveo porez na prihode od nekih usluga španjolskim potrošačima od strane najvećih tehnoloških tvrtki poput Googlea, Applea, Facebooka i Amazona.
U svojoj namjeri oporezivanja tehnoloških tvrtki, Madrid slijedi Francusku koja ih je također optužila ove korporacije za iskorištavanje globalnih poreznih propusta. Prošlog tjedna francuski parlament usvojio je zakon kojim se uvodi porez od tri posto na prodaju, koju su u Francuskoj ostvarile multinacionalne tvrtke. Sukladno novom zakonu, svaka digitalna tvrtka s prihodom od više od 750 milijuna eura (850 milijuna dolara), od čega se najmanje 25 milijuna eura generira u Francuskoj, podliježe taksi.
Zakon je usvojen unatoč tome što je Washington tvrdio kako će “nepravedno” ciljati divove iz Silicijske doline, te unatoč prijetnjama nametanjem sankcija.
‘Oće li Hrvatska ubit’ koju kunu od ovih američkih je*ivjetara?
A mene budale……..
Ne može ni od Kuščevića.
Zadatak države jest ugraditi se u svaki oblik čovjekovog rada, neovisno o tomu donosi li taj rad dobit onomu koji radi ili ne donosi. Stoga je prvi zadatak onoga koji radi pobrinuti se da taj državni komad bude čim manji. Tako razmišljaju velike kompanije, tako razmišljaju male kompanije, obrti i oni bez ikakvog obrta – radnici. Svaka kompanija (i obrt) proučava državne porezne zakone i prilagođava se njima. Ako mogu birati lokalno sjedište s manjim porezom, onda će ga birati. Ako mogu izbjeći bilo kakvim potezima plaćanje poreza, onda će te poteze povući. NA državama je da ih ‘uhvati’.No, i tad kad ih ‘uhvati’, država mora dobro izvagati s koliko nameta će ih stisnuti. Nameti moraju biti toliki da ih obrt, kompanija, korporacija može platiti i da nakon plaćanja može dalje raditi. Za državu su kompanije farme na otvorenom za čije održavanje ne plaćaju ništa, a sa njih uzimaju po… Čitaj više »
Sve tehnološke kompanije deklarativno promovišu socijalizam isto kao i Španska vlada. I sad “socijalisti” hoće da oporezuju “socijaliste”. Da ih malo naprave “žrtvama”. Presmješno.
nikad dosta haraca uhljebima, pa na svaku fakturu od ovih firmi se placa iva 21%, ali nije niti to dovoljno nego bi trebali uhljebi koji nista ne rade oteti 90%, a firme koje su ulozile svoj novac, ideju i rad 10%…zbljuv. I sto je najvaznije, niti jedan cent od novih poreza nece donijeti bolje skole, bolja socijalna prava, besplatno zdravstvo itd. nego sve jos gore.