Bespredmetne priče o tome “tko je jači” – F-35 ili S-300?

Rusija isporučuje sustave S-300 Siriji
89 komentara

Nakon katastrofe s ruskim zrakoplovom  Il-20 17. rujna je vodstvo ruskog Ministarstva obrane, uz jasno zeleno svjetlo Vladimira Putina, odlučilo da se Siriji isporuče sustavi protuzračne obrane S-300PM. Je li riječ o sustavima izvozne verzije S-300PMU ili su to ruski S-300PM2, budući da su bili u  službi na sjeveru Rusije, gdje ih je zamijenio S-400,  nije navedeno.

Zanimljivo je da su na temu o tome je li u Siriji je na pomolu bitka između moderniziranog sustava S-300 protiv “nevidljivog” borbenog zrakoplova F-35, koja će odrediti tehnološku superiornost između Rusije i Sjedinjenih Država, napisano na stotine kraćih članaka i stručnih analiza, za koje se može reći da nemaju nikakvog smisla. Međutim, čitatelji vole ovakve teme, jer se otvore dugotrajne rasprave, uglavnom među laicima, je li bolji “nevidljivi” F-35 ili su bolji ruski sustavi koje želi cijeli svijet, od onih koji ih već imaju poput Kine koja je kupila S-400, do Indije, Irana, Venezuele, Sirije i brojnih drugih zemalja koje imaju ili su kupili različite verzije sustava S-300.

Što se same Sirije tiče, ovdje je situacija kompleksna upravo zbog Izraela i bolje je postaviti pitanje je li dovoljno za učinkovitu protuzračnu obranu zemlje? Osim toga, nakon prve službene potvrde su javnost i stručna zajednica bili zbunjeni oko broja lansera, da bi TASS kasnije prenio kako je u Siriju isporučeno tri sustava S-300PM, svaki s osam lansera i po 100 projektila za svaki sustav, što znači da je isporučeno ukupno 300 projektila.

Međutim, samo po sebi to ne mora značiti apsolutnu zaštitu sirijskog neba, ako bi uzeli tri sustava S-300 i rasporedili ih, kako je predviđeno, jedan u Damask, drugi u bazu T-4 u pokrajini Homs, a treći u pokrajinu Latakija. Što je u konačnici rekla struka. Tek nakon stotinjak raznih analiza tko je jači, sustava S-300 ili “nevidljivi” F-35, na ruskom vojnom blogu se pojavio članak koji s pozicije struke pojašnjava što je uopće protuzračna obrana i što za nju znače sustavi S-300.

Što je protuzračna obrana?

Ruska protuzračna obrana

Po definiciji, to je skup mjera za smanjenje učinkovitosti neprijateljskih zračnih udara.

Ljudi koji naivno vjeruju da će samo S-300 voditi bitku u startu griješe. Zračna obrana je skup aktivnosti koje uključuju, uz same sustave, različitu vonju opremu na položajima i skloništa za tu opremu, kao i djelovanje sustava elektronskog ratovanja, postavljanje aerosolnih zavjesa i druge mjere.

Drugim riječima, sustavi S-300 su samo dio sveobuhvatnih mjera za zaštitu zračnog prostora.

U sirijskom slučaju, sustav protuzračne obrane S-300PM je “strateški zastrašivač”.

Ovih dana je objavljena i vijest da su  tijekom vježbe izraelskih i američkih pilota u Ukrajini agresori vjerojatno testirali rad starih ukrajinskih S-300, kako su pokušali otkriti njihove taktičke i tehničke karakteristike i vidjeti što sve mogu ili ne mogu činiti. Vjerojatno su u Ukrajini agresori bili zadovoljni i rekli kako S-300 u Siriji za njih nije nikakva zapreka. No, Ukrajina je od 250 starih sustava S-300, koliko joj je ostalo nakon raspada Sovjetskog Saveza, 2013. imala samo 60 operativnih protuzračnih sustava, među koje su ubrojani i “Buk-M1”. Ukrajincima su ostali S-300P, S-300PS i S-300PT. Osim što se ovi sustavi ne mogu uspoređivati s moderniziranim S-300PM, nitko ne zna točan broj onih koji su operativni u ukrajinskoj vojsci. Tako da nije jasno što su to američki i izraelski vojni stručnjaci mogli saznati na tim vježbama.

Kao što smo rekli, Rusija je Siriji sustave u prvom redu dala kao sredstva strateškog odvraćanja. Pogledajmo činjenice i logiku.

Što je oružje samo po sebi?

FOTO: ilustracija, ukrajinski 9K37 Buk

Prije svega, zamislite da ste dobro upoznati s oružjem, da zatvorenih očiju možete rastaviti i sastaviti i AK-74, napuniti spremnik u roku od 20 sekundi, a ako vas probude usred noći, da možete napamet ispričati sve njegove karakteristike i povijest. Hoće li vas to znanje spasiti od toga ako netko s AK-74 zapuca na vas? Naravno da neće.

U zrakoplovstvu je moguće razviti vrlo učinkovite lažne ciljeve i stvoriti savršeni dizajn zrakoplova, ali za to treba vremena, a poznavanje prilično starih S-300PS, koje su modernizirali ukrajinci, ne može dati znanje o moderniziranim sustavima koji su isporučeni Siriji.

Druga važna činjenica je da je nakon tragedije sa zrakoplovom Il-20 vodstvo ruskog Ministarstva obrane poduzelo niz mjera. O isporuci S-300 je već sve rečeno.

Međutim, iz nekog razloga, svi zaboravljaju činjenicu da je pored isporuke sustava planirano raspoređivanje modernog automatiziranog sustava kontrole snaga i objekata protuzračne obrane, koji će biti povezano sa svim sredstvima dostupnim ruskoj i sirijskoj strani.

Osim toga, u protuzračnoj obrani Rusije postoji divna stvar kao što je “Poljana-D4”, a detalje u izvornoj verziji na ruskom možete pročitati na kraju teksta. Ukratko, to je stroj koji je povezan s upravljanjem određenog broja sustava protuzračne obrane, zrakoplovnim sustavima, radarskom kontrolom i nadzorom, te drugim složenim tehničkim dijelovima. U bazi Hmeymim je upravljanje protuzračnom obranom vezano za sustav “Poljana-D4”.

73N6 Bajkal1 sistem upravljanja
FOTO: ilustracija, sistem upravljanja 73N6 Bajkal

Najavljeni preustroj sirijske protuzračne obrane uključuje povezivanje s ovim sustavom koji postoji u Hmeymimu sa središnjim zapovjednim centrom za protuzračnu zaštitu u Damasku.

Vjerojatno nitko i ne sumnja da će ruski posrednici sjediti na ovom zapovjednom mjestu, a njihova će dužnost biti da smire neke od usijanih glava među sirijskim dečkima, tako da ne pritišću gumbe i lansiraju rakete bez timskog odobrenja. Isti posrednički časnici će sjediti na svim nižim razinama protuzračne obrane.

Bez obzira koliko to bilo smiješno, ali automatizirani sustavi zahtijevaju težak ruski nadzor. Upravo zbog toga su izraelske priče da će sustavima S-300 upravljati Iranci obične izmišljotine.

Važan detalj je da će sustav “Poljana-D4” biti povezan ne samo s isporučenim sustavima S-300 Siriji, nego i sa sustavima S-300VM i sustavom S-400, koji pokrivaju Hmeymim i Tartus.

To je zapravo ironija, jer izraelski F-35 neće vidjeti S-300, jer će izraelski zrakoplov već biti pred sustavima S-400, sustava “Tor”, “Buk” ili drugim elementima integriranog sustava protuzračne obrane, a podaci će biti preneseni u zapovjedni centar u Damasku, a koji će se projektili lansirat će se odlučivati tamo.

Poljana-D4M1
FOTO: ilustracija, sistem upravljanja Poljana-D4M1

Kada se reklo da su Siriji isporučena samo 4 lansera, postavljeno je pitanje: “Je li to dovoljno? I kako će odgovoriti na masovni udar?”

Pretpostavimo čak i da su izvori namjerno obmanuli agencije i da je u Siriji samo 4 lansera S-300, ne računajući “Antej” i “Trijumf” u blizini ruskih baza. Što mogu učiniti četiri lansera sustava S-300? 4 lansera istodobno mogu gađati šest ciljeva. Misliti da će S-300 upotrijebiti svo streljivo kako bi gađao krstareće projektile je pogrešno. S-300 Siriji imaju zadaću uništavati objekte koji iz zraka lansiraju krstareće projektile.

U slučaju masovnog udara krstarećim projektilima, S-300 neće raditi sam, jer je to sustav, kao i S-400, ako je sam, zapravo div na nogama od gline.

Sustav protuzračne obrane funkcionira samo ako je visoko “ešaloniziran”. Prilikom lansiranja krstarećih projektila, koji lete ne vrlo niskim visinama, do 200 metara, područje prepoznavanja se sužava na 25 do 30 kilometara, dok se dozvola za lansiranje aktivira na udaljenosti od 15 do 20 km. Za krstareće projektile se koriste sustavi “Buk, “Pancir”, “Pečora” i drugi koji su u službi u sirijskoj i ruskoj vojsci, a svi su učinkoviti i operativni.

S-300 - S-400
FOTO: ilustracija S-300V

Činjenica je da će pokušaj uništenja sustava S-300 biti spriječen svim sredstvima i sustavima. Vjerojatno se može govoriti o sigurnosti ovih sustava u Siriji na razini od 95. Nakon svega, ruske posade će biti na dužnosti u isporučenim sustavima najmanje tri mjeseca, što je službena verzija.

U slučaju uništenja S-300, reputacijska šteta za Rusiju, kako u geopolitičkim tako i jednostavno ekonomskim terminima, jer bi se dokazala neučinkovitost sustava S-300, bila bi enormna.

Ostaje samo posljednje pitanje na koje još nema odgovora. Hoće li S-300 gađati  izraelske, američke ili neke druge nesirijske zrakoplove? Ako uđu u sirijski zračni prostor, vjerojatno hoće. Ali je isporuka najvjerojatnije tri sustava S-300 Siriji prije svega politička poruke, dovoljna da ohladi usijane glave u Izraelu i prije svega treba služiti kako sustav odvraćanja, a tek u ekstremnim okolnostima kao učinkovit sustav protuzračne obrane.

“Poljana-D4“

BukF-35F-35I AdirPancir S1PVOS-300S-400
Pretplatiti se
Obavijesti o
89 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
eu kolonija
6 godine prije

kišobran kratko rečeno. sustav s-300 je podsustav jednog većeg sustava. naravno ovo je jedna light verzija kišobrana koja treba da se testira. one hard verzije prate i ciljaju I ptice u letu

Siniša
6 godine prije
Riddick
6 godine prije

To umrezavanje izgleda ovako kada se radi o sistemu Buk M1 na nivou bataljona:
https://tinyurl.com/yahr9mmg
A bice umrezeni svi PVO sistemi na nivou bataljona jednog PVO sektora (nece biti umrezen svaki PVO sistem u Siriji preko jedne Poljane D4 , vec deo PVO ) od Pecore do S300 , ako sam dobro razumeo.
Inace ovo bi bio idealan izazov za F-35 ako je verovati specifikacijama, ali taj program ima mnogo vecih svojih problema …

dobagan rogić
6 godine prije

Kao i prije Izraelci će poslati komandose i uništiti s300 i s400.

beli
6 godine prije

znači niš posebno jer je i dosad cijeli sustav bil umrežen, a Izraelci su ih dobro tamburali …..cijela tehnika je u teoriji močna, ali kad se primjenjuje u praksi je nekaj sasvim drugo, a puno toga ovisi o još niz faktora….ista prića kao i o Pantsiru koji je kao super i sad je Sirija bila neosvojiva, do prve izraelske rakete, a onda su slijedile priče kak je bil ne uključen, pa da je to sam bil fake mamac, a naj bolja mi je bila ona kak su ostali bez municije…..kaj je sustav kompliciraniji tim su i moguće greške veće pogotovu kad je tu u pitanju Ruska tehnika…..

čitalac
6 godine prije

Izraelci neće izdržati i pokušat će…
To je vrlo vjerojatan scenarij. Ali bez F-35 jer su ih Ameri prizemljili

Laki Topalović
6 godine prije

Ovo je prvo politička poruka i sustav odvraćanja. Sad je loptica na Izraelu, jer svaki će biti gdje su Rusi, ili će Rusi svakako biti uz posadu sustava, a toliko daleko Izrael neće ići. Game Over. A za krstareće projektile, u slučaju masovnog napada ili napada iz daljine, služe ostali sustavi ne S-300. Dobili su 300 projektila, pisalo je i kojih, ne da ih troše kao pikado strelice na Tomahawke ili one “pametne” bombe, koje učinkovito skidaju ostali, što se vidjelo u ranijim napadima. Šteta? Nikakva.

bbbb
6 godine prije

Dobro objašnjeno za one koje ne zanima vojna tehnika al opet vole znati bar detalje.

Maksim
6 godine prije

Polje D4 je vrlo vazno i u sahu.

Trubadur
6 godine prije

Stalno se zaboravlja, da su svi ruski PZO sustavi isključivo defanzivne naravi… Pa su kojekakve priče S-300 vs F-35 , kao što kaže u naslovu svog odličnog članka Babič, brezperdmetne….. Pre svega su duboke nebuloze, pričati o ,nekim velikim napadima protiv PZO sistema, ko, da Rusija ( Sirija ), nema ofanzivnog “kalibriranja “, po ciljevima iz kojih bi ti napadi krenuli….Samo nekoliko Iskandera i Kalibra, po Izraelskim aerodromima i svemu je kraj….. Ali svi dobro znamo, da se to neče dogoditi, ko što se neče dogoditi S-300 vs F-35…

Pajo
6 godine prije

Ako voronjez nije vidio iljusina izraelce kako oblecu i sve ostalo sta znaci bilo kakav sistem. nije bilo politicke volje da se rusi izraelac a nema jeni sada. samozabrana damaskui sani da izvjestava.

Fatih
6 godine prije

PROCITAJTE DANASNJI SPUTNJIK!!!!!!!!!!!!!!!!!

DinoTz
6 godine prije

Moje neko skromno misljenje, da su ameri namjeno prizemljili F-35 da Izrael ne bi probao da se osramoti.
Tj da osramoti F-35.
Amri prodaju F-35 a Rusi prodaju S-300, ako ne bude funkcijonisla jedna od dvije ove igrace, zamislite kako bi to bio udar na njihovu prodaju.
Ja mislim da nece doci do izravne borbe F-35 vs S-300

zeljar
6 godine prije

Ove bacve bi mi super dosle da ukisam kupus , isto tako predlazem sirijskom narodu , dozovite se pameti , nagazite kupus u te bacve i stvorite vitamin C koji je nepohodan mozgu a da bi opet shvatili upravo to da su te bacve najbolje kupusare :))))))))))))))

Petar
6 godine prije

S300 je siguran dok su u njemu Rusi.Izraelci se neće usuditi prići i ugroziti ruskog vojnika nakon fijaska sa iljušinom.

Pink Panter
6 godine prije

Radi boljeg razumevanja teksta , molio bi g.Babiča da definira šta je to :”isporučeno tri sustava S-300PM, svaki s osam lansera i po 100 projektila za svaki sustav.” Jel to 3 puta ,2 kamijona (sa 4 lansirne cjevi)+100 projektila ?

Ivo
6 godine prije

hahah…F-35 je pušten u serijsku proizvodnju znajući da nije funkcionalan, i neće biti još koju godinu. Svako poletanje i slijetanje ove kante bez većeg incidenta smatra se uspješnom borbenom misijom. S druge strane, kao što je netko već napisao, nijedna zemlja koja posjeduje S-300 još nije imala čast biti meta humanitarnih intervencija demonkrata.

Tehnički i operativno S-300 je vjerovatno u prednosti, u upotrebi je već 6 ili 7. verzija, dok F-35 još nije dostigao borbeni operativni status osim u USMC i neće skoro.

Tehnika na stranu, S-300 je političko oružje. Ako u Siriji gađaš njega gađaš i ruse, tu nema greške. Čuvari konc-logora, jeste li spremni za to? Vidjeti ćemo uskoro koliko ste zaista ludi i van kontrole, a koliko samo razularena bagra koju do sad nitko nije odvalio po njušci kako zaslužujete Nekako sam ubijeđen u ovo drugo.

Ante
6 godine prije

Osim F-35 treba uništiti i brodove sa kojih se lansiraju rakete.

Abe Nepotvrdjeni
6 godine prije

A najaći je Vlado!

Kakocemo
6 godine prije

Smanjite dozivljaje djeco jos uvijek je USRA Vojno politicka sila broj 1 i ne nadzire se kraj dok glorificiranje jedne rusije i kine koje ne mogu naoravit vlastiti poluvodic ili auto koji se vlastiti gradani ne boje vozit je smjesno istina rusija pravi u zadnje vrijeme moderno naoruzanje vjerojatno i ucinkovito ali nista sto nebi Usranci i izraelci uz minimalne gubitke tehnike i ljudstva satrli sa zemljom u velikim kolicinama budite sritni dok se nekome ne digne cef pa lansira neku nuklearku pa ce bit belaja eli sve drugo su mokri snovi rusija i sad nikad nece ratovati direktno samo zbog toga sto i rusija posjeduje nuk naoruzanje ali da li ce sad krocit jednom nogom u rusiju oce i vec jesu otvorite malo zemljopisne karte eli pa pogledajte di su americke baze i ko su americki saveznici i di su ruske baze i ruski saveznici Pozdrav eli! Mira i… Čitaj više »

Rijecanin
6 godine prije

Sada mi pade na pamet glupo pitanje. Zar Gadafi nije imao S300?
Posebno u svjetlu činjenice da Alžir ima S300 od 2006. Sve mi se čini da smo preskočili neku Jaltu. U svakom slučaju rupa u mozaiku.
Inače ima na sr.wikipedia.org dobar članak o s-300.
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1-300

dinaricus vulgaris
6 godine prije

sa s 300 ? ukrali assadu češalj i napali ga ko chaveza,franju i šuška dnk oružjem al su ukrali ženin češalj pa ona jadna nahebala

Bruno
6 godine prije

Vidjeti ćemo sve kad i ako Izrael opet napadne Siriju vrijedi li to išta…

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI