Američki general McKenzie priznao da je vazdušni napad u Kabulu “bio greška” jer su ubijeni samo avganistanski civili

Frank McKenzie
12 komentara

Američki general Frank McKenzie, komandant američke Centralne komande (USCENTCOM), priznao je u petak da nijedan borac Daesh-Khorasan nije poginuo u vazdušnom napadu 29. avgusta u Kabulu. U napadu je poginulo 10 civila.

McKenzie je rekao da je odluka o naređenju zračnog napada “bila greška” i preuzeo je punu odgovornost za “tragičan ishod” napada.

“Nakon što sam temeljno pregledao nalaze istrage i prateću analizu međuresornih partnera, sada sam uvjeren da je čak 10 civila, uključujući do sedmero djece, tragično ubijeno u tom napadu”, dodao je američki general.

“Štaviše, sada procjenjujemo da je malo vjerovatno da su vozilo i oni koji su poginuli bili povezani sa ISIS-K (Daesh) ili su bili direktna prijetnja američkim snagama”, dodao je on. “Izražavam duboko saučešće porodici i prijateljima ubijenih … To je bila greška i ja se iskreno izvinjavam.”

Zračni napad naređen je nakon niza smrtonosnih terorističkih napada Daesh-Khorasan koji su ciljali gomilu civila, kao i američke i talibanske vojnike ispred međunarodnog aerodroma Hamid Karzai 26. avgusta.

Jedan vazdušni napad 28. avgusta u provinciji Nangarhar istočno od Kabula navodno je ubio dva komandanta Daesha  odgovorna za orkestriranje napada. Drugi udar 29. avgusta pogodio je vozilo u Kabulu za koje je CENTCOM tvrdio da nosi automobil -bombu koja je trebala biti neposredno upotrijebljena u terorističkom napadu.

Bill Urban, portparol CENTCOM, tada je tvrdio da je vazdušni napad izazvao “značajne sekundarne eksplozije” aktiviranjem bombe u automobilu, te da je u tom napadu poginulo više boraca Daesh, ali ne i civili. Međutim, ubrzo je postalo jasno da je ubijeno najmanje 10 civila, uključujući sedmoro djece.

Vozač automobila, Zemari Ahmadi, bio je zaposlenik američke nevladine organizacije (NVO) Nutrition and Education International. Najvjerovatnije je bio na putu kako bi napunio kanistere za vodu za svoju kuću. Svih 10 ubijenih ljudi bili su članovi njegove porodice, od kojih je najmlađa imala 2 godine.

McKenzie je u petak dodao da SAD istražuju ideju o isplati restitucije žrtvama udara dronom.

Sekretar za štampu Pentagona John Kirbi takođe je u petak rekao da je ministar odbrane Lloyd Austin zatražio “temeljit pregled” istrage o napadu drona, koja bi uključivala i odgovornost.

AfganistanDAESHFrank McKenzieKabul
Pretplatiti se
Obavijesti o
12 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Siniša
3 godine prije

Ni Amerika nije šta je nekada bila, neka mi oproste koje ću prozvati ali ov9 je očigledna izuzetno negativna psledica LGBT/femini/libelarnog uticaja…
USA je sila i nema kome da se izvinjava već ima da zahteva pravo sile, priznanje je očigledan znak gubitka sile.

Драгогост 屋
3 godine prije

U Srbiji su 1999 uništili masu grejalica, mikrotalasnih peći ugrađenih u provizorne makete.
Ne bih se čudio da DAEŠ-K zamajava svevideće oko navodeći prijateljsku vatru na porodice NVO ekstremista.

sjfngiaewigrnerfqaer
3 godine prije

Majmune kaubojski ili varanski vi ste svi bili greška što vas indijanci sve nisu pokokaali ko zećeve…………………

gargamel
3 godine prije

Cuj preuzeo odgovornost, da se nije ubio od griznje savjesti.

Max
3 godine prije

To je bio planirani zločiin, Za koji su dobro znali što je.

nessy
3 godine prije

“General je preuzeo punu odgovornost”. I sto sada? Hoce li mu suditi? Ili ce samo lose spavati jednu noc izmedju 23 i 23i15?

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI