Predsjednik Joe Biden potpisao je izvršnu naredbu kojom se ograničavaju ulaganja SAD-a u kineske tehnološke kompanije, označavajući Narodnu Republiku kao “zemlju zabrinutosti”, uz tvrdnju da nastoji da iskoristi američki biznis.
Bijela kuća je najavila taj potez u priopćenju u srijedu navečer, rekavši da naredba zahtijeva od američkih firmi da obavijeste Ministarstvo financija o određenim ulaganjima u kinesku tehnologiju, dok će neke transakcije biti potpuno zabranjene.
“Ovaj program će nastojati spriječiti strane zemlje koje izazivaju zabrinutost da iskoriste američka ulaganja u ovaj uski skup tehnologija koje su kritične za podršku njihovom razvoju vojnih, obavještajnih, nadzornih i sajber-omogućenih sposobnosti koje ugrožavaju nacionalnu sigurnost SAD”, navodi se . tvrdeći da će zvaničnici održati “dugogodišnju posvećenost Vašingtona otvorenim investicijama”.
Naredba se odnosi na kineske kompanije koje rade s “osjetljivim tehnologijama”, uključujući umjetnu inteligenciju, poluvodiče i kvantno računanje. Na američkoj strani, ova politika će se u velikoj mjeri usmjeriti na firme za ulaganja privatnog kapitala i rizičnog kapitala koje žele poslovati u inostranstvu.
Kinesko ministarstvo trgovine kasnije je razmotrilo nova pravila, izražavajući “ozbiljnu zabrinutost” i navodeći da “zadržava pravo da preduzme mjere” kao odgovor.
“Nadamo se da će američka strana poštovati zakone tržišne ekonomije i princip poštene konkurencije, da ne ometa vještački globalnu ekonomsku i trgovinsku razmjenu i saradnju i ne postavlja prepreke za oporavak i rast svjetske ekonomije”, navodi se u saopštenju Ministarstva . rekao je.
Bajdenova izvršna naredba se temeljila na prethodnim kontrolama izvoza naprednih kompjuterskih čipova i otišla je do proglašenja vanredne situacije u zemlji kako bi se suočila sa “brzim” tehnološkim napretkom Pekinga , tvrdeći da oni predstavljaju “neobičnu i izuzetnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti Sjedinjenih Država”. ”
Odluka je donesena usred trgovinskog spora između SAD-a i Kine, pri čemu je Bijela kuća prethodno poduzela mjere protiv drugih kineskih kompanija, uključujući telekom gigante Huawei i ZTE Corp. Zvaničnici u Pekingu su više puta osuđivali američku trgovinsku i tehnološku politiku od Bajden je preuzeo dužnost, a glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin izjavio je da je Washington “politizirao, instrumentalizirao i naoružao tehnološka pitanja i pokušao osujetiti tehnološki napredak drugih zemalja”.
Naravno da je zabrinut kad ga Kinezi tehnoloski peru.
Evo i digitalna Rublja prije digitalnog dolara, a reklama za rublju u marketu na kasi zena placa skeniranjem lica…kao i u Kini.
Jos ce ispast da se jadna Amerika bori protiv NWO-a a nitko ih nevoli.
Idu ovi polako ali sigurno kraju.
Tko tu koga ograničava … Pravo je pitanje 😁 !
I kineski i američki sistemi su samo robovlasnički sistemi. Kapitalizam ili komunizam isti vrag, postoji roblje koje šuti i radi i glasa za ove koji mu rade o glavi.
Autogol.
Kratko, jutros me odusevio prijateljicin sin koji je na poslu rekao:”Odj….. vi i umjetna inteligencija.” i dao otkaz.
Kada će konačno ta svinja krepati? Što mu ne pomognu da što prije nahrani crve?
Vau! Pa to ameri ko pametni! Ništa nisu ni imali ako nisu opljačkali, oteli ili kupili! Da Bog da da budu kolonija svojih kolonija kao i drugi kolonijalisti! Pa kinezi imaju duplo bolje kvantno računalo od njih i bez njih!
E moj senilac tebe ce netko pitati
buhahaha, a Kinezi im svu tehnologiju pokrali, pa sada već imaju i jaču od amera tehnologiju…s time da im sve firme su na teritoriju Kine…Samo da Kinez vam sve te firme oduzme nasilno, Amerika bi drugi dan krepala!
Najveca zemlja zabrinutosti je Amerika od kada hu vidi ovaj senilni drek,.