Nakon što je nedavno u svom govoru u saveznoj državi Ohio najavio mogućnost povlačenja američkih vojnika sa sjevera Sirije, Donald Trump i njegova uprava su predložili da se u tom području rasporede trupa arapskih zemalja predvođene Saudijskom Arabijom.
Ova ideja uopće nije nova i bila je na stolu još za vrijeme Obamine administracije. Naime, početkom 2015. i silovitog prodora islamističkih militanata u Idlib, koju su financirale i pomogle Saudijska Arabija i Turska, Pentagon je rekao kako podupire ideju da se na sjeveru Sirije rasporede trupe zemalja Arapske lige.
“Američka vojska podupire projekt “Zajedničke vojne sile” Arapske lige i surađivat će s ovim kontingentom, ako bude stvoren”, krajem ožujka 2015. je izjavio Ashton Carter, tadašnji ministar obrane Sjedinjenih Država.
“To su naši partneri i saveznici u pitanjima sigurnosti, a ako budu djelovali na način koji interesira i nas, surađivat ćemo s njima kao što smo to učinili u drugim pitanjima”, rekao je tada Carter tijekom posjeta vojnoj bazi Fort Drum u državi New Yorku.
U to su vrijeme države članice Arapske lige u egipatskom gradu Sharm El-Sheiku pregovarale o stvaranju zajedničkih vojnih snaga s kojima bi ušle na sirijski teritorij, što se na kraju nije dogodilo.
Plan je ponovo oživio tijekom druženja Trumpa i saudijskog princa Mohammada bin Salmana
Plan je ponovno aktualiziran nakon trotjedne posjete saudijskog krunskog princa Mohammada bin Salmana Sjedinjenim Državama. Bijela kuća je došla do ideje da napustiti Siriju, ali da istovremeno “ostane” tamo, raspoređujući na sjeveru zemlje arapski kontingent prvenstveno iz Saudijske Arabije, dok su ostatak snaga trebali poslati Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar i Egipat. Katar je ubrzo poručio kako nema namjeru slati svoju vojsku u Siriju, što je prilično razbjesnilo saudijske dužnosnike, prije svega ministra vanjskih poslova Adela Al-Jubeira.
Kairo na sastanku u formatu “2+2” između Egipta i Rusije odbio slanje trupa u Siriju
U ponedjeljak, 14. svibnja, Moskvi je bila domaćih sastanka u takozvanom formatu “2+2”, na kojem su sudjelovali ruski i egipatski ministri vanjskih poslova i obrane. Na sastanku su nazočili ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov i ministar obrane Sergej Šojgu, a s egipatske strane ministar vanjskih poslova Sameh Shoukry i ministar obrane Sedki Sobhy. Istoga su dana ministri vanjskih poslova i obrane održali i zasebne sastanke.
Egipat je, kako tvrdi Sergej Lavrov, jasno naglasio kako neće slati svoje trupe izvan svog teritorija, jer vojna doktrina Kaira propisuje kako oružane snage moraju braniti samo granice zemlje.
“Rusija pozitivno gleda na odluku Egipta da se usprotivi slanju svojih snaga u Siriju, kako je predložio Washington”, nakon sastanka je izjavio ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
“Dotaknuli smo se tog pitanja u kontekstu razgovora o situaciji u Siriji i kontekstu rasprave o djelovanju stranih aktera, uključujući, naravno, Sjedinjene Države, jer je upravo njihova ideja bila pozvati arapske zemlje da pošalju svoje trupe u Siriju”, rekao je ruski ministar vanjskih poslova.
“Kako razumijem, ovo je učinjeno s dvostrukom svrhom. S jedne strane podijeliti odgovornost za izravno i grubo kršenje suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Sirije koja nije pozvala Sjedinjene Države i ostale aktere na svoj teritorij, a drugi je cilj podijeliti financijski teret”, rekao je Lavrov.
“Washington izravno i otvoreno govori o tome. Vjerujem da svatko razumije što stoji iza ove pozivnice i cijenimo stav kojeg je zauzeo Egipat”, zaključio je najviši ruski diplomat.
Razgovori su održani na konstruktivnoj i povjerljivoj atmosferi, što je dokaz posebne prirode rusko-egipatskih odnosa koji su napredovali do razine sveobuhvatnog partnerstva i strateške suradnje. Stranke su potvrdile uzajamnu odlučnost Rusije i Egipta u jačanju vojno-političke suradnje i nastavka izgradnje interakcije zasnovane na jednakosti i međusobnom poštivanju nacionalnih interesa.
Ministri su raspravljalo o širokom rasponu međunarodnih i regionalnih pitanja, prije svega razvoja situacije na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi. U priopćenju ruskog Ministarstva vanjskih poslova stoji kako su dvije zemlje usredotočene na jačanje napora za prevladavanje regionalnih kriza, uključujući Siriju, Libiju i Jemen, te učinkovito odbijanje globalne prijetnje terorizma i radikalizma. Potvrdili su svoju predanost mirnom rješavanju postojećih sukoba temeljenom na sveobuhvatnom i inkluzivnom dijalogu i bez ikakvog vanjskog uplitanja.
Ministri su također raspravljali o ključnim područjima dugoročne i uzajamno korisne suradnje između Rusije i Egipta, prvenstveno o praktičnim aspektima jačanja trgovinske, gospodarske, vojne i tehničke, kao i kulturne suradnje.
“Egipat je jasno naglasio kako neće slati svoje trupe izvan svog teritorija, budući da egipatska vojna doktrina propisuje da egipatske oružane snage moraju braniti samo granice zemlje, te da se o takvim pitanjima raspravlja samo s teorijskog stajališta, kao jednim od mogućih koraka”, rekao je egipatski ministar vanjskih poslova Sameh Shoukry.
Neki zapadni mediji su ranije izvijestili o mogućem slanju arapskih snaga, uključujući egipatsku vojsku, na sirijska područja pod kontrolom Sjedinjenih Država, gdje bi zamijenili američki kontingent, koji je na sjeveru Sirije navodno prisutan “kako bi pomogao stabilizaciji tog dijela zemlje nakon poraza Islamske države”.
Komentirajući ove informacije, Shoukry je izjavio kako Egipat ne razmatra slanje vojnog kontingenta u Siriju u sklopu američke inicijative.
Fantomska vojska za Siriju koja ne može pobijediti bosonoge borce u Jemenu
Cijela ova priča, koju je proteklih tjedana najviše širio saudijski režim, prilično je čudna. S jedne strane se traži da Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat, uz saudijske trupe, pošalju vojsku na sjever Sirije, a za borbe protiv doslovno bosonogih Huti boraca u Jemenu se traže plaćenici po cijeloj Africi.
Naime, već više od tri godine saudijska Arabija i UAE, uz plaćenike iz raznih zemalja svijeta, provode agresiju protiv siromašnog Jemena i ne mogu slomiti otpor pokreta Ansarullah i Huti boraca.
Nedavno je na internetu objavljena snimka likvidacije manjeg konvoja vojnika Sudana, koji su, kao plaćenici, na poziv Rijada došli pomoći slamanju jemenskog otpora.
U travnju je portal Middle East Eye potvrdio informacije kako Ujedinjeni Arapski Emirati, zbog straha da bi Sudan mogao izaći iz saudijske koalicije, pregovaraju s Ugandom o slanju 8000 njihovih vojnika u Jemen.
Prema izvoru, krunski princ Abu Dabija, šeik Mohammed bin Zayed Al-Nahyan, planirao je s Ugandom potpisati nekoliko ugovora, uključujući i onaj o slanju 8000 vojnika u Jemen gdje bi podržali snage Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Istovremeno je Saudijska Arabija pregovarala s vladom Čada o zapošljavanju tisuću vojnika ove zemlje za rat protiv Jemena, iako još uvijek nije sigurno hoće li sporazum biti postignut.
Izvori koje je konzultirao Middle East Eye tvrde kako je glavni razlog zbog kojeg se Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija okreću prema Ugandi i Čadu strah od prijevremenog povlačenja sudanskih snaga iz Jemena, budući da je vlada Sudana razočarana rezultatima vojnih operacija Rijada i njegovih saveznika i vjeruje “kako pokušaji obnove bivše vlade u Jemenu nemaju smisla”.
Vijest je krajem travnja potvrdio i list Al-Quds Al-Arabi, kada je naveo da su sve sumnje otklonjene kada je predsjednik Čada Idriss Déby ranije prošlog mjeseca doputovao u Saudijsku Arabiju kako bi promatrao združene vojne vježbe “Gulf Shield 1”, koje su trupe zaljevskih monarhija održale u istočnom saudijskom gradu Jubailu.
Ujedinjeni Arapski Emirati su najbolji partner Saudijske Arabije u ratu protiv Jemena koji bjesni od ožujka 2015. godine, samo kako bi vratio bivšu vladu odanu saudijskom režimu.
Ove dvije zemlje su već angažirale tisuće plaćenika i dalje gledaju na afričke zemlje u kojima bi mogle angažirati nove plaćenike.
Ako je situacija takva, a sve govori da jest, nije jasno s kojim bi to trupama Saudijska Arabija i UAE trebali zamijeniti oko 5000 američkih vojnika na sjeveru Sirije.
Budući da su Katar i Egipat javno priopćili da odbijaju sudjelovati u inicijativi Washingtona, koju je Rijad kasnije predstavio kao svoju, može se reći da je plan definitivno propao.
No, pregovori Saudijske Arabije i UAE potvrđuju još jednu činjenicu, prije svega ako u obzir uzmemo nevjerojatne gubitke koje njihove snage i plaćenici trpe u borbama protiv jemenskih boraca. Oružane snage dvije zemlje, koje imaju najbolju i najmoderniju zapadnu vojnu opremu vrijednu stotine milijardi dolara, nemaju ni motivacije, ni znanja, ni vještine da njome nauče rukovati i u bilo kojem sukobu bi bili kao glineni golubovi na poligonu, posebno na sjeveru Sirije.
Egipat im je bio jedina nada, ali su ministar vanjskih poslova Sameh Shoukry i ministar obrane Sedki Sobhy u Moskvi u ponedjeljak rekli kako se o tome može govoriti teoretski, ali kako ne postoji nikakva mogućnost da se egipatske snage pridruže inicijativi Washingtona, što znači da, barem za neko vrijeme, opet možemo zaboraviti na ovu inicijativu.
Ideja o slanju arapskog kontingenta u Siriju je propala u nekoliko tjedana
Katar odbio plan SAD-a i Rijada o slanju arapskih snaga u Siriju
Americans are constantly selfish, miss thinks and wrong working, may they need to get a strong punch in their nose to after start thinking properly, respecting the interests and interests of others as well.
nek prvo očiste sinaj…
Ako me pamćenje dobro služi, prije samo par mjeseci Rijad i Washington su planirali slati svoje “mirovne snage” i u Libanon, ali im je i taj plan propao. Neka. Šteta samo što Hrvati igraju dvostruku igru: s jedne strane prodaju oružje Saudijskoj Arabiji, kupuju avione i dronove od Izraelaca te promoviraju suradnju s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a s druge strane šalju hrvatske vojnike u međunarodnu mirovnu misiju u Libanon “na ponos cijele države”.
https://hrvatski-vojnik.hr/menu-2018-godina/item/4121-ispracen-1-hrvcon-u-operaciju-potpore-miru-u-libanonu-unifil.html
Očito je da korumpirani hrvatski državni vrh (pritom ne mislim na bivšu ministricu gospodarstva, nego i na premijera, predsjednicu i ministra obrane) svakim danom sve više posrće, odričući se i morala, i vjere, i dostojanstva. Svi bi trebali unisono podnijeti ostavke dok nas potpuno nisu upropastili!
Nisu ludi, imaju posla u kući, na granici s Libijom, pa će slati vojnike ….gdje?Među Kurde i na liniju razdvajanja s Erdoganovim islamistima, a zna se koliko se “vole” Al-Sisi i Erdogan.
Ma vidjet´ cete vi kada Uganda i Čad posalju svoje trupe, nece stati na Siriji, idu ravno prema Moskvi, pa zatim put Marsa. Puno toga se ima za osvojiti.
saudijska arabija cuva svoje ljudstvo . slicno radi i putin u siriji kao pjesadiju salje cecene i dagestance . samo saudijci su opasni borci to dobro zna rusija u ratu u ceceni