NSA tvrdi da aplikacija za dijeljenje videa predstavlja prijetnju kibernetičkoj sigurnosti
Šef jedinice za kibernetičku sigurnost američke Agencije za nacionalnu sigurnost opisao je TikTok kao kineskog “trojanskog konja” u ponedjeljak, tvrdeći da aplikaciju za dijeljenje videa koristi Peking za prikupljanje podataka Amerikanaca.
Rob Joyce pozvao je Washington da počne pratiti kineski tehnološki div ByteDance, koji posjeduje TikTok, u pokušaju izbjegavanja budućih sigurnosnih rizika.
“Zašto biste uveli trojanskog konja u utvrdu? Zašto biste unijeli tu sposobnost u SAD kada bi Kinezi mogli manipulirati podacima koje vidimo, kako bi uključili stvari koje žele predstaviti našem stanovništvu, materijal koji izaziva podjele ili kako bi uklonili stvari koje ih prikazuju u lošem svjetlu, što je nešto za što Kinezi ne žele da bude prikazano američkom narodu”? Rekao je Joyce na konferenciji u Kaliforniji.
Izvršni direktor TikToka, Shou Chew, suočio se s američkim zakonodavcima tijekom saslušanja američkog Predstavničkog odbora prošlog tjedna usred sve brojnijih poziva da se popularna aplikacija zabrani. Zakonodavci i stručnjaci za kibernetičku sigurnost već mjesecima izražavaju zabrinutost zbog pristupa ByteDancea osobnim podacima 150 milijuna korisnika TikToka mjesečno u SAD-u.
U studenom je direktor FBI-a Chris Wray upozorio da bi kineska vlada mogla koristiti aplikaciju za prikupljanje podataka američkih korisnika za špijunažu i čak preuzeti kontrolu nad softverom njihovih mobilnih uređaja. Nakon njegovih komentara, američka federalna vlada i 25 državnih administracija zabranile su TikTok na uređajima koje koriste za rad.
TikTok i Peking više su puta odbacili optužbe. Na saslušanju, Chew je rekao da TikTok ne predstavlja veću prijetnju od konkurentskih platformi društvenih medija, uključujući YouTube i Instagram, te je naglasio da je njegova tvrtka osiguravala informacije korisnika temeljitije od tvrtki sa sjedištem u SAD-u zbog nedostatka povjerenja američkih vlasti.
Nakon saslušanja, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning ponovio je da Kina “privatnost i sigurnost podataka shvaća vrlo ozbiljno” i “nikada nije tražila i nikada neće tražiti od bilo koje tvrtke ili pojedinca da prikuplja ili daje podatke, informacije ili obavještajne podatke koji se nalaze u inozemstvu protivno lokalnim zakonima.
za njih za koje se javno zna da su špijunirali svoje građane, oni govore o nekoj sigurnosti 😀
def. najluđa nacija ikada.. 😀
Hahahaha NSA, CIA, Google ne trpe konkurenciju…ma svakom je jasno da je to zato jer ne mogu kontrolirati/banirati/cenzurirati sadržaj na TikToku.
Americka govna tvrde jer nije u skladu s njihovom monopolom 🙂
Da a fejsbuk twiter i instagram su američki trojanci,
Za razliku od FB, Instagrama, Twitera, … ahahaha
mičite tik tok iz ruku djece! na tisuće je poginulo u raznoraznim izazovima pa i u zg!
Američkih trojanskih konja poput facebooka i twittera je puna Evropa. Da o prodanim trojanskim političarima i ne pričamo.
A eto twitter, facebook, google, msn, instagram, whatsapp, youtube to nisu. Joj sto me mogu na Rendat kora.