Zemlja EU pridružila se američkim ograničenjima izvoza čipova u Kinu

Kineski cipovi
20 komentara

Nizozemska vlada objavila je nova pravila koja ograničavaju izvoz određene poluvodičke opreme u Kinu, nakon sličnog poteza SAD-a ranije ove godine.

Nizozemska je dom jedne od najvažnijih poluprovodničkih kompanija na svetu, ASML, koja proizvodi mašine potrebne za proizvodnju najnaprednijih čipova.

Prema novim pravilima, kompanije u Nizozemskoj će morati da podnesu zahtev za licencu za izvoz određene napredne opreme za proizvodnju poluprovodnika u inostranstvo. Pravila će stupiti na snagu 1. septembra.

“Poduzeli smo ovaj korak u interesu naše nacionalne sigurnosti”, rekla je nizozemska ministrica trgovine Liesje Schreinemacher, dodajući da bi oprema mogla imati vojnu primjenu.

Biće pogođen “veoma ograničen” broj kompanija i modela proizvoda, napomenuo je ministar, ne precizirajući koje zemlje podležu ograničenjima.

Kineska ambasada u Nizozemskoj nazvala je novi zakon “zloupotrebom mjera kontrole izvoza i ozbiljno narušio pravila slobodne trgovine i međunarodne trgovine”.

Ipak, ambasada je saopštila da je spremna da “radi sa holandskom stranom na rešavanju ovog pitanja na osnovu principa obostrane koristi, kako bi se zajednički promovisao zdrav razvoj kinesko-holandskih ekonomskih i trgovinskih odnosa”.

Razvoj događaja dolazi nakon što su SAD uvele stroga ograničenja prošlog oktobra s ciljem da prekinu izvoz ključnih čipova i poluvodičkih alata u Kinu. Od tada, Washington tjera ključne zemlje koje proizvode čipove i saveznike poput Nizozemske i Japana da slijede njegov primjer i uvedu vlastita ograničenja izvoza.

Prošle sedmice su mediji izvijestili da američke vlasti razmišljaju o novim kontrolama izvoza mikročipova koji se koriste za razvoj AI u Kini. Očekuje se da će ovaj potez smanjiti prodaju na najvećem svjetskom tržištu poluvodiča.

kinaMikročipoviNizozemska
Pretplatiti se
Obavijesti o
20 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
1 godina prije

Strateški važna roba ali mi nakon pretrpljenog zla nije do toga.

neznanac
1 godina prije

Beskorisna mjera..
Kiezi već sada mogu raditi samostalno čipove i do 7 nm, a za vojnu upotrebu su sasvim dovoljni puno, puno stariji čipovi..
Ovi najnoviji nemaju trenutno nikakvu upotrebu i neće ju imati još dugo,( mislim na 3nm i 5 nm koje btw još nitko niti ne proizvodi)…

tihobl
1 godina prije

ЗАПАД је практично остао без преносних ПВО-пројектила Стингер које би могао испоручивати Оружаним снагама Украјине, објавио је The Newsweek.

The Newsweek посебно наглашава да Сједињене Државе – да би повећале производњу Стингера – морају да врате у производњу инжењере старије од 70 година.

Schwarze Hunderte
1 godina prije

Ili je obrnuto 😁

gogo
1 godina prije

samo će ubrzati kineze na razvoju jačih čipova i time izgubti tržište ! Amerika vuče europu na dno !

RoPe
1 godina prije

Kakva vam je to fora “Zemlja EU…” ; “Kralj EU…”
EU nit je kraljevina niti federacija… Barem još koju godinu. Dajte pišite normalne naslove da vas ceo svet razume.

Semiconductor_insider
1 godina prije

ASML ima tehnologiju litografije koju je gotovo nemoguce kopirati. Zato oni i jesu jedini proizvodac takve opreme. Razvoj tih strojeva traje vec desetljecima i ne moze ih se samo tako kopirati. Kad bi ih bilo lako kopirati, to bi vec netko napravio. Osim toga, njihovi su strojevi uvijek napravljeni u suradnji s krajnjim kupcem. Druga je stvar sto firme tipa Huawei imaju po Nizozemskoj i Belgiji tvrtke kceri koje “nisu” u vlasnistvu Kine. Industrija poluvodica je izrazito slozena. Za jedan chip tipa diode, ako se to moze nazvati chipom, treba nekoliko stotina koraka, vise ili manje slozenih. Samo sto je Europa na razini poluvodica u debelom zaostatku za Kinom i USA… Jedino sto u Europi vrijedi je ASML. Uz ASML je tu Zeiss koji za njih radi specijalne lece. Globalno postoje dva velika igraca u poluvodickoj industriji, to su ASML i Applied Materials. Tehnologije koje rade njihovi strojevi su nezamjenjive.… Čitaj više »

Ivan
1 godina prije

Koji je kurac ovim EU majmunima? Pa to sve treba pobiti jer to se vise ne moze nikako preodgojiti. A niti izlijeciti to ludilo. Sto rade i kud misle narodi ovih EU budala?

Stop budalama
1 godina prije

Zasto se ljudi koji prizeljkuju da eu propadne toliko brinu za njemu budućnost ?

HRvoje
1 godina prije

Kako u daljnjem opisu pišeš ograničava, a u samom naslovu restrkcje??? Okanite se služanjskoga izdajničkoga jezika, ako hoćete neke promjene prvo poštuj svoje i nedaj se programirati!!! Kako siješ, tako žanješ vele stari….

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI