Moskva je otkrila plan koji uključuje trošenje iznosa od 2,4 milijuna dolara na divovsku bazu podataka koja bi sadržavala informacije o svakom stanovniku grada, uključujući brojeve putovnica, police osiguranja, plaće, registracije automobila, pa čak i informacije vezane za njihove kućne ljubimce.
Baza podataka će također sadržavati detalje o radu i porezu, školske ocjene i podatke o njihovoj skrbi ”Troika”, jedinstvenom moskovskom sustavu plaćanja prijevoza koji se koristi u podzemnoj željeznici, autobusima i vlakovima.
Novi će prijedlog nesumnjivo povećati strahove od sve većeg nadzora u glavnom gradu Rusije, u gradu u kojem je nedavno povećan broj kamera za prepoznavanje lica.
Nadalje, centralizirana baza podataka koja sadrži takve informacije gotovo će sigurno biti meta hakera, koji se često usredotočuju na ruske državne evidencije kako bi takve informacije prodavali.
Prošle je godine jedna Moskovljanka otkrila da može kupiti podatke o tome gdje su je pratile gradske nadzorne kamere, i to za samo 16.000 rubalja (210 dolara) te da bi tako mogla dobiti detalje o svom kretanju tijekom mjesec dana.
Prema vlastima u glavnom gradu, novim će se planom proširiti funkcionalnost portala mos.ru (http://mos.ru/), internetske stranice koju stanovnici Moskve koriste za plaćanje kazni za prekoračenje brzine, predavanje očitanja s brojila električne energije i potpisivanje za mnoge gradske službe, uključujući cijepljenje protiv Covida-19.
“Djeluje od 2011. godine i danas korisnicima omogućuje primanje više od 370 usluga u elektroničkom obliku”, priopćila je vladina tiskovna služba, napominjući da roditelji čak mogu koristiti tu internetsku stranicu kako bi provjerili ocjene svoje djece u školama.
U razgovoru za Kommersant, odvjetnik Sarkis Darbinyan napomenuo je da “centraliziranje podataka uvijek povećava rizik od curenja i neovlaštenog pristupa”, izražavajući zabrinutost zbog projekta.
“S tim u vezi, model primijenjen u skandinavskim zemljama izgleda daleko sigurnije, što čini ilegalnim pohranjivanje podataka na jednom mjestu”, rekao je.
Darbinyan je pravni čelnik Roskomsvobode, projekta koji promiče slobodu informacija i privatnost na internetu.
Prijedlog je kritizirao i član gradskog vijeća Moskve i oporbeni političar Konstantin Jankauskas, koji je rekao da će Moskovljani uskoro imati kamere u toaletima, koje će ih snimati i kako obavljaju nužde.
Kako samo svi vole to….
Et tu Brute!
Zivio nas putko!tko ga je prvi prozvao Nosferatu,evo mu moj +.hvala.
Car Putin u borbi za malog čoveka. Prvo sve cijepiti sputnjikom a sad nakon toga popisati. Rusija je oaza slobode u ovom dobu globalističke tiranije. Da nema Putina neznam kako bi se svako jutro budio s nadom za slobodnije sutra
Stvoritljot bazot ?
Nazdravljot !
Što je je dobro za Moskvu
dobro je i za Surdulicu !
Bit ce toga svugdje, cilj je totalna kontrola ljudi
U biti ljudima porucuju da ce im uzeti samo malu krisku torte a torta im vec odavno u zelucima. Znaju oni vec odavno sve o ljudima. A u tome nisu izuzetak. Puno zemalja to radi.
Eto sad svi ovi stariji koji su izučavali ekonomske nauke u Ex-Yu, ako ovako uskoro nastavi moći će iskoristiti stečena znanja ( Rusija-SOUR, Kina-SOUR, U.S.-SOUR …kad se udruže postanu RO …odnosno GRO-globalna radna organizacija ). Ljudi (radnici) koji ne budu slušali (ne budu se uklapali u sistem) bit će isključeni iz “partije” (sistema), a sa napredkom robotike očekujem da će ćovjelanstvo dobit i novu vrstu sa punim ustavnim pravima (robote) u toj GRO.
Ovakva centralizirana banka podataka može samo neznatno ubrzati uvid u vaše podatke, ali sve ovo postoji već dvadesetak i više godina i kod nas. Većina podataka o vama su vidljivi službenicima MUP-a , a vaše financijske podatke može vidjeti i svaka banka i porezna uprava. Već zadnjih dvadesetak godina sa ubrzanom digitalizacijom i kompjuterizacijom vaši podacipostaju sve lakše i brže dostupni organima vlasti i države, kao i nekim privatnim koroporacijama poput banaka i to bez ovakve centralizacije koja, ponavljam samo neznatno ubrzava i olakšava pristup podacima, ali ne omogućuje baš ništa što već do sada nije bilo moguće. Sve u svemu ništa spektakularno, revolucionarno novo i neviđeno. Uostalom čak i pije digitalizacije država je mogla, ako je baš htjela dobiti uvid u sve vaše podatke iako su oni bili raspoređeni u različitim ustanovama i na papirima. Samo joj je trebal oviše truda i vremena. Ustvari većinu onoga što se naziva… Čitaj više »
Vidim da Putin fino prati zapad
I kakva je onda razlika između rusije i amerike?
Nikakva, obje koriste iste metode kontrole i obje su u rukama jeverja.