Tijekom američkih izbora 2020. godine i Covida-19, rasla je zabrinutost oko širenja dezinformacija. Kao rezultat toga, glavni direktori svjetskih tehnoloških divova Facebooka, Googlea i Twittera nedavno su se našli u središtu napetog slijeda saslušanja, budući da su upravo te tvrtke bile stavljene pod povećalo u vezi s umiješanšću u širenje propagande i lažnih vijesti.
Google je obećao da će izdvojiti više od 29 milijuna dolara za pomoć u pokretanju Europskog fonda za medije i informiranje (EMIF), Fonda koji bi služio za pomoć u borbi protiv lažnih vijesti. Sljedećih tjedana EMIF će dodjeljivati konkurentne potpore istraživačima, osobama koje provjeravaju činjenice, neprofitnim organizacijama i drugim organizacijama koje bi sudjelovale u istraživanjima dezinformacija.
The Fund will open soon for proposals from academics, nonprofits and publishers.
If you represent an organisation that has an idea, you can learn more about the Fund and find out when applications open by registering here ➡️ https://t.co/TmtM8zzxlF pic.twitter.com/gKwncu1R0F
— Google Europe (@googleeurope) March 31, 2021
Googleovo obećanje stiglo je u obliku objave na blogu tvrtke, koju je u srijedu objavio Matt Brittin, predsjednik Googlea za Europu, Bliski Istok i Afriku. U blogu pod nazivom “Googleov doprinos u medijskoj pismenosti od 25 milijuna eura” Brittin je pojasnio da će cilj tvrtke biti pružanje pomoći potrošačima kako bi mogli dobiti sve informacije koje žele, odgovore koji im trebaju i točnost koju zaslužuju, jačanjem vještine medijske pismenosti, borbom protiv dezinformacija i kroz pružanje potpore činjenicama.
Brittin je u blogu objasnio da će prijedloge za bespovratna sredstva birati neovisni odbori sastavljeni od industrijskih stručnjaka, ističući da “Google neće sudjelovati u donošenju odluka povezanih s fondom.”
Social media platforms are being used to spread false information and attack people of color, LGBTQ people, women, disabled people, and other marginalized groups.
Enough. Ahead of tomorrow's misinformation hearing, tell Congress to put #BigTechOnBlast: https://t.co/zlxFxLnniI pic.twitter.com/v2tmaXwBhz
— Women's March (@womensmarch) March 25, 2021
Prošli su tjedan šefovi vodećih američkih tehnoloških tvrtki, Facebookov Mark Zuckerberg, Googleov Sundar Pichai i Twitterov Jack Jacksey sazvani od strane zastupnika Kongresa, radi virtualnog saslušanja pred Odborom za energiju i trgovinu Doma.
Tijekom sastanka održanog sredinom ožujka, dužnosnici poput zastupnika Mikea Doylea (D-PA) optužili su platforme za puštanje dezinformacija vezanih uz predsjedničke izbore održane 2020. godine i cjepivo za COVID-19.
Doyle je citirao istraživanje koje je utvrdilo da 65 % dezinformacija protiv cjepiva putem interneta dolazi od 12 pojedinaca ili organizacija. “Tvrtke za društvene medije moraju uložiti dodatni trud kako bi zaštitile naša građanska prava, ljudska prava i ljudske živote. On ne smiju sjediti po strani dok se naša nacija utapa u moru dezinformacija”, rekao je tijekom saslušanja.
Dezinformacije se definiraju kao informacije koje su namjerno krivotvorene i kojima se želi obmanuti ili zavarati javnost.
Zakonodavci su se u velikoj mjeri dotakli i ideje o reformi Odjeljka 230 Zakona o pristojnosti komunikacija, zakona iz 1996. koji se odnosi na internet i koji tehnološkim tvrtkama pruža mogućnost odlučivanja o prilagođavanju sadržaja na svojim platformama. Zakon, koji ih također štiti od odgovornosti od onoga što njihovi korisnici objavljuju, pokazao se kao trn u oku bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, budući da je on više puta tražio da se taj odjeljak ukine.
Zbog navodne uloge bivšeg predsjednika u nemirima na Capitol Hillu, Twitter je trajno suspendirao Trumpov račun, nakon što je ukazao da je Trump navodno više puta prekršio politiku platforme. U to su vrijeme mnogi korisnici mreže pohvalili taj potez, ali su isto tako zahtijevali da se slične mjere poduzmu u pogledu suzbijanja svih dezinformacija, posebice onih koje su povezane s Covid-19 cjepivima.
Disinformation spread on Facebook is the “biggest challenge” to the vaccine drive and other efforts to curb the rampant spread of Covid-19, says Papua New Guinea’s health minister.
“When Facebook hit Papua New Guinea everybody became an expert” https://t.co/RmQPd89k0l pic.twitter.com/7ivt83AAAU
— AFP News Agency (@AFP) April 1, 2021
Kao prva tehnološka tvrtka koja je dala svoj doprinos EMIF-u, Brittin je želi potaknuti i druge organizacije, koje bi trebale “slijediti naš korak i podržati ovaj važan potez.” EMIF-om trenutno upravlja Zaklada Calouste Gulbenkian u partnerstvu s Europskim sveučilišnim institutom i Europskim opservatorijem za digitalne medije.
S kojim pravom privatna kompanija određuje što je istina?
Oguglo sam na google i prije neg je nasto…a kamo’li sad.
65 % dezinformacija protiv cjepiva putem interneta dolazi od 12 pojedinaca ili organizacija…
Logicmo je jedna organizacija, a kojih je ostalih 11?
Sačuvaj me Bože od Google istine.
Neka me zaposle u grupu onih koji odlučuju o tome što je ISTINA.
Google naš, koji jesi na nebesima…
Boli me patka, odavno ne koristim gugl.
ha,ha,ha, sotone.
Što si oni umišljaju.
Pročitam naslov i… hahahahaaa…
A ko ce kontrolisati “neovisne odbore sastavljene od industrijskih stručnjaka” koji bi trebali reci sta je informacija, a sta ne? Jer, opet su u pitanju pojedinci, a svaki pojedinac ima svoju cenu.