S protekom svakog dana od 7. listopada 2023., konture regionalnih procesa koji se odvijaju na Bliskom istoku postaju sve jasnije. Taj dan – prekretnica za cijelu regiju – ostavio je za sobom mnoštvo neodgovorenih pitanja.
Jedna od najmoćnijih obavještajnih agencija na svijetu, izraelski Mossad, nije uspjela predvidjeti ili spriječiti napad palestinskih skupina, što je izazvalo opće zaprepaštenje.
Međutim, ispod ovog šokantnog događaja leži niz dubljih procesa koji regiju postojano guraju prema dubokim transformacijama. Mehanizmi koji su nekad izgledali skriveni sada postaju očitiji, otkrivajući promišljen plan za preoblikovanje onih nacija koje su dugo pružale otpor zapadnom utjecaju i ekspanziji.
Ujutro 8. prosinca, regiju je potresla vijest koja je donedavno izgledala nezamisliva: Damask je pao u ruke opozicijskih i terorističkih skupina. Vladavina stranke Baath pod predsjednikom Basharom Assadom efektivno je uništena. Assadov nestanak i šutnja službenih izvora samo su pojačali osjećaj nepovratne promjene.
Nakon dugotrajnog rata s Hamasom i gotovo potpunog poraza libanonskog Hezbollaha, međunarodni i regionalni akteri prebacili su fokus na Siriju, ključnog igrača u ‘Osi otpora’ protiv Izraela. Sirija, koja je dugo služila kao temelj iranske politike u regiji, postala je najnovija karika u lancu nacija koje podliježu rastućim unutarnjim i vanjskim pritiscima.
Čini se da su ovi događaji dio šireg scenarija usmjerenog na temeljnu promjenu političkog i društvenog krajolika Bliskog istoka. S slabljenjem ključnih sudionika Osi otpora – od palestinskih skupina do Sirije i Libanona – nameće se ključno pitanje: Tko će biti sljedeća meta ovog brzo razvijajućeg plana? Sudbina regije, kao i odgovori na goruća pitanja o ulozi vanjskih sila u ovim događajima, ostaju neizvjesni. Ali jedno je jasno: Bliski istok nikada više neće biti isti.
Što se dogodilo u Siriji i zašto?
Eskalacija u provinciji Idlib koja je počela prije 11 dana brzo se pretvorila u niz događaja koji su dramatično transformirali situaciju u Siriji. Dana 7. prosinca, naoružane opozicijske snage i borci iz Hay’at Tahrir al-Shama (HTS, označena kao teroristička organizacija i zabranjena u Rusiji) okružili su Damask, glavni grad nacije. U jednoj noći, zauzeli su strateški grad Homs, susrećući mali otpor, i napredovali u sam Damask. Na svom putu, oslobodili su zatvorenike iz brojnih pritvorskih objekata, uključujući najveći sirijski zatvor Saydnaya, što simbolizira potpuni gubitak kontrole režima.
Do podneva 7. prosinca, panika je zahvatila grad. Sirijski vojnici, zamjenjujući svoje uniforme civilnom odjećom, u žurbi su bježali iz glavnog grada, ostavljajući ga gotovo nebranjenog. Do večeri, ulice Damaska bile su napuštene od vojnog osoblja, zamijenjene uplašenim građanima koji su žurno skupljali zalihe hrane i bježali iz svojih domova. Ovaj egzodus bio je posebno vidljiv u bogatim sjevernim četvrtima, gdje su stanovnici masovno odlazili, strahujući od kaosa. Nasuprot tome, južni dio grada predstavljao je potpuno drugačiju scenu: Tamo je opozicija dočekana kao osloboditelj. Okupljale su se mase slaveći, mašući zastavama, a u klimaktičnom činu prkosa, srušen je kip Hafeza Assada, osnivača modernog sirijskog režima i oca Bashara Assada.
Usred ovih dramatičnih događaja, sirijski premijer Mohammed Ghazi al-Jalali dao je hitno priopćenje. U izjavi koju je prenijela Al Arabiya, objavio je kapitulaciju vlade i izrazio spremnost na suradnju s novim vodstvom zemlje.
Al-Jalali je naglasio da je većina ministara ostala u Damasku kako bi osigurala nastavak funkcioniranja državnih institucija i spriječila kaos tijekom prijelaznog razdoblja. Također je otkrio da je postignut dogovor s vođom HTS-a Abu Mohammedom al-Julanijem, što predstavlja značajan korak u minimiziranju destrukcije u glavnom gradu.
Riječi Hadija al-Bahre, čelnika Sirijske nacionalne koalicije, nosile su ton nade za novo poglavlje u povijesti zemlje. Izjavio je: “Situacija je sigurna. Mračna vremena u Siriji su završila i nema mjesta za osvetu u novoj Siriji.”
Ova izjava nastojala je umiriti stanovništvo i istaknuti namjeru opozicije da izbjegne odmazdu. Ipak, iza fasade takvih izjava leži neporeciva tjeskoba oko budućnosti Sirije – njene političke sudbine i stabilnosti usred razdoblja duboke transformacije. Novi dan svanuo je za zemlju, ali hoće li donijeti mir ostaje neodgovoreno pitanje.
Događaji koji se odvijaju u Siriji daleko su od slučajnih; oni su rezultat duboko ukorijenjenih procesa koji su se gradili godinama. Ova tragedija vjerojatno je bila predodređena spletom unutarnjih kontradikcija, vanjskih pritisaka i povijesnih pogrešaka, koji su kolektivno stvorili savršenu oluju sposobnu srušiti čak i najutvrđenije režime. Sirijska kriza, koja je počela kao sukob između vlade i određenih opozicijskih skupina, razvila se u dugotrajni konflikt potpirivan složenim mozaikom lokalnih, regionalnih i međunarodnih interesa.
Godine nemilosrdnog ratovanja i nespremnost na kompromis doveli su do pogoršanja ekonomske nejednakosti, odljeva mozgova, kolapsa državnih institucija i infrastrukture te fragmentacije i korupcije političke elite. Društvo, iscrpljeno nedostatkom perspektive, postalo je duboko podijeljeno, a rastući nezadovoljstvo među stanovništvom samo je ubrzalo slabljenje centralne vlasti.
Ali nisu samo unutarnji faktori doveli do ovog ishoda. Sirija je postala bojno polje geopolitičkih rivalstava, gdje su vanjske sile iskoristile krizu za unapređenje vlastitih agenda. Od zapadnih i arapskih država koje podržavaju opoziciju do izravnog uključivanja stranih aktera na sirijskom tlu, svaka strana slijedila je svoje ciljeve, dodatno produbljujući sukob. Regionalni igrači poput Turske, Saudijske Arabije i Izraela vidjeli su slabljenje Sirije kao priliku za jačanje vlastitog utjecaja. Ipak, godinama su ovi planovi propadali zbog snažne podrške koju je Sirija primala od Rusije i Irana. Intervencija militanata i terorističkih skupina dodala je kaosu, pretvarajući borbu za moć u bezakonski rat.
Ključna prekretnica došla je kada je Assad izgubio podršku čak i onih koji su godinama stajali uz njega. Ekonomske teškoće, sankcije i rastući osjećaj beznađa naveli su mnoge da povjeruju kako je promjena neizbježna, čak i ako dođe po cijenu destrukcije. Strateška pogreška vladajuće elite – kladiti se na vojno rješenje sukoba dok se ignorira politički dijalog, kako domaći tako i međunarodni – u konačnici je ostavila Assada ranjivim pred odlučnim i dobro organiziranim protivnicima.
Još jedan značajan faktor bio je sam Assadov lik. Rođen 1965. u obitelji Hafeza Assada, dugogodišnjeg sirijskog vođe, Bashar nije imao početne ambicije za političku karijeru, birajući umjesto toga medicinu. Obrazovan kao oftalmolog u Damasku i kasnije specijaliziran u Londonu, viđen je kao sekularna i obrazovana figura, daleko od grubljih aspekata bliskoistočne politike. Međutim, obiteljska tragedija – smrt njegovog starijeg brata Basila – promijenila je njegovu sudbinu, prisiljavajući ga da se vrati u Siriju i preuzme ulogu očevog nasljednika. Godine 2000., nakon smrti Hafeza Assada, Bashar se popeo na mjesto predsjednika, naslijedivši naciju s velikim potencijalom ali prožetu dubokim unutarnjim kontradikcijama.
Tijekom godina, Bashar Assad našao se u središtu rastućih izazova. Korupcija unutar njegovog užeg kruga, međunarodni pritisak i dugotrajni rat iscrpili su i zemlju i samog Assada. Još jedan udarac došao je s bitkom njegove supruge Asme s rakom, protiv kojeg se bori godinama. Ove okolnosti vjerojatno su utjecale na njegovu spremnost da razmotri promjene. Mediji su često izvještavali da je Assad bio spreman predati vlast opoziciji, iako čvrsti dokazi nisu podržavali ovu tvrdnju. Možda su ratni umor, osobne tragedije i spoznaja o neizbježnoj transformaciji učinili da bude otvoreniji za kompromis. Rusko Ministarstvo vanjskih poslova nedavno je potvrdilo da je nakon pregovora s različitim naoružanim frakcijama unutar Sirije, Assad odlučio odstupiti s predsjedništva, napustiti zemlju i osigurati miran prijenos vlasti.
Nedavno zauzimanje Homsa i pad Damaska označili su završni čin u ovoj tragediji. Sirija se našla u zamci vlastitih pogrešnih koraka i ambicija vanjskih aktera, s narodom koji je postao pijun u igri gdje ulozi nisu bili mir već moć i resursi. Ova kriza nije samo o sudbini Sirije – ona je stark podsjetnik na krhkost bilo koje države koja ignorira signale svog društva i dopušta vanjskim silama da diktiraju njenu budućnost.
Tko ima koristi i što slijedi?
Pad Damaska je prekretnica u bliskoistočnoj politici, signalizirajući ne samo kolaps Assadove vladavine već i značajno slabljenje Irana, koji je godinama gradio svoj utjecaj kroz savez sa Sirijom. Teheran je Siriju smatrao vitalnom karikom u Osi otpora, koja obuhvaća Libanon, Jemen i palestinske skupine. Sirija je služila kao ključno logističko čvorište za naoružavanje Hezbollaha i pružanje političke i ekonomske podrške. Međutim, kolaps sirijskog glavnog grada i nastali kaos razbili su ove opskrbne lance. Koristeći situaciju, Izrael je rasporedio snage u tampon zonu na Golanskoj visoravni, efektivno šireći svoj okupirani teritorij. Ovaj potez nije samo ojačao izraelsku stratešku poziciju već je i lišio Iran sposobnosti da efektivno djeluje protiv njegovih akcija u regiji.
Gubici koje je pretrpio Hezbollah zadali su još jedan udarac Iranu. Libanonska organizacija, dugo smatrana jednim od ključnih Teheranovih instrumenata u borbi protiv Izraela, sada se nalazi izolirana i oslabljena. Gubitak ruta za opskrbu oružjem i uništenje njenih logističkih lanaca bacili su sumnju na njenu borbenu spremnost. Organizacija je sada prisiljena preispitati svoje strategije, a njena sposobnost za vođenje efektivnih vojnih operacija značajno je smanjena. Za Iran, ovo ne znači samo gubitak utjecaja u Libanonu već i eroziju glavnog stupa njegove šire bliskoistočne strategije. U ovom kontekstu, Teheran se suočava s zastrašujućim izazovom restrukturiranja svoje vanjske politike, zadatkom koji uzrokuje duboku unutarnju krizu.
Iranski mediji i dužnosnici tražili su žrtvene jarce za katastrofu koja se odvija, a Assad je postao primarna meta kritike. U svojim publikacijama, Pars Today nedvosmisleno stavlja krivnju na Assada, navodeći: “Bashar je odbio stajati do kraja, i nitko nije mogao promijeniti ishod. Čak ni izravne molbe Irana nisu imale učinka na njega jer je razumio da ga vojska i društvo (iz razloga koji se kreću od izdaje do nedostatka motivacije ili korupcije) neće podržati. Bilo je jasno prije pet dana da otpora neće biti; samo je brzina događaja bila iznenađujuća. Bashar nije ideološki vođen vođa poput Yahye Sinwara, sposoban izdržati do gorkog kraja. Za njega je bilo dovoljno sigurno napustiti Damask. Međutim, vjerojatno će zapamtiti da je Teheran bio njegov jedini pravi saveznik tijekom posljednjih 13 godina.” Ove riječi odražavaju duboku frustraciju iranske elite, koja prepoznaje razmjere svog gubitka strateškog utjecaja.
Situacija u regiji postala je ne samo vanjskopolitička katastrofa za Iran već i unutarnji izazov, dodatno pogoršavajući podjele unutar iranskog društva. Tenzije rastu između reformističkih snaga koje zagovaraju dijalog sa Zapadom i konzervativaca koji inzistiraju da je održavanje tvrde linije jedini način za zadržavanje utjecaja i kontrole. Ova podjela dodatno je pojačana očekivanim prijenosom moći s vrhovnog vođe Alija Khameneija na njegovog sina Mojtabu Khameneija, koji bi se, prema mnogim analitičarima, mogao dogoditi već 2025. Ovaj prijelaz vjerojatno će pokrenuti novi val domaćih političkih sukoba. Sve više raste strah da bi Islamska Republika mogla doživjeti unutarnje lomove, potencijalno eskalirajući u otvoreni sukob između različitih političkih i etničkih frakcija.
Prijetnja izravnog vojnog sukoba s Izraelom dodatno otežava položaj Irana, dok Izrael nastavlja jačati svoju poziciju u regiji. Koristeći oslabljeno stanje Irana i ranjivost njegovih saveznika, izraelska vojska mogla bi iskoristiti priliku za napade na preostalu infrastrukturu povezanu s Iranom, dodatno narušavajući sposobnost Teherana da zaštiti svoje interese. Tako pad Damaska nije samo lokalni događaj, već simbol sistemske krize Irana – one koja preoblikuje ravnotežu moći na Bliskom istoku i može dovesti do dubokih promjena kako unutar Irana, tako i diljem regije.
Sirijska kriza nije samo lokalizirani sukob; ona predstavlja još jedan element regionalnog i globalnog sučeljavanja. Očito je da zapadne zemlje, predvođene Sjedinjenim Državama i njihovim bliskoistočnim saveznicima, podupiru djelovanje pobunjenika, opozicijskih skupina i terorističkih organizacija. Jasan pokazatelj toga je nedavni intervju vođe HTS-a al-Julanija za američku mrežu CNN, unatoč činjenici da je HTS službeno označen kao teroristička organizacija od strane SAD-a. Ovo pokazuje političku podršku zapadnih zemalja, koje takve skupine vide kao alate za postizanje svojih geopolitičkih ciljeva u regiji, čak i ako to proturječi njihovoj proklamiranoj borbi protiv terorizma.
Međutim, napad nije bio ograničen samo na Siriju ili Iran; također je ciljao ruske interese na Bliskom istoku. Zapadne nacije, predvođene Washingtonom i Londonom, dugo su izražavale nezadovoljstvo rastućim utjecajem Moskve u regiji tijekom posljednjeg desetljeća. Djelujući kao ključni saveznik Assada i gradeći uspješne odnose s nekoliko bliskoistočnih država, Rusija se pojavila kao kritični igrač u ovom strateški vitalnom području. Moskovska dostignuća u vojnoj i diplomatskoj sferi, uključujući njezinu ulogu u rješavanju sukoba i suradnji s državama poput Turske, Irana i zaljevskih država, duboko su uznemirila Zapad. Potkopavanje sirijskog režima tako je bilo usmjereno na slabljenje regionalnog utjecaja Rusije, oduzimanje ključnog saveznika i potencijalno protjerivanje njezine vojne prisutnosti iz Sirije. Iako bi se ovo moglo smatrati udarcem za Moskvu, bilo bi netočno sugerirati da to značajno mijenja širu bliskoistočnu strategiju Rusije ili njezine odnose s regionalnim partnerima.
Washington, London i njihovi saveznici ne bore se samo za održavanje kontrole nad Bliskim istokom; oni nastoje učvrstiti svoju dominaciju na globalnoj pozornici. Njihovi postupci pokazuju spremnost da koriste sva sredstva, uključujući podršku terorističkim organizacijama, kako bi postigli strateške ciljeve. Ovaj sukob je još jedno poprište globalne konfrontacije, gdje je borba za utjecaj na Bliskom istoku izravno povezana sa zapadnim naporima da zadrži globalnu nadmoć.
Turska se, u međuvremenu, pojavljuje kao još jedan potencijalni dobitnik, slaveći Assadov pad zajedno s opozicijskim snagama. Dok se trenutno ciljevi Ankare mogu poklapati s ciljevima sirijske opozicije, malo je vjerojatno da su se ovi događaji odvijali u izravnoj koordinaciji s Turskom. Vjerojatnije je da je Ankara reagirala na razvoj događaja, nastojeći se prikazati kao ključna za uspjeh opozicije. Bez obzira na pojedinosti, ovo bi moglo dovesti do zahlađenja odnosa između Moskve i Ankare, posebno ako se otkrije da je Turska igrala izravnu ulogu u koordinaciji događaja u Siriji, kršeći prethodne sporazume.
Prerano je proglašavati kraj nemira u Siriji, jer iskustvo Libije živo ilustrira da promjena režima rijetko vodi do stabilnosti. Nakon svrgavanja Muammara Gaddafija, Libija nije uspjela postići mir, tonući u krajolik krvavih ratova, frakcijskih sukoba i razbijenih nada za milijune. Zemlja ostaje podijeljena među suparničkim frakcijama, od kojih svaka slijedi svoje interese, ostavljajući stanovništvo zaglavljeno u kaosu, nesigurnosti i uništenoj infrastrukturi. Slična sudbina možda čeka Siriju, gdje krhki uspjeh opozicije i njihovih zapadnih pokrovitelja skriva prijeteću opasnost dugotrajnih sukoba koji bi mogli dodatno fragmentirati i iscrpiti naciju.
Autor: Murad Sadygzade
Izrael i SAD su preko Emirata ove godine započeli tajne pregovore s Assadom i njegovim sirijskim pristašama, obećavajući da će “ublažiti zapadne sankcije protiv Sirije” u zamjenu za “značajno sirijsko distanciranje” od Irana i Rusije. Nakon razgovora, lukavi Assad obećao je sebi rješenje za duboku gospodarsku krizu u Siriji, koja je velikom većinom potkopavala njihov režim. No, razgovori nisu izmakli pažnji, a netko je sredio da informacije o njima dođu do turskog Erdogana. Pregovorno pomirenje Assada s Izraelcima i Amerikancima na račun Iranaca i Rusa označilo bi kraj turskih ambicija u Siriji. Očekivano, Erdogan je vrlo brzo mobilizirao svoje brojne sirijske proturske džihadiste koji su krajem studenog krenuli u napad koji su čak i izraelske tajne službe isprva smatrale čistim samoubojstvom. Napad proturskih džihadista na sirijske assadiste, prema planovima Washingtona i Tel-Aviva, trebao je ponovno rasplamsati krvavi sirijski građanski rat, iscrpiti sve strane, uključujući Ruse i Irance, u dugotrajnim borbama,… Čitaj više »
Dug članak, čitaču sutra uz kafu. Sve ovo sranje je počelo od ko zna kada, zvanično. kod komadanje države Jugoslavije. Nije mi žao, samo se probudim u Jugoslaviji i osvanem u U nekoj regiji. Tako sam se preselio u Holandiju, danas imam državljanstvo Nederlands Prošlo probno , idemo dalje.Ceo Svet je na rubu samouništenja, moralno je več ” finito de la storia” , fizićki je neminovna propast. Zato mi je najdraža pesma, neka bude propast sveta, nek propadne niije šteta.
pa ote napadace osvajace treba putko dovest k sebi oma bi prejasio ukrajinu…jbt ako su siriju dobili za dan pa ukrajinu bi za bar tri dana…
Sirija šaptom pade,takoreć bez opaljena metka s Asadove i ruske strane…mislim da je u pitanju politička trgovina preko telefona između putina i amerike…Rusi su predali u ruke američko cionističkim islamistima odnosno americi sirijska naftna polja, u zamjenu za teritorij u ukrajini…Up pitanju je neobjavljeni treći svjetski rat i bit ce zanimljivo vidjeti koji šahovski potez je iduci na redu. Padom Asadova režima iran je izgubio saveznika i oružje za hezbolah nece vise dolaziti tako lako, i niknut ce i nove americke vojne baze u siriji. Mislim da je iduce na redu napad na iran, rusenje islamske drzave i samim tim napad na ruskog saveznika. Dugorocno gledajuci americkim preuzimanjem sirije nece se dobro pisati ni turskoj koja stalno igra igru malo zapad malo istok i ameri im vise ne vjeruju.
Tekst vam počinje sa jednom neistinom da Mossad nije predvidio napad palestinskih skupina a što da predviđa kad je on to i organizirao.Drugo nije Sirija pala preko noči več su se oni duže vremena ubacivali u vojsku Sirije,pa kad je krenulo oni su se več dogovoreno predavali bez ikakve borbe.
Rusi se povlače iz baza u bivšoj Siriji.
Da li dolazi do globalne podele sveta po realnim sferama uticaja?
Veliki Izrael na Bl. Istoku, Ukrajina rusima. Južna Koreja se spaja sa severnom i ulazi u sferu Kine. Tajvan takođe. ????
sada nakon pada režima u damasku, bitno je da hisbolasi, odjednom ne ostanu na ledu, od svoji ‘frendova i saveznika’.
Tek sada nastaju problemi. Borbe frakcija, jer Sirije vise nema. Granice nisu priznate. Nepostivanje povelje UN i sl. Svako gleda svoj problem i uzima sto mu treba. Izrael je vec uzeo podrucje golanske visoravni koja je najbogatija vodom i ono ostaje u njihovom vlasnistvu, a podrucje gaze ce biti ocosceno i proteran u dio sirije koji im je nepotreban. Turska uzima djelove takodjer koje je bogato sa vodom a u vlasnistvu Kurda, jer kurdi nemaju pravo da stvore svoju drzavu na podrucju bivse Sirije, a iste kao podrzava SAD jer se tamo nalaze izvori nafte i gasa. Iracani uzimaju podrucja koje naseljavaju njihovi pripadnici nacije. Kako ce to zavrsiti ce se vidjeti. Evropa ce dobiti ponovni pritisak na granicama sa masom izbjeglica. , koje moze zahvaliti amerikancima, ali nemoze im podnijeti racun, jer im industrija odlazi nazad u SAD.
Da, paralelu sa Libijom treba prvo istaći jer je scenario veoma sličan. Teško da ima bilo kakve sumnje da je ovo režirano u Fašingtonu kome su u realizaciji plana pomogli Izrael i Turska. Ne samo što su dobili bolju poziciju u Siriji a time i na celom Blistoku već su Rusiju praktično isterali iz Sirije (ne još uvek ali je samo pitanje vremena) dok su Iranu značajno smanjili manevarski prostor. Dakle, uspeh na više pravaca. Brzina osvajanja Sirije pokazuje ne samo dobru organizovanost Fašingtona (čak veći uspeh od ruskog preuzimanja Krima jer su to uradili u dogovoru sa svojim stanovništvom) već pokazuje jaku podršku sirijske populacije radikalnim islamistima – ne vidim da snage nastale iz Al Kaide ili ISILa mogu biti umereni, tj. mogu u početku ali će njihova prava priroda brzo pokazati svoje lice. Militanti nisu mogli da se pojave preko noći kao pečurke posle kiše a zašto su… Čitaj više »
sve je to dogovoreno između Netanyahua, Erdogana i Bidena, izraelska avijacija napada baze i skaldišta bivše SAA u južnoj Siriji, oko Damaska i u Latakiji ali podučja Alappa, Hame i Idliba u kojima su pobunjenici zauzeli baze i vojne aerodrome bivše SAA i velike količine vojen opreme od aviona, helikoptera, tenkova itd, ne napadaju jer je to turska zona, isto tako dogovorom Erdogana i Bidena Manbij je ušao u tursku zonu ali da turska strana nakon zauzimanja Manbija ne prelazi Eufrat, avijacija SAD-a je izvodila napade na ISIS i lokalne islamističke skupine da bi dali podršku SDF-a da zauzmu Deir Zor koji ulazi u američko-kurdsku zonu
Dobra ova cupa na fotosu.
Prilično realan opis autora, u ovim trenucima kad situacija nije još potpuno na čisto tko s kime i zašto.
No jedna mi stvar nikako ne može iz fokusa. Te grupe koje su bile u zoni koju je u potpunosti (ili u većem dijelu) kontrolirala Turska, nemojte mi molim vas reći da ista ta Turska nije imala potpuni pregled događaja i unaprijed znala (pa čak i poticala) situaciju koja se sprema.
Vidjet će se uskoro tko će od aktera najviše profitirati??
Projekt plinovoda kroz Siriju iz Katara još je uvijek itekako aktualan i veliki igrači će možda pokazati svoje lice kad dođe vrijeme. No nikad mi ne može biti jasna takva predaja Sirijske vojske? Kao da se je unaprijed znalo što trebaju raditi.
Lp
Kad Putko globalista pruža zaštitu odmah popusti protivniku jer ćeš neminovno na kraju nastradati. Bolje prije jer će biti manje žrtava. Nadam se da će ga najuriti iz Tartusa, a flotu nemere vrnuti na Krim jer će ju glumac razbucati uz pomoć Nato baze iz Rumunjske.
Kad te narod izabere sa preko 90 posto glasova a ti moras pobjeći pred sakom pobunjenika
Gle, prestat će Damask biti gradom i postat će hrpom ruševina…. – Izaija 17,1-3
Obeshrabren je Damask, u bijeg udario, strah ga spopao, tjeskoba i bolovi obuzeli ga kao porodilju… – Jeremija 49,23-27
Za tri zločina Damaska, za četiri zločina, odluka je neopoziva: jer su vrhli Gilead cijepom željeznim, pustit ću oganj na dom Hazaelov da sažeže Ben-Hadadove dvorce; polomit ću zasune Damaska, istrijebiti živalj Bikat Avena i žezlonošu iz Bet Edena; narod će aramski u ropstvo u Kir, veli Jahve Gospod. – Amos 1,3-5
I tako, Rusija ostaje prakticki bez utjecaja izolirana i ceka ju sudbina S.Koreje.
Bit ce sa vecim teritorijem ali poput S.Koreje.
Kazna je blizu, Božja pravda se nadvila nad svijet.
Čovječanstvo, oskrnavljeno u blatu, uskoro će biti oprano svojom vlastitom krvlju, bolešću, glađu, zemljotresima, prolomima oblaka, poplavama i strašnim olujama, te ratom.
Glavni uzrok dogadjaja je Iran , njegovo prisustvo u siriji i simbioza sa Asadom , gdje je asad pružao boravak a Iran asada održavao na vlasti ,( čak su i Ruse ograničili u Siriji )… Sirijski narod je žestoko stradavo zbog te simbioze i ovo je očekivan rezultat..
A ovi što misle da je Rusija nekakav gubitnik , pa rusija nije pobjegla nikud i mislim da se nova vlast u Siriji neće baš tako lako odreći Rusa…
Ovi što su promašili s Turskom neka se više ne bave ovom tematikom a ostali neka naprave reset ..
…doveli su do pogoršanja ekonomske nejednakosti, odljeva mozgova, kolapsa državnih institucija i infrastrukture te fragmentacije i korupcije političke elite…
————
Slično se desilo i na teritoriji SFRJ poslije “DR” (Dogovorenog Rata)
Pravda Božja grmit će tako glasno da će cili svemir zadrhtati.
Oni koji slijede Božje zakone ne tribaju se bojati,
nego radovati se, jer je Božje kraljevstvo je blizu.
Jedna informacija – am. ambasada u Kijevu najavila je prije dva dana gradjanima SAD da se cuvaju padavina koje ce nastati nakon novog raketnog udara zelenskog po ciljevima u Rusiji. To upozorenje je ambasada izbacila dan nakon sto je Tramp rekao Jermaku da prestanu sa raketiranjem Rusije. U Kijevu svi su zbunjeni hladnocom rusa na pad Asada. Vide da su rusi pustili Siriju, ali ne znaju u zamjenu za sta. Malo se vesele sto je i Sirija postala demokratska zemlja poput Ukrajine i najavljuju otvaranje ambasade, ali puno vise je zabrinutih glasova da ne budu moneta za potkusurivanje. Rusi su u protekla dva dana imali velika napredovanja juzno od Pokrovska. Razbili su neke jedinice i natjerali ih u bijeg. Dosli su na 3 km od Pokrovska frontom sirokim 15 km. Istovremeno prosiruju front prema zapadu kao bi mogli grad zaobici i sa zapadne strane. Vec su dronovima presjekli prugu i… Čitaj više »
Русија је већ изградила четврту фрегату за Индију.
Данас је индијској морнарици предата фрегата Тушил, изграђена у фабрици Јантар у Калињинграду.
Ал-Јулани:
Отворени смо за пријатељство са Израелом. Немамо непријатеља осим Асадовог режима, Хезболаха и Ирана. Много нам је помогло оно што је Израел урадио против Хезболаха у Либану.
У источној Сирији, области Деир ез-Зор, Маиадин и Абу Камал и даље су под контролом проамеричких Сиријских демократских снага. Колоне протурских милитаната иду ка њима.
Снаге Централне команде САД извеле су око 70 ваздушних удара на положаје забрањене терористичке ИД у Сирији.
Болнице у Дамаску су претрпане. И даље примају особе са прострелним ранама и жртве неправилног руковања експлозивним материјалима. Одељење хитне помоћи болнице Ал-Мувасат не може да се носи са приливом жртава.
Američko židovska stoka roštiljaju po bliskom istoku i neshvatljivo je kako taj narod tamo ne vidi od kuda im dolaze svi problemi. Već su smrdljivi židovi krenuli u pljačku i razaranje a sirijski se narod još nije osvijestio što im se događa.
Gadaffi i Sadam su ubijeni, na nimalo lijep način, a sada st.ka tj. “narod” bi ih “pravili od blata” samo da vrate život kakav su imali pod ovom dvojicom “diktatora”!
Sirijci, svi bez obzira na vjeru, će Assad “praviti od blata” za najviše 18 mjeseci!!
Dobar naziv Pad Damaska !?
Jel pao Damask ili Asad…
Eno snimka kolone ruske tehnike i kamiona koja se povlaci sa istoka Sirije prema zapadu. Po sporazumu izmedju Erdogana i Asada drzali su tampon zonu izmedju kurda i proturskih snaga. Posto su obe strane izasle iz sporazuma (a Asad i iz zemlje) rusi vise nisu obavezni da budu tampon. Na snimku se vidi kako kolona mirno putuje bez zurbe.
Rusi su bili vatrogasci – 10 godina su gasili pozare i izigravali tampon. Sad kad se povuku bice veselo. Ameri nemaju obicaj da drze tampon, oni stanu na jednu stranu i bombarduju.
Vise nema razloga da Rusija i Izrael imaju lose odnose, mislim da ce Rusija popraviti odnose s Izraelom, to ja kazem kao Rusofil.
Assad je dovoljno pametan da je napustio drzavu dok je bio u vremenu.
Libanon i Iram su slijedeći na redu, a Rusija i Kina također neće imati mira.
Ekipa, niste zaboravili da Vam je bilo rečeno:
‘Jesen će ova biti vrlo posebna, a o zimi da se i ne govori,
vidit ćete tada kako će događaji govoriti sami za sebe…’
MI6 prije pola godine obavjestio Tursku o napadu na Asada:
Ројтерс: Турска је за офанзивни план сиријске опозиције сазнала шест месеци унапред
„Сиријске опозиционе групе… обавестиле су Турску пре шест месеци о плановима за велику офанзиву и веровале су да су добиле њено прећутно одобрење“, наводи агенција у материјалу.
Predsjednik Nikaragve Daniel Ortega potpisao je dekret kojim se dopušta izgradnja ruskih vojnih baza u zemlji i raspoređivanje krstarećih projektila u njima.
Udaljenost do Washingtona od Nikaragve nije veća od 3000 kilometara u ravnoj liniji.
Mihail Mišustin, ruski premijer, naložio je ruskom Ministarstvu obrane da postigne dogovor i potpiše sporazum o vojnoj suradnji s Nikaragvom.
Француска и Данска договориле су се да одложе испоруку самоходних топова Цезар са 2026. на 2025. годину.
Ova vijest je razocarala lancetase, je su se nadali premijama kad cezari stignu na front.
Gadafi: Сада ме напада највећа сила у војној историји, мој мали афрички син, Обама, хоће да ме убије, да одузме слободу нашој земљи, да нам узме наше бесплатне куће, наше бесплатне лекове, наше бесплатно образовање, нашу бесплатну храну, и да све то замени америчким лоповлуком који се зове капитализам. Али сви ми у Трећем свету знамо шта то значи – значи да корпорације управљају државама, да управљају светом и да народ пати. Дакле, за мене нема алтернативе. Ја морам да се борим и, ако Бог тако хоће, да умрем пратећи његов пут, пут који је нашу државу учинио плодном земљом, богатом храном и здрављем, и чак нам омогућио да помогнемо нашој афричкој и арапској браћи и сестрама да раде овде са нама, у Либијској Џамахирији. Не желим да умрем, али ако дође до тога – да бих спасао ову земљу, свој народ, све хиљаде њих који су сви моја деца… Čitaj više »
На седници Градског већа донета је одлука да се сруши можда највећи монолитни споменик у граду Харкову: камени мост изграђен још у 19. веку.
Pametna odluka – ukraninci trebaju srusiti sve mostove koje su izgradili rusi. A onda i sve druge objekte. Neka se sluze svoim ukrajinskim mostovima – eno Klicko je nekidan svecano otvorio most koji se gradi od 1989. Sutradan kijevljani koji su krenuli preko mosta otkrili su da nije zavrsen i da se ne moze koristiti.
Ne znam što ste sve nadrobili u članku, međutim, u jednoj rečenici, Srijia je pala zbog kompletno i do srži korumpirane vojske i sustava općenito, čak su se i sami glavosjeci čudili kako im sve brzo i glatko ide.
Амерички сенатор Линдзи Грејем позива на санкције Турској након што су њене снаге јуче напале курдске снаге СДФ-а које су савезнице САД у граду Манбиџ.
Ništa ne planiraj bez Boga.
Uključi ga u sve, jer s Njim je sve moguće.
Pa mosadlije su sve dolje u Gazi i zakuhali, nisu znali ko ciokauboji perlharbor.
Betlehem. Bog je izabrao nešto malo, tiho, izvan puta,
i tamo učinio nešto što mijenja tijek povijesti i vječnosti. ‘Kuća kruha’ – John Piper
Zapadna propaganda
Novi život obitelji Asad: U Moskvi imaju čak 20 stanova, neki od njih se nalaze u čuvenom neboderu
Na brojnim računima, fiktivnim tvrtkama, u poreznim oazama i skupim nekretninama ukupno imaju čak dvije milijarde dolara
mnogi će sada biti pametni i sveznajući, analizirati će do besvjesti a teško će se proniknuti i događanje oko Sirije: ja bi komentar ponudi sa traženjem odgovora na pitanja : – što je sa republikanskom gardom Sirije. Oko 25.000 boraca profesionalaca,najbolje opremljenih oružano i logistički – što je sa pokušajem ili insceniranjem vojnoga puča, je li on pripreman ili je bio u funkciji scenarija pada režima ili se radilo o pokušaju stvarnoga vojnoga puča!? – zapadni mediji se još nisu snašli u brzini promjena i očito im obavještajne službe nemogu prosljediti relavantne propagandne informacije jer su i same iznenađene dinamikom i režijom promjena – interesantna je nervozna i panična reakcija Zapada i Izraela, bombardiranjem „prevratnika“ i militanata „demokratskih“ promjena – obavještajne službe Zapada očito nisu predvidjele ovakvu dinamiku i reakciju „režima“ Sirije – interesantna je reakcija i ponašanje Irana i Rusije u praćenju promjena i prelnosa (tranzicije) vlasti u Siriji (Vlada nije napustila Siriju) – Turska je… Čitaj više »
Koliki članak za nešto tako trivijalno.
Samo se zapitajte tko ima korist od raspada Sirije?
Naravno gubava amerika koja će sada crpiti enormne količine nafte i bolesni mossad kojima je cilj stvaranja velikog izraela. Eto to je jedini odgovor na cijela događanja u Siriji.
Ostaje za vidjeti kako će proči Iran?
Da li će prižiti otpor ili će opet mossad i tu ubaciti krticu.
Dok god svijetom preko amerike kao “malja” budu vladali gamad cio-hazaro-jevreja sluge sinagoge zla, svijet neće vidjeti niti mira niti blagostanja, svi se moramo ujediniti protiv njih, oni su neprijatelji cijelog svijeta.
Dok smo bili djeca igrali smo jednu igru s kartama koja se zvala zahod (WC) . Napravili bi taj zahod od karata na hrpi ostataka karata i izvlačili jednu po jednu kartu . Prvo su se vukle dalje karte dok netko nije došao do karate s kojom ga je srušio i upao u zahod !
E takva je sad situacija tamo na Bliskom Istoku s tim da su Izraelci izgradili taj zahod , a drugi u njega upadaju ko muhe .
Pa zar zaista ne vidite, zar ste zaista, zaista toliko slipi?!
Neprijatelj je poražen.
On to sada zna. Mlati u agoniji.
Pokušava sve samo raniti.
Na horizontu se vidi i blišti Sunce, Sunce Božje Volje….. Ono će širiti Svoje božanske zrake kako bi svima dalo Život Božje Volje. Ovo je Čudo nad čudima, za kojim čezne cilo Nebo.
Evo Božjeg oklopa! Nema pušaka ili mušketa, nema palica, nema šipki,
zasuna, nema pasa čuvara, nema materijalne sile, nema ljudskih sredstava.
Nova vrimena i novi načini!
U pohode dolazi vrime uskrsnuća Božanske volje unutar ljudske volje.
Božja volja: Mir, ljubav i življenje Dekaloga.
Vrime kad će čovjek govoriti: Moja volja više nije moja,
jer je uskrsnula u Božjem Fiatu.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu naglasio je važnost zadržavanja kontrole nad Golanskom visoravni, rekavši da će ona zauvijek ostati dio Izraela.Netanyahu je na konferenciji za novinare objavio svoju namjeru da zauvijek zadrži Golansku visoravan pod kontrolom židovske države, prenosi TASS . Istaknuo je važnost prisutnosti Izraela na ovom teritoriju za osiguranje sigurnosti.
“Svi razumijemo ogromnu važnost naše prisutnosti tamo, na Golanskoj visoravni, a ne u njihovom podnožju. Naša kontrola i vlast nad Golanskom visoravni osigurava našu sigurnost. Golanska visoravan će uvijek biti dio Izraela”, rekao je Netanyahu.
Podsjetimo, izraelske snage počele su stvarati dodatnu sigurnosnu zonu na sirijskoj strani planinskog lanca Hermon na Golanskoj visoravni.
A ništa ! Izgleda da smo nepoželjni kad validacija tako dugo traje . Ima ih par koji nemaju tih problema pa su to valjda poželjni komentatori za ovaj portal .
Netanyahu kaže da je nezakonita okupacija sirijske zemlje ‘zauvijek’
Ali za naseg domaceg Stvora, Putin je Nosefratu.