Novoimenovani državni tajnik Antony Blinken sugerirao je tijekom saslušanja za potvrdu da Washington neće odustati od namjere sankcioniranja Turske zbog kupnje S-400, ocjenjujući pritom odluku Ankare kao “neprihvatljivu” za “takozvanog strateškog partnera” SAD-a.
Iranski ministar vanjskih poslova Javad Zarif osudio je američke sankcije protiv Turske, koje su SAD nametnule Turskoj zbog kupnje ruskih sustava protuzračne obrane, u razdoblju kada je najviši diplomat posjetio Istanbul radi sastanka s kolegom Mevlutom Cavusogluom i razgovora o regionalnim i svjetskim pitanjima. Zarif je naglasio da su sankcije postale alat koji Washington koristi svaki puta kada se ne slaže s postupcima druge suverene države.
“Islamska Republika Iran osuđuje sankcije koje su SAD nametnule protiv Turske. Nažalost, američka vlada ovisna je o sankcijama i ova pogrešna politika skupo će koštati cijeli svijet”, izjavio je ministar vanjskih poslova.
SAD se već dugo protive odluci Ankare u vezi s kupnjom ruskog protuzračnog obrambenog sustava S-400 koja se dogodila 2017. godine, tvrdeći da će taj sustav biti nespojiv s NATO-ovom obrambenom mrežom, unatoč tome što SAD ranije nisu imale problema s tim da Grčka kupuje sustave S-300. Washington je također tvrdio da će S-400 moći otkriti ranjivosti u mlažnjacima F-35 koje je Ankara naručila i da bi taj sustav mogao prenijeti podatke Moskvi, unatoč tome što su i Rusija i Turska negirale takvu mogućnost. Iako je Turska žestoko prosvjedovala, Trumpova administracija nije odustala od zamrzavanja prodaje mlažnjakaTurskoj.
Uz to, SAD su provele sankcije prema CAATSA-i protiv nekoliko turskih entiteta uključenih u kupnju sustava S-400. Čini se da nova administracija Bidena ne želi promijeniti ta pravila. Novoimenovani državni tajnik Antony Blinken osudio je odluku Ankare kao “neprihvatljivo” ponašanje “takozvanog strateškog partnera” SAD-a. Blinken je nadalje izjavio, tijekom saslušanja za potvrdu, da bi administracija predsjednika Bidena mogla proširiti sankcije u vezi s kupnjom sustava S-400, nakon što je razmotrila učinak postojećih.
Ankara je u više navrata odbila zahtjeve Washingtona i nije se željela odreći ruskih protuzračnih obrambenih sustava. Turska je ostala pri svom stavu čak i kad joj je Bijela kuća ponudila obrambeni sustav Patriot, kojeg je Turska prvotno nastojala steći prije više godina. U to je vrijeme Obamina administracija zaustavila dogovor prisilivši Ankaru na potragu za alternativom, koju je pronašla u obliku S-400. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da je njegova zemlja spremna kupiti sustav Patriot od SAD-a, ali da nikada neće odustati od kupnje sustava S-400, braneći tu odluku kao suvereno pravo Turske na nju.
Slobodna trgovina je slobodni izbor neke zemlje da kupi američku robu.
Iran me razocarao. Ocekivao sam bar od njih da sluzbeno kazu sto tj. TKO stoji iza korona pLandemije. I nista…
Iran pokušava pronaći saveznika barem jednog za rat koji im uskoro slijedi makar to bila i Turska
He he he…
Komu je njegova kritia još važna.
Vojni savez turske i irana bio bi utvrda na kojoj bi ameri razbili zube..bez obzira sta su jedni šijiti drugi suniti opcija je odlicna
Zariff je u pravu.