Francuski vojnici počet će s povlačenjem iz Obale Bjelokosti (Côte d’Ivoire) u siječnju 2025., kako je objavila vlada Obale Bjelokosti. Ovo označava još jedno značajno smanjenje francuske vojne prisutnosti u zapadnoj Africi.
U svom govoru na kraju godine u utorak, predsjednik Alassane Ouattara izjavio je da ovaj potez odražava modernizaciju oružanih snaga Obale Bjelokosti.
“Odlučili smo o usklađenom i organiziranom povlačenju francuskih snaga,” rekao je Ouattara, dodajući da će vojna baza Port Bouet biti prebačena pod kontrolu Obale Bjelokosti u siječnju 2025. Francuska je održavala vojnu prisutnost u Obali Bjelokosti od njezine neovisnosti 1960. godine, s do 600 vojnika stacioniranih tamo.
Odluka Obale Bjelokosti slijedi slične poteze drugih zapadnoafričkih država, koje su također zatražile odlazak stranih vojnika u sklopu šireg trenda preispitivanja vojnih veza s bivšim kolonijalnim silama.
Posljednjih godina, Francuska je protjerana iz Malija, Burkine Faso i Nigera nakon vojnih udara. Čad je raskinuo svoj sporazum o obrambenoj suradnji s Francuskom u studenom, dok je Senegal, još jedna bivša francuska kolonija, objavio da će sve francuske vojne baze na njezinom teritoriju biti zatvorene do kraja 2025. godine.
Francuska vojna prisutnost u Africi kontroverzna je desetljećima. Kritičari tvrde da ona ovjekovječuje neokolonijalne dinamike, dok zagovornici smatraju da francuski vojnici igraju ključnu ulogu u borbi protiv terorizma i održavanju stabilnosti. Međutim, čelnici ovih država tvrde da prisutnost zapadnih snaga nije učinkovito riješila njihove sigurnosne izazove, što ih je potaknulo da traže alternativna partnerstva, uključujući ona s Rusijom.
Kada je Obala Bjelokosti prvi put najavila povlačenje u prosincu, rusko Ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da planirani odlazak francuskih vojnika pokazuje da su oni “više nisu potrebni” u zemlji. “Ovo se općenito uklapa u logiku procesa koji se odvijaju u frankofonim zemljama zapadne Afrike, čije stanovništvo je sve kritičnije prema velikoj prisutnosti stranih vojnika,” dodali su.
Pariz radi na preustroju svoje strategije na kontinentu, s ciljem smanjenja trajnih vojnih raspoređivanja i usredotočenja na ciljanije operacije, uz zadržavanje oko 1500 vojnika u Džibutiju i male kontingente od oko 350 vojnika u Gabonu.
Markon je sluga Plenkovićev!, a Zoki će nas uvest u Zlatno Doba.
Stanje na francuskom frontu: za Novu godinu u Francuskoj su izgorjela 984 automobila.
Macron se taktički povlači iz Afrike, ne bi li sve svoje vojne snage angažirao na osvajanju Rusije.
Obala Bjelokosti ne može koja može postavljati uvjete
Sasvim opravdano.
Što se nerješe kolonijalnog franka koji im štampa francuska. Jednom kolonija uvijek kolonija
Neče niko fašiste i pedere u zemlji.
Francuska određuje pravila a ne Obala Bjelokosti
Nevjerojatni su ti africki crnci. Umjesto da pokazu bezgranicnu zahvalnost kolonizatorima, sto ih krvavo izrabljuju stoljecima, oni zele odlazak svojih dobrocinitelja. A posebno humani su se pokazali belgijanci, francuzi, a ni englezi ne zaostaju. Zamolili su ih da odu? Trebali su za primjer, par stotina natjerati da sakupljaju kaucuk, uz nemogucu normu, a onda im macetom odsjeci sake. I kao znak dobre volje, dati im ske u najlon kesi, da se kirurzi igraju.