Egipat se zalaže za novi ekonomski svjetski poredak s Rusijom

Kairo, Egipat
22 komentara

Rusija i Afrika uživale su partnerstvo od sovjetskih vremena i sada bi se trebale zalagati za “novi ekonomski svjetski poredak” koji bi doveo u pitanje zapadnu hegemoniju predvođenu SAD-om, rekla je u utorak za RT Nourhan El-Sheikh, profesorica međunarodnih odnosa na Sveučilištu u Kairu.

Dominacija dolara u globalnom financijskom sustavu, koju su nakon Drugog svjetskog rata uspostavile SAD kako bi vladale svjetskim gospodarstvom, bez presedana je, ustvrdila je, govoreći na marginama Diskusionog kluba Valdai.

“Važno je da se Afrika oslobodi ne samo kolonizacije, već i novog oblika kolonizacije – dolara, SWIFT-a, svih onih mjera koje su predstavljale mnoge poteškoće našoj suradnji.”

El-Sheikh je rekla da će odmak od dolara i eura “ohrabriti našu suradnju” i pozvala je da se više afričko-ruske trgovine odvija u nacionalnim valutama, rekavši da bi “svi imali koristi” od stjecanja neovisnosti o zapadnim financijskim instrumentima.

Dotičući se Inicijative za crnomorsko žito, profesorica je ustvrdila da afričke nacije nisu imale koristi od dogovora, koji je bio osmišljen kako bi ublažio glad u siromašnim zemljama, ali je u stvarnosti završio tako što je “služio interesima europskih zemalja i drugih bogatih nacija”.

Istaknula je da je od 33 milijuna tona izvezenih žitarica samo 3 posto stiglo u siromašne zemlje.

Rusija se prošlog ponedjeljka povukla iz sporazuma, žaleći se da SAD nije ispunio svoja obećanja da će ukinuti neka od ograničenja nametnutih nakon vojne operacije Moskve u Ukrajini, uključujući ponovno povezivanje svojih banaka sa SWIFT-om, otvaranje ključnog cjevovoda za amonijak, dopuštanje uvoza poljoprivrednih strojeva i dijelova te deblokiranje transportnog osiguranja, između ostalih logističkih pitanja.

U isto vrijeme, El-Sheikh je pohvalila potez Rusije da besplatno pošalje žito i gnojiva afričkim zemljama, kao i njenu odluku da otpiše 25 milijardi dolara afričkog duga.

Afrika pati od višestrukih kriza, a nedostatak hrane i energije najviše pogađa stanovništvo, istaknula je. Oko 43% ljudi koji žive na kontinentu nema pristup električnoj energiji, prema različitim procjenama.

Energetski projekti koji se provode u suradnji s Rusijom mogli bi donijeti olakšanje regijama bez struje, smatra El-Sheikh. Posebno je istaknula izgradnju nuklearne elektrane El Dabaa u Egiptu.

Nuklearna elektrana El Dabaa, kojom upravlja ruska državna energetska tvrtka Rosatom, sastojat će se od četiri jedinice koje koriste rusku VVER tehnologiju, svaka s kapacitetom od 1200 MW i opremljena reaktorima generacije III+ VVER-1200, trenutno najnaprednijom dostupnom tehnologijom. Egipat očekuje da će NEK raditi punim kapacitetom do 2030.

afrikaEkonomijaNovi svjetski poredakrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
22 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
1 godina prije

Mislim da Egipat nikada ne bi okrenuo ledja SAD to je definitivno jer bi im to bilo zadnje sto bi uradili.

Max
1 godina prije

Strateški važan potez Egipta.

tihobl
1 godina prije

Sa takvim stavom Egipat nikad nece biti primljen u EU.

Alen
1 godina prije

Čitava afrika je sutra Putinu na dlanu 😎..

Ko to može ? Pitam još jednom ko na svijetu to još može ?

Gledajte i crkavajte od muke 😁🎉

Brainstorm
1 godina prije

Novi ekonomski poredak sa njima ali treba im otpis dugova.
Rusija je imala dovoljno 15 godina puniti ukrajinu sa 200 mld. dolara. Ne treba tu nista dzaba. Bolje biti bez prijatelja nego imati takve koje si kupio.

Brainstorm
1 godina prije

Odjebanzi sa lazima

Alen
1 godina prije

Agresivna kampanja zapadnih zemalja u pokušaju da spreči održavanje samita „Rusija-Afrika“ doživela je krah. Uprkos pretnjama i ucenama, afričke zemlje nisu podlegle pritiscima Zapada, pa „afrički desant“ na Sankt Peterburg i saradnja sa Moskvom u svim sferama izaziva histeriju na Zapadu.
😅🎉

Karma
1 godina prije

Dolar je kancer. Ljubitelji dolara su cjepljeni sa 10 covid boostera.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI