Cijene dionica najvećeg kineskog proizvođača poluvodiča SMIC-a naglo su pale u ponedjeljak, nakon izvještaja da će Trumpova administracija ograničiti prodaju tehnologije zbog navodne sumnje u vezi s tim da se ta tehnologija koristi od strane kineske vojske.
SMIC-ove dionice kojima je trgovao Šangaj pale su za čak sedam posto, dok su one kojima se trgovalo u Hong Kongu u ponedjeljak pale za gotovo pet posto.
Pad je uslijedio zbog medijskih izvještaja, u kojima se tvrdilo da će dobavljači određene opreme SMIC-u trebati dobiti posebnu izvoznu dozvolu. Izvještaji se pozivaju na pismo američkog Ministarstva trgovine tvrtkama u kojima se navodi da opskrba kineskog proizvođača čipova predstavlja “neprihvatljivi rizik” zbog opasnosti od toga da će te čipove koristiti vojska.
Tvrtka, koja poriče bilo kakve veze s kineskom vojskom, izjavila je kako je vidjela medijske izvještaje, ali da nije dobila službenu obavijest o ograničenjima. Tvrtka je također pozvala svoje investitore i dioničare “na oprez”.
Nakon vijesti o svježim američkim sankcijama protiv još jedne kineske tehnološke tvrtke, novine Global Times objavile su uvodnik u kojem kažu da se Kina suočava sa “suzbijanjem proizvodnje visoke tehnologije koju provode SAD”. Dodano je da se Peking mora pripremitina za “novi, dugi tehnološki marš” te da treba okončati svoju ovisnost o vitalnom sektoru, u svjetlu američkih ograničenja protiv SIMC-a.
Mjere o kojima se izvijestilo, usmjerene prema najvećem kineskom proizvođaču čipova, ne predstavljaju potpunu zabranu, kao što je to bio slučaj za Huawei i neke druge kineske tvrtke koje su dodane na američku ”Entitetsku listu”. Međutim, neki analitičari primijetili su kako još uvijek nije jasno kako se nova ograničenja mogu provesti te su upozorili da bi se tvrtka mogla naći potpuno odsječena od ključnog američkog softvera i opreme za proizvodnju čipova te da bi mogla biti suočena s višestrukim zastojima.
“To pogađa samu srž kineske sposobnosti za pokušaje implementacije autonomije”, rekao je u ponedjeljak David Roche, predsjednik Nezavisne strategijeza CNBC.
Ovaj potez dolazi usred šireg američkog pritiska na kineske tehnološke tvrtke i sve većih političkih i ekonomskih napetosti koje su nastale između najvećih svjetskih ekonomija.
Dvjema popularnim kineskim aplikacijama za društvene medije,TikToku i WeChatu, prijeti potpuno zabranjivanje korištenja u SAD-u. U nastojanju da ostane na tržištu, na kojem ima milijune korisnika, TikTok pokušava postići dogovor s američkim korporacijama Oracle i Walmart, planirajući im prodati 20 posto udjela.
Ko im je kriv sto se oslanjaju na amere i njihovu tehnologiju. Onolike pare imaju, a nisu ih ulozili u sopstvena istrazivanja. Eno rusi razvijaju nasljednika Tu-144 iako znaju da nikad nece biti u redovnom putnickom saobracaju. Razvijaju ga samo zato da ne zaostanu u naucnim istrazivanjima. Trose pare iako ce samo pojedine nove komponente koristiti za buduce avione.
Logičan sljied Događaja.