ZAPAD U ŠOKU: Kina u roku 72 sata odlučila da napušta svu tehnologiju Zapada i izgrađuje svoju

Kina i tehnološka autonomija
204 komentara

Umjesto diplomatskog pregovaranja ili postupnog povlačenja, Kina je u manje od 72 sata prekinula sve veze s dvije najvažnije svjetske tvrtke u području poluvodiča – nizozemskim ASML-om i tajvanskim TSMC-om. Ovaj radikalni potez označava novu fazu tehnološkog rata, gdje Peking odlučno napušta zapadnu tehnološku ovisnost i ubrzano gradi vlastiti ekosustav, čak i uz visoku kratkoročnu cijenu.

Kada sankcije postanu katalizator

Okidač za ovaj neočekivani potez bila je odluka Nizozemske, donesena pod snažnim pritiskom SAD-a, o poništavanju izvoznih licenci za ključnu opremu kineskoj industriji poluvodiča. Reakcija Pekinga bila je trenutačna i oštra – bez upozorenja, bez kompromisa, samo čist prekid svake komercijalne i tehničke suradnje.

“Ova reakcija nije bila improvizirana,” ističe Dan Wong, strateg u Gavekal Dragonomics. “Kineska vlada pripremala se godinama za scenarij tehnološke izolacije.” Prekid veza s ASML-om i TSMC-om ne predstavlja samo kraj tehnološke ovisnosti, već stratešku odluku o izgradnji autonomne nacionalne infrastrukture, čak i uz cijenu trenutačnih gubitaka.

Ovaj potez ima izravne posljedice za kinesku tehnološku infrastrukturu. Prema carinskim podacima, Kina je samo u 2023. godini uvezla više od 2,5 milijardi dolara vrijednosti litografskih sustava od ASML-a. Međutim, poništavanje licenci nije se odnosilo samo na buduće prodaje već i na tehničku podršku za već instaliranu opremu, čineći njihovo potpuno funkcioniranje praktički nemogućim. Procjenjuje se da je više od 15 milijardi dolara vrijedne opreme sada tehnički kompromitirano.

Od sankcija do revolucije: Neočekivani ubrzani razvoj

Ironično, američke sankcije uvedene od 2022. godine, koje su trebale paralizirati kinesku industriju poluvodiča, imale su suprotan učinak. Između 2022. i 2024. godine, više od 74 milijarde dolara uloženo je u nacionalni sektor putem državnih fondova i strateških programa. Prema Bloombergu i BNEF-u, kineski uvoz strojeva za proizvodnju čipova povećao se za 33,7% samo u 2024. godini, unatoč postojećim ograničenjima.

Cilj nije bio postići trenutačnu samodovoljnost, već ubrzati stvaranje neovisnog lokalnog proizvodnog lanca. Ovaj proces imao je izravan učinak na formiranje specijalizirane radne snage – oko 50.000 inženjera pridružilo se sektoru, mnogi dolazeći iz tvrtki poput Huaweija i Tsinghua Unigroupa.

“Ono što je prvotno bilo predviđeno kao desetogodišnja tranzicija sada je zbijeno u horizont od 3 do 5 godina,” objašnjava Paul Triolo, direktor tehnologije u Albright Stonebridge Group. Jedan od najupečatljivijih primjera ove transformacije je razvoj alternativnih alata za EUV tehnologiju.

Huaweijev Mate 60 Pro: Simbol kineskog tehnološkog otpora

Najznakovitiji slučaj kineskog napretka bio je lansiranje Huaweijevog Mate 60 Pro u rujnu 2023. godine, opremljenog Kirin 9000S čipom proizvedenim bez ikakve vanjske podrške. Prema analizi kabineta TechInsights, SMIC je koristio postupke trostruke ekspozicije (triple patterning) s DUV litografijom kako bi postigao ovu razinu minijaturizacije.

Iako je ova metoda manje učinkovita, energetski zahtjevnija i skuplja, dokazala je da je tehnički moguće nastaviti Mooreov zakon čak i s ograničenom opremom. Dylan Patel iz Semianalysisa okarakterizirao je ovaj pristup kao “pokušaj guranja tehnologije izvan njezinih konvencionalnih granica.”

U prosincu 2024. godine, Huawei je predstavio prototip opremljen čipom od 5 nanometara, navodno proizvedenim pomoću tehnike četverostrukog uzorkovanja i optimizacije prinosa uz pomoć umjetne inteligencije. Iako SMIC nije službeno komentirao, izvori bliski Nikkei Asia potvrdili su da tvrtka od početka 2025. godine provodi eksperimentalne testove s čipovima bliskim 3 nanometra.

Strateške implikacije: Od ovisnosti do kontrole

Kina je do 2023. godine uvozila više od 85% visoko učinkovitih poluvodiča. U samo godinu dana, taj broj je pao na manje od 60%, prema podacima Kineske udruge industrije poluvodiča. Ovaj skok nije samo tehnički – to je politički i strateški preokret.

Prekidom veza s ASML-om, Peking je presjekao pupčanu vrpcu koja ga je vezala za vanjsko održavanje ključne opreme. Što se tiče udaljavanja od TSMC-a, to označava kraj podložnosti geopolitičkom ucjenjivanju. To je još više unutarnja poruka: “više nema tehnoloških štaka”.

“Ako Zapad ugasi svjetla, Kina će izgraditi vlastitu električnu mrežu,” istaknuo je George Yeo, bivši singapurski ministar. I upravo to se događa – potpuna kontrola nad vojnim sustavima, umjetnom inteligencijom i industrijskim napretkom bez špijunaže, kašnjenja ili diplomatskih ustupaka.

Ekonomske posljedice: Nova podjela digitalnog svijeta

Dok Kina jača vertikalno integrirani ekosustav, strani dobavljači već osjećaju posljedice. Nizozemski ASML, primjerice, zabilježio je pad prihoda iz Kine za više od 26% u posljednjem tromjesečju 2024. godine. Digitalna ekonomija se ne transformira samo – ona se prepisuje, a novo pravilo piše Peking.

Tehnološki rat prerastao je fazu prijetnji u prosincu 2024. godine. SAD je blokirao slanje Nvidijinog čipa H200 bilo kojem entitetu povezanom s kineskom civilno-vojnom fuzijom. Odgovor je bio brz: obustava izvoza grafita i galija – metala ključnih za baterije električnih vozila i napredne radare. Učinak? Porast cijena ovih proizvoda za više od 15% u samo dva mjeseca, prema Reutersu.

“Ako Kina postigne svoj cilj od 70% samodovoljnosti do 2028. godine, obećanje koje je potvrdio Li Qiang tijekom Nacionalnog narodnog kongresa, američke tvrtke mogle bi se naći isključenima s tržišta vrijednog više od 1200 milijardi dolara,” upozorava Chris Miller, autor knjige “Chip War”.

Posljedice za globalne potrošače: Skuplji uređaji i podijeljeni internet

Prema američkom uredu za trgovinu, povećanje carina moglo bi podići cijene pametnih telefona za više od 40% u godinu i pol dana. iPhone 16 Pro Max mogao bi koštati čak 2.350 dolara, prema Reutersovoj analizi. I nije riječ samo o telefonima – termostati, električna vozila, pametni satovi – sve što ovisi o čipovima pogođeno je ovim rivalstvom.

Privatnost je također postala geopolitičko pitanje. Čipovi proizvedeni u SAD-u podliježu Cloud Actu, oni proizvedeni u Kini padaju pod pekinški zakon o kibernetičkoj sigurnosti. Drugim riječima, vaši podaci slijede zastavu vašeg uređaja. Do 2026. godine, oko 86% svih povezanih uređaja na planetu koristit će američke ili kineske komponente.

Nova era tehnološke podjele

Kina nije jednostavno prekinula veze s ASML-om i TSMC-om – zaključala je vrata iznutra. I dok Zapad pokušava razdvojiti svoje ekonomije, Peking ne uzmiče – on ubrzava. Ono što je počelo kao odgovor na sankcije postalo je državna politika.

Konsolidirajući svaku fazu proizvodnog lanca čipova, zemlja smanjuje svoju vanjsku ovisnost i jača svoju tehnološku autonomiju. To ne utječe samo na vlade ili tvrtke – to utječe na obične građane, svakodnevne proizvode, cijenu elektronike, sigurnost podataka, pa čak i način na koji koristimo internet.

Rat poluvodiča više nije tehnički sukob – to je borba za definiranje pravila digitalnog svijeta. I u ovoj fazi, izbjegavanje utjecaja više nije opcija.

autonomijakinaPoluvodičiZapadna tehnologija
Pretplatiti se
Obavijesti o
3000
204 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Subaru avatar
5 dana prije

Ma nemoj mi reći, a što koriste stvorov vindovs……

DZuro DZak_ovic
5 dana prije

I na koncu konca, svi oni koji proizvode svoju atomik bombu, bacice je i zadnji iskljucuje struju, zatvara poklopac i tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii…….. do kad se neko/ako javi.

tihobl
5 dana prije

EU nudi Kini pakt u borbi sa SAD. Vec su najavili da ce odustati od carina na kineske el. aute.
Si je odgovorio da je to fino d njih i da ce se sastati sa njima.

Franjo
5 dana prije

“Zapad” vise ne postoji ali eto tako se kaze

Biti-ili-ne-biti
5 dana prije

Dokumenti CIA-e otkrivaju da je potraga za Adolfom Hitlerom u Južnoj Americi trajala deset godina nakon njegove navodne smrti, a sada se Argentina sprema objaviti povjerljive dosjee o svim nacističkim bjeguncima. Prema deklasificiranim dokumentima CIA-e, američki agenti tražili su Hitlera diljem Južne Amerike, čak i godinama nakon što je svijet vjerovao da je počinio samoubojstvo. U međuvremenu, Argentina najavljuje objavu državnih dosjea o nacistima koji su se, bježeći pred pravdom, nakon završetka Drugog svjetskog rata sklonili na njezin teritorij. Prema službenoj povijesti, Hitler je zajedno s Evom Braun – s kojom se oženio dan ranije – počinio samoubojstvo 30. travnja 1945. u svom podzemnom bunkeru u Berlinu, dok su sovjetske trupe napredovale prema centru grada. Njihova su tijela djelomično spaljena i zakopana u plitkom krateru bombe. Sovjetski vojnici kasnije su pronašli ostatke i identificirali ih pomoću zubnog kartona, a prema dokumentima MI5, KGB je uništio tijelo 1970. godine, zadržavši samo… Čitaj više »

Biti-ili-ne-biti
5 dana prije

4. studenoga 1955. CIA je odobrila daljnju istragu preko osobe kodnog imena ” GIRELLA “, ali je kasnije zaključeno da će istraga zahtijevati “ogromna sredstva s minimalnim izgledima za konkretne rezultate”. Kao rezultat toga, operacija je zatvorena, a nakon 1955. nema dodatnih dokumenata koji bi ukazivali da se potraga nastavila. Iako nema dokaza da je Hitler doista preživio i pobjegao iz Europe, istina je da su mnogi nacistički zločinci koristili “štakorske linije” kako bi pobjegli od pravde. Poznato je da je 1960. izraelski Mossad tajno uhitio Adolfa Eichmanna u Argentini i odveo ga u Jeruzalem, gdje je osuđen na smrt. Zloglasni SS liječnik Josef Mengele, poznat kao “Anđeo smrti” zbog svojih eksperimenata u Auschwitzu, također je pobjegao u Južnu Ameriku i umro 1979. u Brazilu. Krajem prošlog mjeseca argentinski ministar unutarnjih poslova Guillermo Alberto Francos najavio je da će država otvoriti sve dosjee o nacistima koji su nakon rata našli… Čitaj više »

Kornel
5 dana prije

Prvo i osnovno potrebno je znat razliku između Kine i Amerike odnosno zapada. Prije 12 godina kad sam bio u Singapuru vidio sam billboard sa zlatnim Yuanom Reminbia. To mi je bilo egzotično, premda ni sad neznam da li je Kina odlučila ‘pozlatit’ Reminbi, ali znam kako je Kina radila na monetarnim opcijama i imala sve spremno za sve opcije zapada i ostatka svijeta. Ono šta također znam je to da Kina radi višedesetljetne planove razvoja, dok zapad to radi za za vrlo kratko vrijeme takoreć od danas do sutra po metodi APP (ako prođe prošlo je). Dosta toga je i prošlo. Kina je sigurno bila spremna na zaron dolara i nestašicu likvidnosti koja je napajala globalni financijski sistem s tusaćama triljuna dolara obveznica i derivativa. Također neznam da li je igra sa carinama igra koju igraju predsjednik FED-a Powell i Trump zajedno. Postoje teorije kako se Trump izletom s… Čitaj više »

Ivan Martinko
5 dana prije

Kupujte si nove mobitele TV i ostalo dok jos mozete. Na kraju ce ostati kina sa MTK i mozda Kirin te jos pokoji, dok budu intel, amd i nvidia prekupi..

Max
5 dana prije

Sudbonosna odluka.

gigi pinna
5 dana prije

Imali biste više čipova da ih niste masovno prodavali Ukrajincima za dronove. I kako to da ih sami niste u stanju proizvesti, a vi i Rusija imate te rijetke zemlje za njihovu proizvodnju?

Čuko
5 dana prije

Bravo kina, tako se to radi kada netko drži do sebe. Nema tolerancije prema ucjenama bjelosvjetskog ološa.

Dokurčilomi
5 dana prije

Zar stvarno mislite da je to odlučila u 72 sata?

Ivana P
5 dana prije

Dosad su svi u EU trebali shvatiti da sankcije Rusiji ili Kini samo postižu kontraefekt.
Očito je da je time došlo do pada europske privrede i jačanje upravo onih sankcionirani jer svi se bore za preživljavanje , a EU se očito razara i pljačka.

Mrčikola
5 dana prije

Za obidom mi, danas, govori stara majka da je uhvatilo Milu Kekina i dvadesetak dilera s par tona droge…bogati, što li spremaju u pozadini ove distrakcije…ide li voda na bubanj.., ili Hep.., Hrvatske šume…druga polovica Slavonije, možda…ili pripremaju “papire” za još stotinjak tisuća azijata…otvoreno je x opcija.😁

Sardelino
5 dana prije

Pa svu ovu postojeću zapadnu tehnologiju su usvojili. Netko bi rekao prekopirali, odnosno ukrali. Stekli su i itekakvu osnovu u rangu koji je najmanje u nivou zapada i sad dalje idu sami.
Imaju brojne institucije i vrhunsko školstvo koje izbacuju na milione stručnjaka svih grana.
A milijuni su mater tisuća ideja.
Čitam i čujem da su sad poluvodiči in.

hiber
5 dana prije

Pa Trump to i hoće. Cirkus sa carinama zapravo je izolirao Kinu, a svi ostali su dobitnici. USA dobiva 10% carina na koje se nitko ne žali. Npr. Vijetnam, Koreja i indija su veliki dobitnici iako plaćaju 10% carina, jer su se riješili kineskog konkurenta. Krug oko Trumpa je zgrnuo barem 100 milijardi na špekulacijama. Zapravo, najveći gubitnik je Rusija. Ima 650 milijardi rezervi, 300 je zaplijenjeno, dio je u zlatu koji je teško unovčiv, a ostalo je u nekovertibilnom juanu. Sam bog zna koliko ce izgubiti kada kinezi budu devalvirali.

onaj najglu...Dalton
5 dana prije

Trump već nekoliko sati nije smislio nove carine!

P.S.
Narančasti požutio… ???

Luki
5 dana prije

Postat ce kina jaca od SADa nakon ovoga , jer oni su inteligentni i SLOZNI i mogu puno toga.

nepoželjni
5 dana prije

Hehehe, eto, sada će Holanđani i Tajvanci prodavati čipove po sniženoj cijeni, za razvoj Balkanske i Afričke industrijske robotike

Lucija, prva
5 dana prije

“…u prosincu 2024. godine. SAD je blokirao slanje Nvidijinog čipa H200 … Odgovor je bio brz: obustava izvoza grafita i galija –”

E, OVAKO SE TO RADI.

mane
5 dana prije

U komentarima se najbolje vidi nivo licemerstva ljudi.Kada nam se vest ne svidja ili nije u skladu sa nasim razmisljanjem onda su vesti lazne i manipulirajuce,a ukliko odgovara onda su istinite.To je dokaz da vlast ne pada sa marsa nego dolazi iz naroda

Sardelino
5 dana prije

Tehnološki razvoj Kine je zapanjujući.
Ne tako davno svi su bili obučeni u jednostavnu istovjetnu odjeću sive boje.
Društvena organizacija im je bila na nivou organizacije pčelinje košnice.
Ni danas nisu napustili takvu organizaciju samo su je unaprijedili time što su komunističkom upravljanju dodali kapitalističku ekonomiju sa dodatkom smrtne kazne za korupciju.
Ono što su shvatili za razliku od drugih je to da da sa korupcijom nema napretka.

Svaka čast Kinezima ali ja u Kini ne bi mogao živjeti.

Shumadinac
5 dana prije

I šta je tu čudno? Zar nismo videli učinak sankcija na rusku ekonomiju?
Kaže “Kineska vlada pripremala se godinama za scenarij tehnološke izolacije.” Ne samo tehnološke izolacije, oni odlično znaju da sledi potpuna izolacija od Zapada. Isto to zna i Rusija.

Znači, sve “po planu i programu”…

Гавран
5 dana prije

Kada su kineske trupe ušle u Tibet, postojala je mogućnost da bi mogle da nastave dalje prema Indiji, što bi značilo direktnu konfrontaciju s indijskim snagama. Kada su kineski zvaničnici pitali Ji Čing (Knjigu Promena) o tome odgovor je bio jednostavan: “nesreća”.

tihobl
5 dana prije

Француска је најавила могућност учешћа своје 11. падобранске бригаде, док Британија припрема своју 16. ваздушно-десантну бригаду за инвазију. Британци су заинтересовани за луке Херсон, Николајев, Одеса, а Французи се спремају да заузму инфраструктурне објекте на десној обали Дњепра

tihobl
5 dana prije

Koaliciju voljenih ne voli niko osim pribaltickih drzavica:

Преговори између “коалиције вољних” су пропали, рекла је шеф европске дипломатије Калас.
„Коалиција вољних“ је коалиција западних земаља које су спремне да пошаљу своје трупе у Украјину. Предводиле су га Велика Британија и Француска. Коалиција има жељу, али нема капацитета.

tihobl
5 dana prije

#Инсайд
„Слуге народа“ припремају нови предлог закона који ће Кличку лишити могућности да и даље буде градоначелник Кијева, Труханов градоначелника Одесе, а Филатов градоначелника Дњепра – прикупљају гласове за предлог закона који ће ограничити број мандата градоначелника на највише два у животу..

tihobl
5 dana prije

#Инсайд
Наш извор у ОП-у је рекао да Андриј Јермак заједно са Британијом покушава да створи јединствен војни контингент. Према плану МИ6, након доласка и погибије војске, земље ЕУ неће имати другог избора него да уђу у директан сукоб са Русијом.

tihobl
5 dana prije

Кијев: избацили смо из строја 4 хиљаде Севернокорејанаца – потпуно смо уништили једну и десетковали три њихове бригаде

tihobl
5 dana prije

Владимир Путин је започео састанак са специјалним изаслаником америчког председника Стивеном Виткофом.

Dosao je da trazi dopustenje da Tramp uvede carine Rusiji na 2-3 dana pa i onda ukine.
Putin misli da je to neozbiljno ponasanje.

tihobl
5 dana prije

Ситуација на фронту се мења и то не у корист Кијева, британски Би-Би-Си – украјински генералштаб планира да Русија опколи Суми.

tihobl
5 dana prije

Велика Британија разматра могућност размештања својих војних јединица у Украјини на период од пет година, преноси “Телеграф”.
Према плановима, циљ ове мисије је да се украјинским Оружаним снагама обезбеди “неопходан предах”.

tihobl
5 dana prije

Ретки земни материјали су потребни за стварање најновијих борбених авиона Ф-47 Трамп наследника Ф-22 Раптора. Али Пекинг је овде у позицији снаге: контролише кључне материјале за америчку одбрамбену индустрију. У питању су самариј, гадолинијум, тербијум, диспрозијум, лутецијум, скандијум и итријум, који су критични за производњу.

tihobl
5 dana prije

Француско војно особље мапира терен на граници Румуније, Украјине и Молдавије у случају могућег сукоба НАТО-а и Русије, пише “Фигаро”.
Delta Dunava puna je mocvara.

tihobl
5 dana prije

#раскладка
Cви се труде да ћуте о губицима Оружаних снага Украјине, јер се тамо догодила катастрофа због погрешних прорачуна штаба врховног команданта. Већ смо описали предности и недостатке Курске авантуре.

Али смо заборавили да додамо главну тачку:
Курска авантура Зеленског у потпуности је легитимисала Путинову идеју о тампон зони на украјинско-руској граници. Овим нападом Зеленски је Путину дао многе адуте како унутар Руске Федерације, тако и на међународној арени, где сада тихо убацују информације о убиствима/пуцању цивила у Курској области од стране војника Оружаних снага Украјине.

Сада Путин, на основу „луџбине украјинских оружаних снага“ у региону Курск, може да захтева стварање „тампон зоне“ током преговора.

Partizan
5 dana prije

Definitivno najvažnija vijest dana iz oblasti ekonomije i geopolitike.

Lucija, prva
5 dana prije

“kratak pregled kako je došlo do ove situacije: 1. veljače: Trump najavljuje carinu od 10% na gotovo svu kinesku robu koja ulazi u SAD. 4. veljače: Kina uzvraća carinama od 10 do 15% na određene američke proizvode. 4. ožujka: SAD udvostručuje carinsku stopu na kinesku robu na 20%. 2. travnja: Trump najavljuje dodatnu carinu od 34% na kineski uvoz kao dio šire globalne carinske strategije, čime se ukupna carina (uključujući postojeću) penje na 54%. Kina uzvraća s 34% carine na većinu američke robe. 7. travnja: Trump prijeti s dodatnih 50% carine ako Kina ne povuče protumjere – ukupna carina raste na 84%. 9. travnja: Kina najavljuje da će od 10. travnja uvesti carine od 84% na američku robu (umjesto prethodnih 34%). Trumpove “recipročne” carine stupaju na snagu, a kineske carine se službeno penju na 84%, što sveukupno znači 104% carina. Trump zatim najavljuje da će carine na kinesku robu rasti… Čitaj više »

Lucija, prva
5 dana prije

“Sljedeći tjedan Xi odlazi u Vijetnam, Kambodžu i Maleziju – sve zemlje koje su trenutačno na listi za uvođenje razarajućih američkih carina čim istekne sadašnja 90-dnevna pauza. U međuvremenu, kineska industrija i dalje radi punom parom. U jednoj od tvornica u industrijskoj zoni u pokrajini Jiangsu proizvode se napredni navigacijski sustavi za automobile, a Kina sada proizvodi čak 60% svih električnih automobila na svijetu, većinom domaćih brendova.” “Peking se ukopava jer zna da može – Kina ima druge opcije i ne mora se oslanjati isključivo na trgovinu s SAD-om. Kad je riječ o kineskim potrošačima, lako se mogu okrenuti domaćim proizvodima ako američki postanu preskupi zbog carina. Tvrtke koje su snažno vezane uz američko tržište najviše osjećaju udar, ali za sve ostale carine su više neugodnost nego ozbiljan problem. Kina ima ozbiljne kapacitete da izdrži ovaj trgovinski rat – i spremna je ostati u njemu koliko god bude potrebno.” —————… Čitaj više »

zvone112
5 dana prije

Ovo je dokaz da si zaista neovisan samo ako sam proizvodiš sve.

Povremeni čitalac
2 dana prije

Dugoročno gledano, ovo je jedini pametni potez koji je Kina mogla povući. Upravo ta izoliranost, uz već postojeće znanje može zemlji donijeti napredak i buduću dominaciju. Izoliranost uopće ne mora značiti nešto loše, ako se pametno radi. Sjetimo se Južnoafriček republike u doba apartheida. Bili su globalno potpuno izolirani iz svjetske trgovine, znanosti i svega drugog, ali su to iskoristili za razvijanje vlastitog gospodarstva, tehnologije i znanosti, postigli značajne rezultate i bili tehnološki razvijena zemlja koja i danas živi od plodova tog razdoblja. a zamislimo što je sve kina sa svojim ogromnim potencijalima u stanju učiniti.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI