Cijena paladija, obećavajućeg ruskog izvoza, dosegla neviđeni rekord na burzi

Rudnik-Paladij
12 komentara

Nakon najnovije vijesti s tržišta „rijetkih metala“, postaje jasnije zašto je Rusija hitno uložila 15 milijardi dolara u razvoj i ekploataciju novootkrivenog ležišta „rijetkih zemalja“ na poluotoku Tajmir u središnjem Sibiru, gdje je otkriveno polje posebno bogato paladijem, čija se vrijednost procjenjuje na nevjerojatnih 770 milijuna tona.

To je više nego dovoljno da jamči pola stoljeća proizvodnje, a sektor može postati profitabilan u roku od pet godina od početka eksploatacije. Stoga je više jasno zašto je „Arctic Palladium“, zajedničko poduzeće koje već posluje u sibirskoj tundri, s kompanijama „Nornickel“ Romana Abramoviča i „Russian Platinum“ Ise Bažajeva odlučilo investirati astronomsku svotu od 15 milijardi dolara u eksploataciju spomenutog polja, odnosno u sektor platinske skupine metala. Opširnije o tom otkriću možete čitati u prethodno objavljenoj analizi odmah po otkriću polja na poluotoku Tajmir.

Cijena paladija, temeljnog u industriji automobila, dosegla neviđeni rekord

Cijene paladija u skoroj budućnosti mogu premašiti 2000 dolara po unci. Nakon što su rasle 16 dana uzastopno, cijene su dosegle rekord bez presedana. Ali ovo nije posljednja granica za rast vrijednosti ovog plemenitog metala, toliko nužnog za globalnu automobilsku industriju.

Cijena paladija u promptnim transakcijama, gdje se isplata vrši odmah, porasla je u petak za 2,1% na burzi u New Yorku, dosegnuvši vrijednost od 1982 dolara za uncu. Iako je prodaja automobila još uvijek mala, metal je ove godine poskupio za 50%.

Njegova vrijednost mogla bi prijeći ne samo 2000 dolara po unci, već doseći i 2500 dolara, navodi Citigroup, najveća svjetska tvrtka za financijske usluge  koju citira Bloomberg. Cijene ovog plemenitog metala nikada na burzi nisu premašile tako visoku razinu.

Paladij je u porastu 16 uzastopnih dana, velikim dijelom i zbog naznaka napretka trgovinskih pregovora između Sjedinjenih Država i Kine, što daje nadu da će automobilska industrija napokon povećati prodaju. Danas su proizvođači automobila najveći potrošači ovog dragocjenog metala.

Paraliza rudarskog sektora u Južnoj Africi, drugog najvećeg svjetskog proizvođača paladija nakon Rusije, najvjerojatnije ne još dugo, bila je još jedan uzrok koji je potaknuo cijene, prijeteći dodatnim stezanjem tržišta za ovaj plemeniti metal, koji je već bio pod udrarom dugog deficita ponude.

Male zalihe znače da bi se proizvođači automobila katalizatora trebali boriti za preostali paladij, koji im je nužan kako bi ispunili najstrože standarde zaštite okoliša.

“Već smo ušli u neistraženi teritorij. Čini se da je 2000 dolara vrlo atraktivan prag za prevladavanje. Također vjerujemo da bi nekoliko financijskih špekulanata moglo povećati cijene”, rekao je analitičar Daniel Briesemann iz njemačkog bankarskog konzorcija Commerzbank.

Ole Hansen, danski strateg Saxo Banke, smatra da psihološka razina od 2000 dolara već funkcionira kao svojevrsni magnet na tržištu, dok njegova kolegica iz nizozemske banke ABN LOVE, Georgette Boele, vjeruje da cijene paladija još uvijek mogu naglo pasti.

“Ono što eksponencijalno raste, na kraju će se srušiti na isti način. To neće trajati zauvijek”, vjeruje Georgette Boele.

Kako god bilo, paladij je „bijelo zlato“ i skok cijena na tržištu znači iporast cijena dionica kompanija koje se bave ekploatacijom, što privlači ulaganja u ovaj unosni sektor. To bi moglo pomoći rudarskim kompanijama Južne Afrike i otvoriti nove horizonte za rusku industriju „rijetkih metala“, za koju su mnogi uvjereni da će uskoro izbiti na prvo mjesto u svijetu i maknuti s trona Južnu Afriku.

Nije isključeno da su o tome nedavno pregovarali Donald Trump i Sergej Lavrov, koji su se složili samo oko pitanja „kako treba olakšati poslovanje između Sjedinjenih Država i Rusije“.

Kao što smo naveli u prethodnom članku o sankcijama, Washington to čini s nevjerojatnom lakoćom, izdajući svojim kompanijama potvrde o izuzeću od sankcija.

Konačno, ovo nikako nije zanemariv problem za Sjedinjene Države, koje većinu paladija uvoze iz trenutno paralizirane Južne Afrike 31%, iz Rusije 28%, iz Italije 12%, te iz Ujedinjenog Kraljevstva 6%. Stoga će se Washington u narednim desetljećima, bez obzira probila cijena paladija „psihološku granicu„ od 2000 dolara po unci ili ne,  morati snalaziti s Moskvom, koja postaje nužan partner Sjedinjenih Država za nabavu tih resursa, zbog čega će se Washignton morati drugačije ponašati i diplomatski, samo kako ne bi riskirao da bude odrezan od tržišta kojeg će monopolizirati Rusija.

Bloomberg

U Rusiji otkriveno 770 milijuna tona „rijetkih metala“ – Sektor odmah dobio 15 mlrd. dolara

Rusija će s novim arktičkim projektom dominirati u svjetskoj proizvodnji platine i paladija

rijetki metali
Pretplatiti se
Obavijesti o
12 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Tbilisi
5 godine prije

A kad će poskupjeti cijena kukuruza šećerca? Izgleda da imam promašenu investiciju.

Tomi
5 godine prije

iebo jih paladji, meni moj mehanicar tehnicki pređe sa srusenim katalalizatorom a auto ide ko raketa, neka jim paladji i katalizator od 400eur

AJeTo
5 godine prije

Nas 7 milijardi skupa s Gretom smo mrvice sa stola, ovo daje uvjerljiviju sliku.

panStje
5 godine prije

Trazim ja po internetu tog vaseg Isu Bežajeva kad ono nista, nula, nada, niente… Ne postoji covjek, a u biti on se zapravo zove Musa Bazahev i drzi 40% Russian Platinuma, koji usput od 2007.g. vodi pravi mali trgovinski rat sa Nornickelom i Arctic Palladiumom ali ih je izgleda Vladek okupio za istim stolom i rekao da trebaju zajedno raditi.

Max
5 godine prije

Ima se može se . I neka.

Zorule
5 godine prije

Paladij se mnogo koristi i u elektronici, keramicki kondenzatori i MOV varistori imaju elektrode od paladija i za sad nema nekog drugog materijala koji bi ga mogao uspjesno zamjeniti.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI