Facebook će poduzeti niz mjera kako bi “ograničio distribuciju sadržaja”, ako se američki predsjednički izbori 3. studenoga pretvore u kaos i nemire, navodi se u izvještaju Financial Timesa od utorka.
Bivši britanski saborski zastupnik Nick Clegg, potpredsjednik Facebooka za globalne poslove i upravljanje rizikom za komunikacije, rekao je za Financial Times da je korigiranje i vođenje računa o potencijalnim rizicima, pogotovo onima koji se mogu dogoditi u predstojećim, predsjedničkim izborima u SAD-u, jedna od glavnih briga Facebooka.
Ne ulazeći u eksplicitne detalje, Clegg je primijetio da je Facebook, koji je također vlasnik platforme i društvenog medija Instagrama, formulirao niz planova na temelju mogućih nemira ili drugih “političkih dilema”, koji se mogu pojaviti, na primjer, kod brojanja glasačkih listića i slično.
Facebook se još nije očitovao u vezi s Cleggovim komentarima.
Američki predsjednik Donald Trump povećao je upotrebu drugih mrežnih platformi, poput YouTubea, nakon što je Twitter označio neprimjerenima nekoliko njegovih objava, uključujući i onu kojoj je Trump objasnio kako izražava podršku obitelji nastrijeljenih građana u Minnesoti.
Facebook su medijski izvori poput CNN Businessa, kritizirali zbog njegove navodne tromosti u reagiranju. CNN Business objavio je naslov: “Mark Zuckerberg šuti dok Trump koristi Facebook i Instagram kako bi objavio svoje prijetnje da će pljačka dovesti do pucnjave”.
Budući da se to odnosi na predstojeće predsjedničke izbore u studenom, izvršni direktor Facebooka Mark Zuckerberg, u objavi na Facebooku 3. rujna objasnio je kako “ovi izbori neće biti uobičajeni”.
“Te promjene odražavaju ono što smo naučili iz našeg izbornog rada u protekle četiri godine, kao i razgovore koje smo vodili sa stručnjacima u vezi s glasačkim pravima te s našim revizorima za građanska prava”, pojasnio je.
Jedna od tih promjena je politika koja zabranjuje “nove političke reklame u tjednu prije izbora”.
Pozivajući se na bivšeg izvršnog direktora Facebooka Alexa Stamosa, New York Times izvijestio je u kolovozu da su se Facebook, Twitter i YouTube suočili s uobičajenom situacijom upravljanja rizicima u kojoj bi “morali potencijalno tretirati predsjednika kao negativca”, ako bi on na bilo koji način osporio legitimitet izbora.
“Nemamo iskustva s time u Sjedinjenim Državama”, dodao je Stamos, koji trenutačno služi kao direktor Internetske zvjezdarnice Sveučilišta Stanford. Stamos je bio šef sigurnosti Facebooka između 2015. i 2017. godine, tijekom skandala Cambridge Analytica, u kojemu su osobni podaci od oko 87 milijuna korisnika postali dostupni za ”neželjene oči”, bez njihovog znanja i pristanka.
Prema Facebook-u, pobjednik američkih predsjedničkih izbora bit će Juan Guaidó, sa Svetlanom Tihanovskom kao potpredsjednicom.
Evo vam americki narode lijepo upozorenje da nece biti moguce nekakvo “americko proljece” uz pomoc mreza nego ce vas odsijeci kad nesto pokusate organizirat
tko god koristi mozdane vijuge a i dalje koristi to smece,nek se malo zabrine.
razumijem teenagere i pokoje studente kojima je “potrebno” zbog faksa,ali tko god razmislja svojom glavom,pa majka ga stara,pranje mozga u novom modernom svijetu,al koncept idalje ostaje isti…ovaca i vune bogme nikad nije falilo
haos zbog fejsbuka nego zbog Rusije (KGB-Putin)
FB treba zabraniti. To je oruđe kriminalaca…
Zuckerberg je sionističko govance…….ružni, smrdljivi izprdak…
A ako Trump objavi da su Kinezi tajni vlasnici Facebook-a i da spijuniraju americke gradjane?
Facebook se poput tumora razmnožava preko internet portala. To je već zastrašujuće! I na ovaj je već stiga o.
Još malo cenzure na FB? Ma nemoguće.