ZA NEVJEROVATI – Najskuplji ekonomski autogol u modernoj povijesti

Uspon Kine
277 komentara

U posljednjih 30 godina globalne ekonomije dogodio se jedan od najzanimljivijih preokreta u modernoj povijesti: Kina, nekad siromašna zemlja s jeftinom radnom snagom, transformirala se u tehnološku i ekonomsku velesilu koja danas u mnogim područjima prednjači pred zapadnim zemljama. No put do tog statusa nije bio samo rezultat kineske vizije, već i kratkovidne zapadne poslovne strategije koja je nehotice pomogla stvaranju vlastitog konkurenta.

Od “radionice svijeta” do tehnološkog lidera

Početkom 1990-ih godina, nakon što je Deng Xiaoping pokrenuo ekonomske reforme koje su otvorile Kinu stranim ulaganjima, zapadne korporacije pohrlile su iskoristiti ono što im se činilo kao neograničen izvor jeftine radne snage. Toyota, Apple, Nike i tisuće drugih kompanija premjestile su proizvodnju u Kinu, prvenstveno vođene željom za smanjenjem troškova i povećanjem profitnih marži.

Zapadne tvrtke gledale su samo brojke u sljedećem kvartalnom izvješću. Procjenjuje se da su proizvodni troškovi u Kini bili 50-70% niži nego u SAD-u ili Europi, dok su krajnji proizvodi zadržali istu ili višu cijenu na zapadnim tržištima.

Međutim, kineska strategija bila je daleko složenija od pukog prihvaćanja uloge “svjetske tvornice”. Kinesko vodstvo postavilo je jasne uvjete kroz politiku “quid pro quo” (nešto za nešto): pristup ogromnom kineskom tržištu i jeftinoj radnoj snazi u zamjenu za transfer tehnologije i znanja.

Transfer tehnologije kao strateška poluga

Prema podacima Svjetske banke, Kina je od 2000. do 2020. godine primila više od 2,1 bilijuna dolara stranih direktnih investicija. No uz svaki novi proizvodni pogon, stvarao se i obvezni joint venture s kineskim partnerima, često uz zahtjev za dijeljenje tehnologije.

Kineska strategija bila je iznimno promišljena. Dok su zapadne kompanije ganjale kratkoročnu profitabilnost, Peking je imao dugoročni plan transformacije iz proizvođača jeftinih igračaka u lidera visoke tehnologije.

Statistike potvrđuju tu transformaciju. Prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), udio visokotehnoloških proizvoda u kineskom izvozu porastao je s 10% u 2000. na više od 30% danas. Kina je 2022. godine postala svjetski lider u područjima poput obnovljivih izvora energije, 5G tehnologije i električnih vozila.

Primjeri strateške transformacije

Huawei, danas jedan od najvećih svjetskih proizvođača telekomunikacijske opreme, započeo je kao distributer uvezenih telefonskih prekidača. Nakon zajedničkih ulaganja sa zapadnim kompanijama poput Motorole, Huawei je usvojio i nadogradio tehnologiju do te mjere da danas predvodi u 5G infrastrukturi.

BYD (Build Your Dreams), nekadašnji proizvođač baterija za mobilne telefone, danas je najveći svjetski proizvođač električnih vozila, prestigavši čak i Teslu po broju isporučenih automobila u 2023. godini.

Najzanimljivije je što su mnoge kineske inovacije nastale na temelju tehnologija koje su zapadne tvrtke same donijele u Kinu, smatrajući da će zauvijek zadržati prednost u istraživanju i razvoju.

Ekonomske posljedice za globalno gospodarstvo

Dok je Kina bilježila prosječni godišnji rast BDP-a od 9,5% između 1990. i 2019. godine prema podacima MMF-a, mnoge zapadne ekonomije suočavale su se s deindustrijalizacijom. SAD je, primjerice, izgubio oko 5 milijuna proizvodnih radnih mjesta između 2000. i 2020. godine.

Ironično je da su zapadne ekonomije u potrazi za većim profitom dioničara zapravo financirale uspon svog najvećeg konkurenta. Kad se pogleda šira slika, to je možda najskuplji ekonomski autogol u modernoj povijesti.

Danas Kina više nije samo imitator, već i inovator. Prema podacima Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), Kina je 2022. godine podnijela više međunarodnih patentnih prijava nego SAD, Japan ili Njemačka.

Lekcije za budućnost

Kineska ekonomska strategija nudi nekoliko važnih lekcija o dugoročnom planiranju i strateškim ulaganjima. Umjesto da se oslanja isključivo na tržište, kineska vlada razvila je industrijsku politiku koja je ciljano razvijala ključne sektore.

Europska unija i Sjedinjene Države tek sada razvijaju slične industrijske strategije kroz programe poput Europskog zelenog plana ili američkog Zakona o smanjenju inflacije, koji predviđaju milijarde ulaganja u ključne industrije.

Zapad se kasno probudio. Tek kad su shvatili da Kina više nije zemlja koja samo isporučuje narudžbe, već ozbiljan konkurent koji oblikuje tehnološku budućnost, počeli su mijenjati pristup. Ali pitanje je jesu li već izgubili previše prednosti.

Ova priča o transferu tehnologija i ekonomskom usponu Kine ostaje jedan od najzanimljivijih primjera kako kratkovidna pohlepa može dovesti do dugoročnih strateških gubitaka. Dok zapadne tvrtke i dalje ostvaruju profit, mnoge od njih sada se natječu s kineskim kompanijama koje su, ironično, same pomogle stvoriti.

Nova vizija s novim ljudima

Balkanske zemlje ne trebaju kopirati velike ekonomske sile. Naše prednosti leže u jedinstvenoj geografiji, klimi, kulturi i prirodnim ljepotama koje možemo pretvoriti u konkurentsku prednost.

Umjesto industrijskog gigantizma, naša budućnost je u stvaranju visokokvalitetnih proizvoda, razvoju specijaliziranih znanja i regionalnoj suradnji. Ovaj put vodi prema prehrambeno-građevinskoj neovisnosti i stvaranju prostora izvanredne čistoće i ljepote koji će prirodno privlačiti i zadržavati ljude.

Za razliku od trenutnih trendova, ne trebamo uvoziti mase radne snage – što samo potiče iseljavanje domaćeg stanovništva – već stvoriti okruženje koje će njegovati i zadržati vlastite talente, te vraćati one koji žive na Zapadu i koje će pogoditi kriza koja stiže.

Ovu transformaciju mogu predvoditi samo ljudi koji vole ljude više nego novac. Takvi vizionari, iako danas diskretni zbog korupcijei dekadencije, moraju ustrajati u svojoj misiji bez obzira na kritike. Treba ih zdravim idejama i logikom izvuči iz sjene beznadežnosti.

Završio bih članak jednom malo konstatacijom da naša snaga nije u imitaciji, već u autentičnosti. Naša budućnost nije u veličini, već u izvanrednosti. Za takvo što treba jaka volja i odlučnost. Ništa se ne postiže preko noći. Bog nas je stvorio da stvaramo i gradimo na putu patnje naših mudrih i napaćenih predaka.

kinaSlom i uspon
Pretplatiti se
Obavijesti o
3000


277 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Slavko
13 dana prije

Dok se natovci natezu s Rusijom, Kina osvaja trzista, tehnologiju, utjecaj, samo prosli mjesec je imala suficit 110 milijardi Dollara.

Damir
13 dana prije

Sa daljnjim napretkom tehnologije ovaj svijet se vraća u doba prahistorije jer ovo ludilo teško da se može zaustavit dok se sve prirodno i ekološko se uništava i to sve pod parolom zeleno .

qq-qq
13 dana prije

‘ Balkanske zemlje ne trebaju kopirati velike ekonomske sile. Naše prednosti leže u jedinstvenoj geografiji, klimi, kulturi i prirodnim ljepotama koje možemo pretvoriti u konkurentsku prednost’

rijec je gospodnja – amen

Oggi
13 dana prije

Tinejdžer iz Wisconsina optužen za ubojstvo svojih roditelja također je planirao ubojstvo predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i bijeg u inozemstvo dok je Rusiji namjeravao zločin, prema nezapečaćenoj izjavi FBI-a.

Nikita Casap, 17, optužen je prošlog mjeseca za ubojstvo prvog stupnja nakon što je policija pronašla tijela njegove majke i očuha, oboje upucanih u glavu, u njihovoj kući u Waukeshi. Uhićen je u Kansasu nakon što je pobjegao u ukradenom vozilu s 14.000 dolara u gotovini, putovnicama i obiteljskim psom. Policajci su također pronašli ispražnjeni revolver, kutije streljiva i dva mobilna telefona tijekom zaustavljanja prometa.

baraba
13 dana prije

” Balkanske zemlje” , , bode u oči i u mozak, jedan je Balkan.Kao što je i jedna Rusija. Šta se dešavalo na završetku 2.SV rata, to sad pegla Putin. Interesantno če biti, kad se počne i Balkan peglati, zar neko misli da se Instant državice mogu održati, več dišu na škrge.

Behind scene
13 dana prije

Zanimljivo je da, kada se govori o “globalnoj ekonomiji”, malo ko postavlja pitanje tko vrsi ponudu kreditnog novca, bez kojeg nema tzv. globalne ekonomije… kreditnog novca koji je krvotok danasšnje ekonomije. Zar bi tzv. država Kina postala ekonomski div da tako nisu htjeli Rokfeleri i ostala cionistička centralno bankarska bratija. Rokfeler se javno hvalio “kineskim” eksperimentom i “ekonomskim čudom”. Nego, šta imaju obični Kinezi, nadgledani milijunima nadzornih kamera, sa tzv. socijalnim rejtingom, od tog “kineskog” “napretka”? Nije li tzv. Kina model i prototip globalne svjetske države, kako bi sutra trebalo da funkcionira država-svijet, sa jednom globalnom nad vladom, bar kako su to zamislili kreatori Novog (transhumanističkog) globalnog poretka?

Oggi
13 dana prije

Europa je puna ovih idiota…The FBI alleges that Casap paid, at least in part, for a drone and explosives intended for use as a “weapon of mass destruction.” The affidavit states the equipment was meant to support the planned attack.

Messages uncovered on his phone showed Casap discussing the plot with an unidentified user on Telegram. On January 21, he asked, “What country will be blamed for the crime?” The user replied, “Russia will be blamed for it, this is the goal.”

Casap’s phone also contained conversations with a user using a Ukrainian phone number, appearing to discuss a post-attack escape plan.

Tupko Glupko
13 dana prije

Zapanjujući su i podaci o porastu BDP-a po stanovniku u Kini.

  • 1990. – 348 USD
  • 2000. – 969 USD
  • 2010. – 4.630 USD
  • 2020. – 10.632 USD
  • 2024. – 13.445 USD

Za usporedbu – Hrvatska je imala 2024. GDP per capita od 23.958 USD, Srbija 13.490 USD, Slovenija 34.127 USD, Rusija 10.420 USD, Njemačka 53.528 USD, Francuska 44.451 USD, Italija 38.672 USD.

Ako pak gledamo BDP po kupovnoj moći (GDP per PPP), situacija je po Kinu još i bolja, i ovdje su već iznad svjetskog prosjeka.

Prošla su odavno vremena kada su Kinezi radili za šaku riže, a što neki komentatori ovdje još uvijek misle.

onaj najglu...Dalton
13 dana prije

‘Kina je loša, loša zemlja, i godinama su nas potkradali, to mora prestati. To se više neće dogoditi. Sjedinjene Države će postati iznimno bogate zbog carina koje smo uveli’ – Trump

Gospoda igraju po pravilima.
A pravila donose gospoda

P.S.
U ping-pong ekonomiji, Kina trenutno gubi od SAD 125%-145%…
Ali ima još dosta do kraja.

P.P.S.
Vijesti iz budućnosti…

Trump: 7.745 %
Xi Jinping: 8.025 %

Red Dog
13 dana prije

Zapadnjaci su prosta, predvidljiva, bica.
Ne mogu odoleti profitu. Masi im mamcem profita i oni ce gristi, makar to znacilo smrt.
Liperalizam je ideologija po narudzbini pohlepe. Ne bi Luther preziveo bulu da ga nije stitila burzujska klasa u zacetku.

držnedaj
13 dana prije

Zaheban je crveni zmaj, uvjek uči od grešaka drugih..

Гавран
13 dana prije

ANIMA MUNDI (Duša Sveta) – Duša Sveta je pobedila sve demonske zapadne konstrukte. Na kraju istorije je pobedio je duh Američkih Indijanaca: – Ако Кину данас посматрамо као успон истока, као повратак једне древне цивилизације на глобалну сцену, онда се заиста може рећи да је то, у одређеном смислу, победа оног ума који је обликовао Ји Чинг – ума који мисли кроз промену, који не гледа на свет као на бојно поље апсолута, него као на живи организам који тражи хармонију. – У том смислу: : Западна мисао, која је често бинарна, логичка, фокусирана на победу, резултат и фиксне вредности, може изгледати укочено у односу на кинески холистички и флуидни приступ. : Таоизам и конфуцијанство, као два крила кинеске духовности, оба носе утицај Ји Чинга. Таоизам учи хармонији са природом, а конфуцијанство социјалној хармонији. Ји Чинг је њихов заједнички предак, дух из којег обоје извиру. : Победа парадигме која се… Čitaj više »

nepoželjni
13 dana prije

Ništa bez promjene Sustava a sustav se ne može promijeniti bez bolnih rezova…
Ovo što sada Zapad osjeća je samo prvi rez, a prava bol će se osjetiti kada se bude vadio tumor (kapitalizam)…..

(Kina je trpjela bolove 70 godina)

Shumadinac
12 dana prije

Zaista fenomenalan uspeh, tu nema dileme. Ali i opasnost: Kina je “svetska fabrika”, ako Zapad naglo zatvori svoje tržište (što je “pod Trampom” samo pitanje vremena) Kina će odjednom da dobije ogronam broj nezaposlenih… koji su do tada pristojno zarađivali.

To će da bude (ne mogao bi već će da bude) strašan udarac za Kinu koji može da donese veliku nestabilnost u državi. Veliko je pitanje kako će država da reaguje ali KP ima istoriju pribegavanja radikalnim merama…
———————–
Vidimo da Zapad planira i sprovodi razne agende decenijama pre nego što ih mi postanemo svesni, garantovano su predvideli veliki udar na Kinu a kakav, videćemo. Ono u šta takođe možemo da budemo sigurni je da će posledice toga osetiti ceo svet.

Gjuro1977
12 dana prije

Zapadna hemisfera je pred epohalnim raspadom

Kornel
12 dana prije

Nije to bilo samo u posljednjih 30 godina jer je priprema počela 20 godina ranije. Kina nije sama pokrenila razvoj, to je ipak bilo pokrenuto sa viših ezoterijskih razina. Ukidanjem zlatnog standarda 1971 za vrijeme Nixona američki FED je dolar kao glavnu svijetsku valutu mogla proizvodit u puno većim količinama djelomičnom zamjenom zlata za američku brzorastuću vojnu moć i osnivanje OPEC-a odnosno uvođenje tkz. petrodolara. Prebacivanje tehnologije i proizvodnje u Ameriku bilo je puno lakše sa većom količinom FED-ovih dolara koji su dijelom išli u američke obveznice i još uz kontrolu tokova i cijena nafte, naročito sa bliskog istoka, na čemu je kao glavni operativac radio tadašnji državni tajnik Henry Kissinger koji je politički rješavao sve sa ulaganjima u Kinu i garancijama sigurnosti Saudijskoj Arabiji ako počme kupovat isključivo američko oružje i prodavat naftu isključivo za dolar. Paralelno s tim Amerika je imala mogućnost projekcije enormne količine vojne moći i… Čitaj više »

Subaru avatar
12 dana prije

Petre, jesi li ti još vlasnik Logičnog?

Ico
12 dana prije

Akademik Viktor Žmegač:
” Evropa je krenula putem gubitnika kada je svoje “radionice” otvorila cijelom Svijetu!

Hare
12 dana prije

Odličan clanak, za polozaj i uzroke polozaja Kine se vec godinama znalo, tako da ekonomska situacija u kojoj se svijet nalazi ne moze i ne smije predstavljati osnov za bilo kakav konflikt.

Najbolje gledati na to da je svijet pomogao Kini da stane na noge. Ne treba neku posebnu korist tražiti od toga, ali saradnju na prijeteljskoj osnovi svakako da.

Max
12 dana prije

Držati se svoje tradicije i podneblja.

Brainstorm
12 dana prije

Znalo se sve a mozemo se pitati kakav je mehanizam da ne djeluje na ovakva upozorenja:
https://www.youtube.com/watch?v=CAyricurDKg

Kornel
12 dana prije

Na HRT Youtube ima Mišak i dva čovjeka koji pričaju o Gnosticizmu koji nije institucionalna religija nego učenje koje se pojedinačno uči i kontemplira bez polaganja računa bilo kome.
To pišem jer sam ovdje u komentarima prije nekoliko vidio par interesantnih komentara o gnosticizmu, ali ti komentatori su nestali. Sjećam se da su gnosticizam napadali kako takozvani ateistički kao i takozvani katolički fanatici.
Još uvijek mnogo ljudi mješa gnosticozam i new age, neki to namjerno rade radi podloge za diskvalifikaciju.

Alex
12 dana prije

Što je babi milo,to se babi snilo. Jednom smo bili netko na međunarodnoj sceni…60-tak godina,a svu ostalu povijest vazali,sluge i poslušnici. To nam je i budućnost,koja je počela raspadom Jugoslavije. I što dalje bude vrijeme odmicalo,to će biti sve gore.

Primat
12 dana prije

“kinu”, kao obrazac, za sve što se u članku navodi, može propagirat samo sotonjarska agentura ili vrlo retardiran scribo-manijak. “kina”, jest zaštićeni laboratorij (zaštićen iz-vana, a ne samo – iz-nutra..) za uzgoj hibridne vrste, mravljeg mentaliteta, a pod absolutnom upravom zemaljskog kneza. .. nedavno im je “prestala-davat-znakove-života”, ..njihova “milenijska divojka.. hahaha”, fotoshit “divojka” artificijelne fizionomije, proširenih očiju, de-mongoloidizirane izdužene glave, manga-proporcija, koja je trebala zadati novi ideal “kineskinje”, za novo doba hibridne manifestacije “žene”. ..samohrane tik-tok majke ne-rotkinje… hahahaha… ..ode mala… reko bi da se s Dušom rastala, ..al vidim da se ta s Dušom, nikad nije ni sastala.. samo probavni trakt. nothing-else-metters… ash-back-to-ash. … ta hydrocefalna, disproporcionalna, trans-humanizirana gnomizirana i zombificirana bića(?), ..koje nam prikazuju kao “kineze”, samo su još jedan freak-show, ..u stilu konaka, izmišljenih švercera svilom, kadifom i djinjdjuvama, ..tipa marko polo, columbo, james cook, …eugeničar i rimski partijaner, -jacques cousteau.. isl. šit. daaaaaaleki istok je to,… Čitaj više »

Kornel
12 dana prije

Nije problem samo u Englezima nego u Bosancima iz sva tri plenena čije vrhuške rado primaju političke podrške upravo tih Engleza koje materijaliziraju i preko svojih ljudi koji upravljaju privrednim subjektima spuštaju moć u vidu položaja, privilegija ili čistog novca u do desetak postotaka populacije svakog od tri plemena.
To je klasični obrazac samoprevare, napinjat vratne žile u vikanju protiv banaka, a koristit bankovne kartice.
Po mojoj slobodnoj procjeni tek 10% ljudi u Hr uopće ne koristi bankovnu karticu, odnosno nema je. Sad već plaćanje smartphoneom dostiže plaćanje karticama, a onda će se svi čudit kad se ukine gotovina. Eto tako izgleda magija, kao u BiH, svi su za ovoga Ajanovića, ali kad zagrmi, nigdje nikoga. Može lagat koza bilo kije nacije i vjere, ali nemože lagat rog.

Stipe
12 dana prije

Kinesko gospodarstvo + ruska hrana, energenti i rude + dvije jake armije = pobjeda nad zapadom garantovana u svim sferama.

Željko
12 dana prije

Dobar i ISTINIT tekst, posebno prvi dio teksta! Pišete Jasak:” Ovu transformaciju mogu predvoditi samo ljudi koji vole ljude više nego novac” U BiH sam već skoro sedam godina od povratka a takvu osobu još nisam upoznao! BiH je jedan ogromni starački dom na otvorenom, gdje ima najviše invalidnih pomagala, gdje, zbog politike, ljudi iseljavaju više nego u ratu, gdje u selima morate “uvesti” ljude da sahrane neku osobu jer BiH sa iznimkom par gradova je prazna ljuštura!

Thunder
12 dana prije

🇨🇳👌👍

Kriticni nemislilac
12 dana prije

Kina je tigar od papira, imaju kredit na kreditu bez imalo pokrica. Stvarni broj populacije jest ispod 800 milijuna a sluzbeni broj je oko milijardu ipo. Kad sluzbeni brojevi izadju i kad velike firme vise ne budu mogle vracat kredite onda ce doc do sloma gospodarstva, pobune…. standarni obrazac.
Indija je buducnost, curry je buducnost nazalost.

Гавран
12 dana prije

Preseljenje kapitala u Kinu.
Svevideće oko obnevidelo od gramzivosti i pohlepe.

Dokurčilomi
12 dana prije

Pametno odigrano na pohlepu zapada. Sjeća li se itko kako su priče bile da će biti jeftinije bez carina i ukoliko je proizvodnja jeftinija. Sve prešlo u Kinu cijene porasle a kvaliteta pala ne zbog kineskog neznanja ili ne htijenja nego zbog zapadne pohlepe. Kinezi su skratili desetke godina istraživanja i zauzvrat dobijali nacrte i rješenja samo da bi pohlepnici zaradili više i porastao im profit za koji postotak. Naprijed Kina.

Hagar
12 dana prije

Europski zeleni plan je plan komunisticke partije kine prodan zapadu kroz pobornike komunizma predvodjenih WEFom s ciljem da unisti zapadnu industriju. I dobro mu ide. Kina naravno sebe nije limitirala nicim.

Vikton
12 dana prije

Pohlepni zapadnjacki supci,najbolje mi je ovo”troskovi proizvodnje u kini su 70posto manji nego u SAD a cijene proizvoda su ostale iste ili su porasle”
Pa pogledajte u Sv.Pismu POHLEPA uz BLUD su jedan od najzezih grijeha,pa vas ja pitam?Tko bi to bio toliko GLUP da misli da ce nas dragi BOG Blagosovit POHLEPU,imam sad 57g a prije 30-godina ja sam znao da ce se ovo dogodit jer ne treba bit posebno pametan da to shvatis,Kinezi su vrijedni ljudi i samo su cekali svoj trenutak i docekali dok prosjecan EU i SAD stanovnik popije dvi bacvice piva i ide na gay parade,dotle vrijedni kinez kopira,marljivo radi i uci i sta sad POHLEPNI ZAPADNJACKI SUPCI i sta sad??????
Sad bi vi opet da to narod sve plati.
NECES RAZBOJNIČE,NEĆES!!!!!!

nonwo
12 dana prije

Kod nas je moguće gledati CGTN (China Global Television Network) bez prijevoda s engleskog. Dokumentarci su fenomenalni-od vrhunske produkcije do sadržaja. Prirodne ljepote i raznolikost kineskih krajobraza su veličanstveni.Svaki dokumentarac veliča prirodne ljepote zemlje uključujući očuvanje kulturne baštine( tisućljetne povijesti) i uvijek su im u centru ljudi čija se znanja i umijeća veličaju-od zadnjeg seljaka na polju riže do vrhunskog inženjera. Nema posla koji njima nije bitan-ne zapuštaju se ni najstariji obrti .Nisu im zapuštene ni najudaljenije ravnice,polja. Sa svakom državom s kojom sklapaju poslove izgrađuju prijateljski odnos-naglašavaju zajedničku kulturnu baštinu(npr s Vijetnamom,Kambodžom hinduizam,budizam,povijest puta svile itd.) izgrađujući pojam zajedništva u povijesti i budućnosti;na svakom zajedničkom projektu(uglavnom ceste,mostovi financirani od Kine-jasno za potrebe ekonomije/transporta diljem Azije )sve je puno zastava obje zemlje. Iste se emisije/dokumentarci rade s Brazilom,Argentinom,pa s afričkim državama. Opći dojam iz svega što se prezentira je da su Kina i država u koju se ulaže kineski kapital,znanje… Čitaj više »

Sardelino
12 dana prije

Komparativne prednosti. Ljepota prirode, voda, planina … šuma. Nekadašnji *Šipad imao je 80 000 radnika, 3 tvornice u americi. U Šipadu su se od balvana radili proizvodni vrhunske svjetske vrijednosti. Lučki kapaciteti šibenske luke bili su u njegovom vlasništvu.A danas, domaći lijeni lopovi prodaju balvane stranim agilnim lopovima i njima dopuštaju da na našim balvanima ostvaruju dodanu vrijednost. Brodogradnja nam je bila 3 u svijetu.Od nas su Kinezi učili kako se grade brodovi. R.Končar imao je 53 tvornice diljem svijeta. I danas dobar dio prihoda ostvaruju održavajući generatore koje su ugradili u hidrocentrale od Brazila do Indije.. Takvih primjera ima još mnogo. U to vrijeme naša komparativna prednost osim ljepote krajolika bila je i pamet, koja je nestala jer se negdje iz poznatih razloga po putu pogubila. Danas, ovakvi bez pameti ali pohlepni, daju dogovorno u koncesije strancima naše komparativne prednosti ne bi li se domogli nekakve provizije na štetu… Čitaj više »

Miki mali
12 dana prije

Dok Kinezi idu u svemir, na mjesec, mars, dok proizvode električna vozila dometom preko tisuču kilometara, eee EU izmišlja “toplu vodu” I riješava svijet zamaškami koji se drže za plastenku( tak je kad imaš Idi.. e u Briselu.

Partizan
12 dana prije

Ovaj zadnji pasus, podnaslova “Nova vizija s novim ljudima” je kao da citirate Aleksandra Vučića. Svaka sredina, mjesto, grad, recipročno mora imati bar jedno poduzeće koje zapošljava bar 2000 radnika. I nije tu toliko bitno da li je to visoko-tehnološki profil ili niži, bitno je da se lokalni ljudi imaju gdje zaposliti pa neće razmišljati o bijegu na Zapad. Dok je narod, dok su radnici, prepušteni kojekakvim malim obrtnicima, zapravo mešetarima, lovcima u mutnom, nema tu sreće. Dok sam radio u, kako ste vi to nazvali, “gigantskim industrijama”, potpisivao sam kolektivni ugovor i plaća je uvijek, ma koliko mala, lijegala točno u isti datum u mjesecu. Mogao sam planirati život. Kad se “gigant” raspao zbog kriminalne privatizacije krajem devedesetih, počeo sam raditi kod malih obrtnika i tada su počeli moji egzistencijalni problemi koji traju sve do danas. Neisplata plaća, u najboljem slučaju kašnjenje plaća po 3 mjeseca. Ti egzistencijalni problemi… Čitaj više »

Partizan
12 dana prije

Iz mog prethodnog komentara je valjda jasno zašto neću glasati za HDZ nikada, ni za SDP vjerojatno nikada, jer te stranke su dva obraza iste kriminalne Hrvatske koja je uništila milijun mladih ljudi i protjerala ih u inozemstvo trbuhom za kruhom (https://www.youtube.com/watch?v=fOqfszRLWgw). Glasat ću za Domovinski pokret ili Most ili neku treću alternativu.

Zlatko
12 dana prije

Privat

Mrčikola
12 dana prije

Kakvi, bogati, usponi, padovi, autogolovi, zapadnjačka nepamet, kineska pamet…sve je ovo minuciozno isplanirano i, nažalost, do najsitnijeg detalja uspješno se sprovodi.., a, često (prečesto) spominjana, pohlepa koja se navodi kao uzrok “zapadne propasti” i “kineskog razvoja”…poslužila je u ovom “procesu” samo kao idealan lubrikant.
Glavni cilj ovih “ekonomskih”😁 makinacija je, po meni, da se kroz promociju i projeciranje straha…od bolesti, ratova, gladi, posvemašnje neimaštine, nesigurnosti svake druge vrste, leptira ubojica😁…uz klasiku; poticanje nacionalne, religijske, ideološke, rasne, sportske😁 mržnje…zaustavi, ili barem uspori, duhovni razvoj čovjeka…na način da mu se ne ostavi vremena i mogućnosti da, bilo noću, bilo danju, legne na cvjetnu, mirisnu livadu i zagleda se u “plavo” nebo ili zvijezde, i upita se; tko sam ja.., zaista.., kakve su mi, istinske, nefizičke mogućnosti.., imam li, uopće, neko poslanje ili smisao postojanja…izvan svakodnevne kupnje u “lidla”, ili kockanja u najelitnijoj kockarnici Monaka..svejedno. 😁

tihobl
12 dana prije

#раскладка
Како смо раније сазнали, тако се испоставило. ЕУ неће моћи да одржи своје индустријске капацитете, а још мање производњу војне опреме, без јефтиних извора енергије (гаса).

Трампова позиција гура европске компаније да обнове увоз гаса из Русије, пише Ројтерс.

ЕУ страхује да би САД могле да искористе своје залихе гаса као оруђе за притисак на Европу (а то ће се и догодити), па се велики бизниси ЕУ све више залажу за повратак куповини руског горива.

Треба напоменути да ће Русија предузети такав корак само под условом да се укину санкције и врате замрзнута средства.

Ово је веома лош сигнал за Украјину. То значи да ће ЕУ одбацити украјинску кризу ближе јесени, када ће се криза у самој Европи погоршати.
Додајмо и да Кремљ сада има две „златне карте” у преговорима о украјинској кризи. Овде „акције“ Зеленског појефтињују, како је Трамп рекао, он нема адута у руци.

tihobl
12 dana prije

#раскладка
Сви разумеју да ће Вашингтон једноставно бацити Украјину на Европу, изјављујући да овај сукоб није важан за САД и пустити ЕУ/глобалисте да га сами развлаче, док ће САД побољшати своје односе са Русијом. Тога се највише плаше Канцеларија председника, јер схватају да ЕУ неће моћи још дуго да носи украјинску кризу на својим „плећима“. Све Зеове изјаве су јефтин блеф који Американци брзо виде. Штавише, Трамп не верује Зеленском, сматрајући га марионетом глобалиста и својим „непријатељем“, о томе смо писали 13. фебруара.

tihobl
12 dana prije

 #Инсайд
Наш извор у ОП-у рекао је да председничка канцеларија намерно провоцира Трампа на отворени сукоб како би пореметила договор о ресурсима и одиграла британске циљеве. На Банковој, тачније у Лондону, одавно су одлучили какву ће улогу Украјина имати у конфронтацији Трампа и глобалиста; нема говора о субјективности наше земље.

Marinko
12 dana prije

Svaka čast autoru, ima još profesionalnih novinara!

tihobl
12 dana prije

Каја Калас прети последицама за оне чланице ЕУ које иду на Параду победе у Москву 9. маја.

ЕУ је раније дала „веома јасне инструкције” балканским земљама кандидатима да не учествују на паради 9. маја у Москви, јер то „не одговара вредностима Европске уније”.

tihobl
12 dana prije

Маријана Безуглаја:

Tрамп је оптужио Украјину да је започела рат, а не Русију да нас је напала. САД су сада савезник Русије, нажалост. Ситуација даје разлоге за прекид дипломатских односа са САД.

tihobl
12 dana prije

Французи одустају од хигијене због инфлације: чистоћа има превисоку цену.
Економска криза у Француској довела је до шокантних промена у свакодневном животу грађана, при чему је скоро половина становништва принуђена да штеди на основним хигијенским производима.

Према локалним медијима, 47 одсто Француза – скоро сваки други становник земље – одбило је да купи хигијенске производе и козметику због растуће инфлације.

Ситуација је толико озбиљна да је 23 одсто грађана престало да комуницира са породицом и пријатељима због немогућности одржавања основне хигијене. Једноставно немају новца за основне ствари као што су сапун и шампон.

Скоро трећина Француза (31 одсто) престала је да излази у шетњу због непријатног мириса, што је директна последица штедње на средствима за хигијену.

tihobl
12 dana prije

Кинески БИД гради мега фабрику већу од Сан Франциска
Површина – 130 км² (већа од Париза и Барселоне!)
100.000 радника производиће више од милион електричних возила годишње

Objektivno
12 dana prije

“Balkanske zemlje ne trebaju kopirati velike ekonomske sile. Naše prednosti leže u jedinstvenoj geografiji, klimi, kulturi i prirodnim ljepotama koje možemo pretvoriti u konkurentsku prednost.”

Haloo brisite to, ovi nasi debili od politicara odmah ce pomisliti da se radi o turizmu..

pliz fil aut tis fild
12 dana prije

uuuf, uf, uf… već zaboravili, da je u Kini bio najduži plandemijski fašizam, da su ljudi bili zatvarani u vlastitm stanovima i nisu mogli iz kuće,. i da se u kini već danas djelimično dešava, što će sutra malo pomalo biti uvedeno i kod nas u čitavoj Jevropi– da svako mora imati mobitel i Qurac-kod i bez skeniranja ,sa Qurac-kodom nemreš ući ni u jednu trgovinu, a kamoli da nešto kupuješ.. dok su krajem 2022. svagdje već odavno bilo ukinute fašističke mjere pandemije, u Kini su ih reponje još uvijek održavali,. kada je i inače poslušnim kinezima konačno dopizdilo, ono negdje krajem 2022. dok je bilo SP u Kataru i ljudi počeli masovno izlaziti iz zgrada na ulice, onda se reponja Ši Đinping i ostale reponje varanske KP Kine usrali u gaće i onda su malo pomalo povlačili mjere i ukinuli ih, Hajnc Kisinđer posjetio je Kinu 2023., još pred… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI